wtorek, 19 listopad 2024 05:15

Boże Narodzenie w krajach sąsiednich - jak obchodzą?

Napisał
Boże Narodzenie w krajach sąsiednich Boże Narodzenie w krajach sąsiednich fot: Sylwester Niedzielski

Koniec grudnia to czas pełen magii, radości i nadziei. Na bajkowe Święta czekają niemal wszyscy mieszkańcy ziemi. Jednak - czy wszystkim dzieciom to właśnie Mikołaj pozostawia prezenty pod choinką? Którzy spośród naszych sąsiadów w świąteczny wieczór przeszukują gałązki choinki w poszukiwaniu… ogórka?

Którzy z nich wypiekają setki malutkich ciasteczek i rzucają butami przez próg, a prezentami wymieniają się dopiero w Noc Sylwestrową? Zapraszamy do zapoznania się ze świątecznymi tradycjami, zwyczajami naszych zagranicznych przyjaciół.

Boże Narodzenie w innych krajach

KrajCo jemy w Boże NarodzenieCiekawostki
Polska Barszcz z uszkami, pierogi, karp, kutia, kompot z suszu Wieczerza wigilijna składa się z 12 potraw symbolizujących 12 apostołów.
Włochy Węgorz, spaghetti z owocami morza, panettone Boże Narodzenie to czas rodziny, a prezenty przynosi "La Befana" 6 stycznia.
Niemcy Pieczona gęś, sałatka ziemniaczana, pierniki Zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec, zapoczątkowany przez Marcina Lutra.
Hiszpania Bacalao (dorsz), turrón (nugat), jamón serrano (szynka) Obchodzi się Trzech Króli, kiedy dzieci otrzymują prezenty 6 stycznia.
Norwegia Żeberka wieprzowe, lutefisk, lefse (placek ziemniaczany) Zwyczaj odwiedzania grobów bliskich w Wigilię.
Szwecja Julbord (stół szwedzki), klopsiki, śledzie, glögg (grzane wino) Dzieci czekają na Jultomtena – szwedzkiego Mikołaja.
Rosja Kutia, pielmieni, barszcz Boże Narodzenie obchodzone 7 stycznia zgodnie z kalendarzem juliańskim.
Filipiny Lechon (pieczone prosię), bibingka (ciasto ryżowe), pancit Najdłuższy sezon bożonarodzeniowy na świecie – zaczyna się we wrześniu.
Japonia Smażony kurczak (często z KFC), ciasto truskawkowe Święta mają charakter komercyjny – popularne jest zamawianie kurczaka z KFC.
Meksyk Tamales, bacalao, ponche (grzany napój owocowy) Las Posadas symbolizuje podróż Maryi i Józefa; tradycyjne piñaty dla dzieci.
Australia Grille, pieczone mięsa, pavlova (beza z owocami) Święta odbywają się latem – wiele rodzin spędza je na plaży.
Francja Foie gras, ostrygi, bûche de Noël (rolada w kształcie polana) Wystawna kolacja "Réveillon" trwa do późnej nocy.
Grecja Pieczony indyk, melomakarona (ciasteczka miodowe) Grecy dekorują domy świątecznymi lampkami oraz tradycyjnymi statkami.
USA Indyk, szynka, eggnog (napój jajeczno-mleczny) Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt rodzinnych w USA.

Jak obchodzimy Boże Narodzenie w Czechach?

Czeskie Święta Bożego Narodzenia to Vanoce – tuż przed nimi, wraz z początkiem grudnia Czesi zrywają gałązki czereśni i wstawiają je do wazonów. Gałązka tradycyjnie powinna zakwitnąć do czasu świątecznej kolacji.
Wigilia to dzień szczególny zwany przez południowych sąsiadów – Szczodrym Dniem. Trwają wtedy, podobnie jak
w Polsce, przygotowania do wieczornej uroczystości.
Na świątecznym, czeskim stole próżno szukać 12 potraw, za to z pewnością znajdziemy na nim, swojskiego karpia. Można przyrządzać go na słodko – kwaśno lub smażonego, podawanego z sałatką ziemniaczaną. Z głów karpia Czesi przyrządzają przepyszną zupę rybną, bez której również nie obejdzie się w Święta żadne tradycyjne domostwo. Łuski karpia trafiają do czeskich portfeli, mając przynosić ich właścicielom pomyślność w nowym, nadchodzącym roku. Zamiast pierników na stołach królują malutkie ciasteczka, zwane cukewerkami, o różnych kształtach, smakach i kolorach.

