środa, 02 czerwiec 2021 09:44

Białoruś: Opozycjonista Sciepan Łatypau chciał popełnić samobójstwo w sądzie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Sciepan Łatypau chciał popełnić samobójstwo w sądzie Sciepan Łatypau chciał popełnić samobójstwo w sądzie fot: twitter.com

We wtorek podczas rozprawy sądowej w Mińsku, oskarżony Sciepan Łatypau, próbował popełnić samobójstwo. Mężczyzna wbił sobie długopis w gardło.

 

Sciepan Łatypau: Kim jest?

Łatypau został uznany przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźnia politycznego. Pozbawiony wolności został przez swoją działalność opozycyjną. Mężczyzna był mieszkańcem znanego na cały świat „Placu przemian” w Mińsku, czyli podwórka, na którym odbywały się protesty obywateli. Właśnie tam zginą Roman Bandarenka, który został pobity na śmierć.
Łatypau przebywa w areszcie od września zeszłego roku. Został oskarżony przez władze o organizowanie działań zagrażających porządkowi publicznemu, oszustwo oraz stawianie oporu funkcjonariuszom. Mężczyzna nie przyznaje się do winy

Białoruś: Próba samobójcza na sali sądowej

We wtorek 1 czerwca 2021 roku miała się odbyć rozprawa mężczyzny. Na sali sądowej został zamknięty klatce, co jest normą w białoruskich sądach. Podczas rozprawy Łatypau wbił sobie długopis w szyję, chcąc popełnić samobójstwo. Zanim odnaleziono klucze do klatki i wydostano oskarżonego, ten zdążył już stracić przytomność. Został on przetransportowany do szpitala. Okazuje się, że nie doznał uszkodzeń ważnych narządów. Obecnie jest podłączony do respiratora i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dlaczego tak się stało?

W mediach pojawiają się informację o prawdopodobnych pobudkach mężczyzny, które doprowadziły do próby samobójczej. Istnieją świadkowie, którzy twierdzą, że funkcjonariusze z wydziału do spraw walki z przestępczością groziły mężczyźnie i jego bliskim. Ponoć namawiano go do przyznania się do winy, pod rygorem wszczęcia spraw karnych u jego bliskich i sąsiadów. Dodatkowo istnieją dowody na to, że oskarżony doznawał represji psychicznych przebywając w areszcie.

Ponadto: porwanie samolotu przez Białoruś

Amerykańskie sankcje na Białoruś