Spis treści:
- Jak złożyć wniosek?
- Kto może skorzystać z ulgi?
- Co obejmują wakacje składkowe?
- Koszty dla państwa i korzyści dla przedsiębiorców
Jak złożyć wniosek?
Aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek przez elektroniczny formularz na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Warunkiem otrzymania zwolnienia jest złożenie wniosku na miesiąc przed wybranym okresem ulgi. Przedsiębiorcy są również zobowiązani do składania miesięcznych deklaracji rozliczeniowych oraz raportów imiennych do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym korzystali z ulgi.
Kto może skorzystać z ulgi?
Z ulgi mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, którzy spełniają następujące warunki:
- Są wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
- Zatrudniają maksymalnie 10 osób (wliczając siebie).
- Posiadają roczny przychód nieprzekraczający 2 mln euro.
Przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi, niezależnie od formy opodatkowania, tj. PIT, ryczałt czy karta podatkowa. Pomoc przyznawana jest w trybie de minimis, zgodnie z unijnymi przepisami.Oznacza to, że konieczne jest załączenie odpowiednich dokumentów, dotyczących pomocy de minimis otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat, lub złożenie oświadczenia o jej nieotrzymaniu.
Co obejmują wakacje składkowe?
Wakacje składkowe obejmują składki na:
- Ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe).
- Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (jeśli było opłacone w poprzednim miesiącu).
- Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.
Państwo sfinansuje składki za okres ulgi, a przedsiębiorcy zachowają ciągłość uprawnień do świadczeń chorobowych i emerytalno-rentowych. Przedsiębiorca nadal może prowadzić działalność, wystawiać faktury i uzyskiwać przychody.
Koszty dla państwa i korzyści dla przedsiębiorców
Według MRiT, koszt wakacji składkowych w 2024 roku wyniesie ok. 1,64 mld zł. Nowa ulga stanowi dużą szansę na obniżenie kosztów prowadzenia działalności przez najmniejszych przedsiębiorców przy jednoczesnym zachowaniu ochrony ubezpieczeniowej. Minister rozwoju, Krzysztof Paszyk, podkreślił, że rozwiązanie to zapewni przedsiębiorcom „coroczne odciążenie finansowe”.
Źródło: PAP