Boże Narodzenie w Czechach

Czesi dekorują choinki, podobnie jak Polacy – niegdyś nazywali je Drzewkami Chrystusa. Czeskie dzieci natomiast wyczekują prezentów od niewidzialnego Dzieciątka, które dzwoni dzwoneczkiem, gdy tylko dostarczy podarunki. Czesi tłumnie przygotowują w domach szopki i odwiedzają kościoły, uczestnicząc w pasterkach.

Z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia wiąże się w Czechach niecodzienna tradycja różnorakich wróżb na przyszły rok – rozkrojenie jabłka i ujrzenie w środku nasion ułożonych w kształt gwiazdy, symbolizować ma zdrowie,
a odpowiednio daleki rzut butem w kierunku progu – szybkie zamążpójście. Te oryginalne, świąteczne tradycje naszych południowych sąsiadów mogą przypominać niektórym polskie Andrzejki. Ciekawa jest to tradycja świąteczna.

Informacje o Bożym Narodzeniu na Białorusi

Święta na Białorusi rozpoczynają się 7 stycznia lub 25 grudnia, podobnie jak na Ukrainie.
Podczas wieczerzy, w większości domów odczytuje się Ewangelię oraz dzieli się prosforą. Na stole znajdują się jedynie potrawy postne - 7 lub 12 dań. W każdym domu obowiązkową potrawą jest kutia, a Białorusini tłumnie uczestniczą w pasterkach. Pod obrus na stole świątecznym kładzione jest siano, symbolizujące narodzenie Jezusa w stajence.

Boże Narodzenie na Białorusi


Ten zwyczaj znany jest również w niektórych rejonach Polski. Prezenty białoruskie dzieci znajdują pod wcześniej ozdobioną choinką, dopiero 1 stycznia, natomiast dorośli wręczają sobie podarunki o północy w Sylwestra.
Warto wiedzieć, że oficjalna siedziba Dziadka Mroza znajduje się właśnie na terenie Białorusi, tuż za polską granicą – w Kamieniukach i co roku jest odwiedzana przez tysiące turystów. Tradycją świąteczna jest odwiedzenie tego ciekawego miejsca.

Jak to jest na Ukrainie? Boże Narodzenie i tradycje świąteczne

Na Ukrainie Święta rozpoczynają się 7 stycznia, podobnie jak w Rosji oraz dodatkowo 25 grudnia.
Podwójne święta ustanowiono niedawno - w 2017 roku by mieszkańcy mogli, w zależności od przynależności kościelnej, cieszyć się dniami wolnymi. Na świątecznym, ukraińskim stole powinno znaleźć się 12 potraw, w tym pierogi, potrawy z grzybów, ryby, kutia i kompot z suszonych owoców. Na rogach stołu gospodarze układają ząbki czosnku, by przegonić z domu złe duchy.

Boże Narodzenie na Ukrainie

Ukraińcy nie znają tradycji dzielenia się opłatkiem, za to, podobnie jak Polacy, rodzinnie śpiewają kolędy.
Wraz z początkiem wieczerzy dzielą się prosforą, czyli puszystym chlebkiem upieczonym specjalnie na potrzeby tego jednego wieczoru – ten zwyczaj jest wspólny dla wszystkich państw, prawosławnych oraz wschodnio - katolickich. Ukraińcy nie wystawiają w cerkwiach szopek, a modlitwy świąteczne wznoszą do ikony przedstawiającej postać nowonarodzonego Jezusa.

Ukraińskie dzieci nie dostają także prezentów w Święta Bożego Narodzenia. Otrzymują je dopiero wraz z Nowym Rokiem. Podobnie jak w Rosji podarunki przynosi im przeważnie Dziadek Mróz z wnuczką Śnieżynką.
Od niedawna w niektórych domach ukraińskich zaczął pojawiać się Mikołaj w szatach biskupa, wieszcząc powolne odcinanie się Ukrainy od tradycji ściśle rosyjskich.

Boże Narodzenie w Rosji – tradycje świąteczne

W tym olbrzymim kraju, święta obchodzone są 2 tygodnie później niż w Polsce. Wynika to z kalendarza prawosławnego, który obowiązuje jego mieszkańców. Świątki - bo taką nazwą posługują się najczęściej Rosjanie – zaczynają się więc 6 stycznia. Kolacja rozpoczyna się od podzielenia prosforą, czyli odpowiednikiem polskiego opłatka. To puchate pieczywo, najczęściej ozdobione wzorem pieczęci z krzyżem, przyrządzane jest z mąki, wody i soli – Rosjanie dzielą się nim przy stole, popijając łykiem święconej wody przyniesionej z cerkwi.

