wtorek, 20 luty 2024 13:40

Aleksiej Nawalny: Ciało polityka nie zostanie wydane rodzinie

Aleksiej Nawalny śmierć Aleksiej Nawalny śmierć facebook.com/navalny

Według informacji przekazanych rodzinie Aleksieja Nawalnego, ciało zmarłego nie będzie wydane przez dwa tygodnie, a przyczyny tej decyzji nie są jasne. W poniedziałek poinformowano, że Nawalny zmarł w rosyjskim więzieniu, a władze odmówiły ujawnienia miejsca jego ciała. Julia Nawalna, wdowa po zmarłym, domaga się godnego pochówku dla swojego męża.

Aleksiej Nawalny nie żyje

Wideo nagrane przez Julię Nawalną, w którym bezpośrednio oskarża prezydenta Putina o śmierć swojego męża, wywołało falę emocji i kontrowersji. Nawalna wierzy, że Nawalny został otruty, a ciało zostało zatrzymane w celu zatarcia śladów zatrucia. Śmierć Nawalnego wywołała falę oburzenia na arenie międzynarodowej. Zachodni przywódcy oskarżają Putina o zaniedbanie i odpowiedzialność za śmierć krytyka reżimu.

Groźby nowych sankcji po śmierci opozycjonisty

Aleksiej Nawalny był rosyjskim politykiem, blogerem, prawnikiem i aktywistą społecznym. Był jednym z głównych krytyków reżimu Władimira Putina oraz jedną z wiodących postaci opozycji politycznej w Rosji. Nawalny zdobył popularność dzięki swoim dochodzeniom dotyczącym korupcji w rosyjskich instytucjach oraz poprzez działalność na platformach społecznościowych, gdzie krytykował rządzących i mobilizował opozycję. Jego działania prowadziły go do licznych konfliktów z władzami rosyjskimi, co skutkowało wieloma aresztowaniami i procesami sądowymi. Pomimo presji i represji politycznych, Nawalny pozostawał wierny swoim przekonaniom i kontynuował walkę o demokrację i prawa człowieka w Rosji. USA, UE oraz Wielka Brytania rozważają nałożenie nowych sankcji na Rosję w odpowiedzi na śmierć Nawalnego. Kreml odrzuca te oskarżenia jako „aroganckie” i „nie do przyjęcia”.

Mimo prób wyjaśnienia okoliczności śmierci Nawalnego, wciąż brak konkretnych informacji. Władze więzienia sugerują, że przyczyną śmierci było „zjawisko nagłej śmierci”. Mimo falą emocji i spekulacji wokół śmierci Aleksieja Nawalnego, nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Świat wciąż oczekuje na wyjaśnienia z Rosji dotyczące okoliczności zgonu krytyka Kremla. Niemniej jednak, śmierć Nawalnego już teraz stała się katalizatorem dla rosnącego niezadowolenia międzynarodowego wobec Rosji oraz dla dyskusji na temat demokracji i praw człowieka w tym kraju.

Źródło: BBC, Facebook, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Bangkok: Tajemnicza śmierć sześciu osób w luksusowym hotelu Bangkok: Tajemnicza śmierć sześciu osób w luksusowym hotelu

    W jednym z apartamentów luksusowego hotelu w Bangkoku znaleziono ciała trzech kobiet i trzech mężczyzn. Obywatelstwo Wietnamu miały wszystkie ofiary, a część z nich posiadała również obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Śledczy ustalili, że przyczyną zgonu było otrucie cyjankiem. Nie stwierdzono żadnych śladów walki na ciałach ofiar.

  • Rosja: Skrzypaczka Marina Nasonowa skazana za zakazane hasła Rosja: Skrzypaczka Marina Nasonowa skazana za zakazane hasła

    Niewiarygodna cenzura w Rosji doprowadziła do sytuacji w które trudno wręcz uwierzyć. Rosjanie zakazali mowy o takich organizacjach jak UPA, UNA, UNSO, UON oraz propagowania hasła "Chwała Ukrainie" i "Bohaterom chwała".

  • Zimbabwe: Matka oskarżona o próbę otrucia uczniów Zimbabwe: Matka oskarżona o próbę otrucia uczniów

    W zeszłym tygodniu Paidamoyo Makayi, mieszkanka wioski Murombedzi w Prowincji Zachodniej w Zimbabwe, została oskarżona o próbę otrucia szkolnych kolegów swojej córki. Sześcioro uczniów ze szkoły podstawowej w Matoranhimbe trafiło do szpitala z poważnymi objawami zatrucia po zjedzeniu ryżu przygotowanego przez 37-letnią kobietę. Paidamoyo Makayi pod koniec minionego tygodnia przygotowała ryż z domieszką trucizny, który następnie zapakowała do pudełek na lunch. Ryż miała przekazać swojej córce z instrukcjami, aby podzieliła się nim z rówieśnikami w szkole. Po zjedzeniu tego posiłku sześcioro uczniów doznało silnych dolegliwości żołądkowych i zostało przetransportowanych do lokalnego szpitala.

  • Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza

    W areszcie śledczym w Brześciu, tuż przy granicy z Polską, zmarł więzień polityczny Alaksandr Kulinicz, były podpułkownik rezerwy armii białoruskiej i więzień polityczny. 52-letni Kulinicz, zatrzymany 29 lutego br., oskarżony był o "obrazę" Alaksandra Łukaszenki oraz działania przeciwko zaangażowaniu Białorusi w inwazję na Ukrainę. Oficjalnie przyczyną śmierci mężczyzny miała być choroba niedokrwienna serca.

  • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

    W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

load more hold SHIFT key to load all load all