- Unia Europejska: Polska otrzyma pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - znamy datę
Według informacji francuskiego ministra finansów, Polska może liczyć na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy już w czerwcu. Warto podkreślić, że według nieoficjalnych doniesień, polski rząd zgodził się nie blokować nowego podatku, który chce wprowadzić Unia Europejska. Co więcej, wiadomo już także, kiedy dokładnie Polska może spodziewać się pierwszych środków.
- Elon Musk: Miliarder przejmie kolejnego giganta? Coca-Cola?
Informacja o zakupie przez Elona Muska portalu Twitter zelektryzowała opinię publiczną. Wśród internautów pojawiły się mieszane reakcje, ponieważ jedni zaznaczali, że Twitter nie może być w rękach jednej osoby. Drudzy zaś twierdzili, że media społecznościowe wpływają na opinię publiczną, dlatego nowy włodarz Twittera może go w pewnym sensie uzdrowić. Elon Musk w sobie znanym stylu skomentował całą sytuacją. Czy rozpoczął się właśnie proces wykupu największych na rynku marek i firm?
- Gaz: Polska, Litwa i Bułgaria odcięte od rosyjskiego surowca
We wtorek wieczorem polskie media obiegła informacja o tym, że od środy 27 kwietnia Gazprom wstrzymuje dostarczanie gazu do Polski. Jest to oczywiście konsekwencją ultimatum postawionego przez Władimira Putina, wedle którego opłaty za rosyjski gaz mają być rozliczane w rublach. W środę rano przez gazociąg jamalski przestał lecieć do Polski gaz, jednakże wstrzymanie dostawy tego surowca dotyczy także Litwy i do Bułgarii.
- Podwyżki: Drastyczny wzrost ceny oleju! Zobacz od kiedy!
Olej słonecznikowy i rzepakowy jest jednym z najbardziej przydatnych składników w każdej kuchni. Jest niemalże codzienne zastosowanie sprawia, że jest to produkt pierwszej potrzeby, dlatego wszelkie wahania cen olejów, bardzo mocno odbijają się na portfelach Polaków. W ciągu ostatnich kilku kwartałów, cena oleju poszybowała mocno do góry, jednakże kolejne predykcje wcale nie są optymistyczne. Czeka nas kolejny i to wysoki wzrost cen olejów w najbliższym czasie.
- Rada Polityki Pieniężnej: Stopy procentowe ostro w górę - to największa podwyżka w historii!
Kwietniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej wyczekiwane było przede wszystkim przez kredytobiorców, których raty uzależnione są od wysokości stóp procentowych. Eksperci przewidywali wzrost o co najmniej 50 pb, jednakże decyzja RPP zaskoczyła wszystkich. Stopa referencyjna została podniesiona o 100 pb, przez co kwietniowa podwyżka stała się największą w historii!
- Nowy Ład 2.0: Tarcza antyputinowska? Premier ogłasza kolejne zmiany podatkowe
Nie opadł jeszcze kurz po wprowadzonym w błyskawicznym tempie Nowym Ładzie, a premier Morawiecki ogłasza w 3 miesiącu podatkowym kolejne zmiany. Tarcza antyputinowska ma na celu zmniejszenie konsekwencji wojny na Ukrainie dla gospodarki i przedsiębiorców. Jest to jednakże tak naprawdę naprawa Polskiego Ładu, który okazał się spektakularnym fiaskiem. Jakie zmiany zatem zostały zapowiedziane i kiedy antyputinowska tarcza wchodzi w życie?
- Egipt: Stałe ceny na chleb, czyli efekt wojny na Ukrainie
Wojna na Ukrainie, która trwa już niemal cztery tygodnie zaczyna być coraz mocniej odczuwalna ekonomicznie nie tylko w dotkniętej sankcjami Rosji. Warto pamiętać, że współczesny świat jest mocno zglobalizowany, przez co poszczególne kraje, są jak naczynia połączone.
- RPP: 8 luty 2022 - Stopy procentowe znowu w górę - tak samo jak raty kredytów
Stały wzrost stóp procentowych jest w przeciągu ostatnich miesięcy bardzo widoczny i najbardziej odczuwają go oczywiście kredytobiorcy. We wtorek 8 lutego Rada Polityki Pieniężnej na czele z Adamem Glapińskim zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Jak duże będą to podwyżki rat dla kredytobiorców i kiedy zakończy się pochód stóp procentowych w górę?
- Giełda: Akcje Facebooka pikują w dół - czy to koniec social medialnego giganta?
Facebook (od 2021 Meta) jest jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych, o czym świadczy jego rekordowa liczba użytkowników opiewająca na około 3 miliardy. Nie da się jednak ukryć, że Meta ma obecnie bardzo poważne problemy, które zaczęły się tak naprawdę od dużej awarii Facebooka w czwartym kwartale 2021. Kulminacją tej bessy jest spadek wartości spółki Meta o ponad 26%. Co spowodowało aż tak drastyczny spadek wartości?
- PGNiG: Obniżka cen gazu dla biznesu o 25% - zapowiada Paweł Majewski
Szybujące ceny gazu dosięgają szczególnie mocno przedsiębiorców, których rachunki poszły często o nawet 200-300% w górę. PGNiG obniży ceny sprzedaży detalicznej gazy dla przedsiębiorców, aby zamortyzować niestabilność na rynku energetyczny. Jak długo potrwa ta obniżka i kogo będzie dotyczyła?
