wtorek, 20 luty 2024 13:40

Aleksiej Nawalny: Ciało polityka nie zostanie wydane rodzinie

Aleksiej Nawalny śmierć Aleksiej Nawalny śmierć facebook.com/navalny

Według informacji przekazanych rodzinie Aleksieja Nawalnego, ciało zmarłego nie będzie wydane przez dwa tygodnie, a przyczyny tej decyzji nie są jasne. W poniedziałek poinformowano, że Nawalny zmarł w rosyjskim więzieniu, a władze odmówiły ujawnienia miejsca jego ciała. Julia Nawalna, wdowa po zmarłym, domaga się godnego pochówku dla swojego męża.

Aleksiej Nawalny nie żyje

Wideo nagrane przez Julię Nawalną, w którym bezpośrednio oskarża prezydenta Putina o śmierć swojego męża, wywołało falę emocji i kontrowersji. Nawalna wierzy, że Nawalny został otruty, a ciało zostało zatrzymane w celu zatarcia śladów zatrucia. Śmierć Nawalnego wywołała falę oburzenia na arenie międzynarodowej. Zachodni przywódcy oskarżają Putina o zaniedbanie i odpowiedzialność za śmierć krytyka reżimu.

Groźby nowych sankcji po śmierci opozycjonisty

Aleksiej Nawalny był rosyjskim politykiem, blogerem, prawnikiem i aktywistą społecznym. Był jednym z głównych krytyków reżimu Władimira Putina oraz jedną z wiodących postaci opozycji politycznej w Rosji. Nawalny zdobył popularność dzięki swoim dochodzeniom dotyczącym korupcji w rosyjskich instytucjach oraz poprzez działalność na platformach społecznościowych, gdzie krytykował rządzących i mobilizował opozycję. Jego działania prowadziły go do licznych konfliktów z władzami rosyjskimi, co skutkowało wieloma aresztowaniami i procesami sądowymi. Pomimo presji i represji politycznych, Nawalny pozostawał wierny swoim przekonaniom i kontynuował walkę o demokrację i prawa człowieka w Rosji. USA, UE oraz Wielka Brytania rozważają nałożenie nowych sankcji na Rosję w odpowiedzi na śmierć Nawalnego. Kreml odrzuca te oskarżenia jako „aroganckie” i „nie do przyjęcia”.

Mimo prób wyjaśnienia okoliczności śmierci Nawalnego, wciąż brak konkretnych informacji. Władze więzienia sugerują, że przyczyną śmierci było „zjawisko nagłej śmierci”. Mimo falą emocji i spekulacji wokół śmierci Aleksieja Nawalnego, nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Świat wciąż oczekuje na wyjaśnienia z Rosji dotyczące okoliczności zgonu krytyka Kremla. Niemniej jednak, śmierć Nawalnego już teraz stała się katalizatorem dla rosnącego niezadowolenia międzynarodowego wobec Rosji oraz dla dyskusji na temat demokracji i praw człowieka w tym kraju.

Źródło: BBC, Facebook, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza

  W areszcie śledczym w Brześciu, tuż przy granicy z Polską, zmarł więzień polityczny Alaksandr Kulinicz, były podpułkownik rezerwy armii białoruskiej i więzień polityczny. 52-letni Kulinicz, zatrzymany 29 lutego br., oskarżony był o "obrazę" Alaksandra Łukaszenki oraz działania przeciwko zaangażowaniu Białorusi w inwazję na Ukrainę. Oficjalnie przyczyną śmierci mężczyzny miała być choroba niedokrwienna serca.

 • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

  W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

 • Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

  Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

 • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

  W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

  Czego się dowiesz:

  • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
  • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
  • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
  • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
  • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?
 • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

  Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

load more hold SHIFT key to load all load all