- PIT-2: O co chodzi? Kogo dotyczy? Jak złożyć? Dlaczego jest tak istotny i w jaki sposób wpływa na wysokość pensji oraz podatki?
Polski Ład wprowadzony z dniem 1 stycznia 2022 spowodował duży chaos nie tylko wśród księgowych i doradców podatkowych, ale także wśród zwykłych pracowników i emerytów. Ci, którzy dostali styczniową pensję wcześniej, zauważali często nawet o 400 złotych mniej. Okazało się, że zmniejszone pensję to wina druku PIT-2? Czym jest ten druk i kiedy powinno się go złożyć?
- Inflacja: Kolejna bariera przebita - niepokojące dane z GUS
Inflacja nie przestaje piąć się w górę, co zaczyna niepokoić już nawet osoby z rządu. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu inflacja wyniosła aż 8,6%, co jest niemalże 1 procentowym wzrostem w porównaniu do listopada 2021. Taka sytuacja może bardzo szybko przerodzić się w dwucyfrową inflację, która będzie już trudna do opanowania. Co zamierza robić rząd oraz RPP?
- Jarosław Kaczyński: Ile prezes straci miesięcznie na Polskim Ładzie?
Nowy ustrój podatkowy pod nazwą Polski Ład miał całkowicie zmienić sposób rozliczania się z podatków milionów Polaków. Według zapewnień partii rządzącej, Polski Ład miał być korzystny dla 18 milionów pracujących obywateli. Start flagowego programu pokazał, jednakże, iż stracą nawet nauczyciele czy policjanci. Ile zatem na Polskim Ładzie straci Jarosław Kaczyński?
- Tarcza antyinflacyjna: Ceny paliw w końcu w dół - czy zostaną na dłużej?
Stale rosnące ceny paliw już od miesięcy emocjonowały kierowców, zaś górka cenowa wydawała się cały czas oddalać. Zdecydowana większość zmotoryzowanych niemalże przyzwyczaiła się już do 6 złotych za litr, jednakże przed świętami przyszła odwilż cena na stacjach paliw. Czym jest to spowodowane i czy niższe ceny zostaną z nami na dłużej?
- Najbogatszy człowiek na świecie. Ranking - najbogatsi ludzie świata
Kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie? Oto jest pytanie. Powszechnie krąży przekonanie, że pieniądze szczęścia nie dają. Każdy wie jednak jak trudno bez nich żyć. Na naszym globie żyją także ludzie, których majątek jest niewyobrażalny dla przeciętnego człowieka. Kim są i czym się zajmują najbogatsi ludzie na świecie? Zobacz ranking najbogatszych ludzi świata.
- Turcja: Gospodarka coraz słabsza - drastyczny wzrost cen i podniesienie płacy minimalnej o 50%
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił podniesienie płacy minimalnej o 50%, co jest odpowiedzią na drastyczny wzrost cen w całym kraju. Pogarszająca się sytuacja tureckiej gospodarki spowodowana jest ogromną inflacją oraz ciągłym obniżaniem stóp procentowych. Jakie są scenariusze na najbliższe miesiące dla tureckiej gospodarki?
- Google: Światowy gigant będzie zwalniał niezaszczepionych pracowników!
Debata na temat szczepień prowadzona jest nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie, czego odzwierciedleniem mogą być przecieki od cyfrowego giganta Google. Otóż firma ma zamierza zwalniać pracowników, którzy nie poddali się szczepieniu przeciwko Covid-19. Czy Google faktycznie zdecyduje się na taki krok?
- Rada Polityki Pieniężnej: Stopy procentowe znów do góry - wyższe raty kredytów hipotecznych
Zapowiedziana na grudzień podwyżka stóp procentowych była wręcz pewna, ze względu na stale wzrastającą inflację. Rada Polityki Pieniężnej stara się walczyć z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych. Oznacza to także podwyżkę rat kredytów, szczególnie tych hipotecznych. Czy stopy procentowe nadal będą wzrastać?
- Praca: Deficyt w logistyce - brakuje nawet 200 tysięcy zawodowych kierowców
Branża logistyczna i magazynowa rozwijają się dziś w tak zawrotnym tempie, że rynek pracy nie nadąża za tymi zmianami. Według szacunków, w Polsce brakuje nawet około 200 tysięcy kierowców zawodowych, co w ciągu następnych kwartałów może być coraz mocniej odczuwalne. W jaki sposób pracodawcy próbują zachęcić do siebie tak mocno poszukiwanych dziś kierowców?
- Blackout: Coraz gorsza sytuacja systemu energetycznego w Polsce – czy grozi nam brak prądu?
W poniedziałek 6 grudnia okazało się, że z powodu braku wiatru i planowanych prac remontowych, w polskim systemie energetycznym brakuje mocy. Z pomocą przyszła Szwecja, która uruchomiła rezerwową elektrownie opalaną ropą naftową. Dlaczego Polska stanęła na skraju blackout, skoro jeszcze chwilę temu eksportowaliśmy energię elektryczną do państw ościennych?