Boże Narodzenie w Rosji

Później rozpoczyna się Soczelnik, czyli prawosławna Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Na rosyjskich stołach, podobnie jak na rodzimych, znajduje się najczęściej 12 potraw - głównym daniem jest kutia, nazywana soczywem. Soczywo ma kojarzyć się z narodzinami i słodkim jak miód życiem wiecznym.
W niektórych domach niezjedzone resztki pozostawia się duchom zmarłych, które ochoczo, co roku przybywają na wieczerzę, by się posilić. Na rosyjskich stołach królują bliny – drożdżowe naleśniki, pierogi oraz faszerowane kaczki
i gęsi. Znajdzie się również miejsce, na znany - z polskiej tradycji – kompot z suszu, czyli szczułok.

Rosyjskie dzieci ubierają choinkę tak samo jak polskie, chociaż jej historia w tym kraju przechodziła liczne zawirowania. Zwyczaj ubierania choinki pojawiał się i znikał od czasów cara Piotra I, by w końcu pojawić się na stałe w drugiej połowie lat 30 XX wieku. Obecnie choinki ozdabiane są tak samo, jak w Polsce - ozdobami wykonanymi własnoręcznie lub bombkami. Obowiązkowo, jak na całym świecie, choinka musi zostać podświetlona lampkami.

Prezenty pod choinkę przynosi Dziadek Mróz ze swoją wnuczką – Śnieżynką. Tutaj Rosja zdecydowanie wyróżnia się na tle innych krajów. Tradycja świąteczną jest to że rezenty znajduje się pod choinką w Nowy Rok, a tradycyjny Dziadek Mróz ubrany jest podobnie do Mikołaja, z jedną różnicą – jego strój najczęściej ma kolor niebieski.

Tradycje świąteczne czyli Boże Narodzenie w Niemczech

Wigilijną kolację nasi zachodni sąsiedzi, rozpoczynają zazwyczaj po powrocie z popołudniowej mszy. Niemcy nie dzielą się opłatkiem, a na każdym stole świątecznym obowiązkowo pojawia się sałatka zrobiona z ziemniaków, gęś lub kaczka oraz grzaniec, tak dobrze znany z przyjmujących się i w Polsce – tradycyjnych świątecznych niemieckich jarmarków świątecznych.
W niektórych landach na świątecznym stole dostrzec można pieczone kiełbaski z kapustą. U naszych sąsiadów nie ma natomiast tradycji podawania ryby do kolacji. Pod talerzem każdego gościa umieszcza się złotą monetę, mającą symbolizować dostatek w nadchodzącym roku. Niemcy zajadają się ciastami oraz owocami, a niemal w każdym domu na stole stoi talerz pełen orzechów. Tradycją, podobnie jak w Polsce, jest wypiekanie przed Świętami, pierników.

Boże Narodzenie w Niemczech

Zwyczaj ubierania choinki pochodzi właśnie z Niemiec, zapoczątkował go i rozwinął wśród niemieckich protestantów Marcin Luter, a mieszkańcy do dzisiaj najchętniej przyozdabiają drzewka piernikami, łańcuchami, orzechami zawijanymi w sreberko oraz rumianymi, małymi jabłuszkami. Ciekawym zwyczajem jest szukanie na choince bombki o kształcie ogórka – tzw. Weichnachtgurke – kto spośród domowników znajdzie ją pierwszy dostaje dodatkowy prezent.

Niemcom ze wschodu kraju prezenty przynosi Świąteczny Gość – wyglądający jak polski Święty Mikołaj, natomiast mieszkańcom zachodnich landów – Dzieciątko Jezus. Prezenty zazwyczaj znajduje się na stole, kładzenie ich pod drzewkiem świątecznym nie jest w Niemczech tak rozpowszechnione jak w tradycji świątecznej w Polsce.

Ciekawe te wszystkie tradycje świąteczne! Wesołych Świąt!

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 19 listopad 2024 09:14
Sylwester Niedzielski

Radaktor naczelny Trybuny Polskiej. Bez przerwy w pracy. Ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Motto: "Ciągły rozwój to podstawa egzystencji" i "Zawsze trzeba mieć plan"

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski
  • Przewodnik po włoskich makaronach: Tradycyjne dania z każdego regionu
    Przewodnik po włoskich makaronach: Tradycyjne dania z każdego regionu

    Włochy to kraj, gdzie tradycja kulinarna odgrywa kluczową rolę, a makaron jest jednym z symboli narodowej kuchni. Każdy region ma swoje unikalne przepisy, które odzwierciedlają lokalne smaki, składniki i techniki kulinarne. W tym artykule przyjrzymy się najbardziej charakterystycznym daniom makaronowym z poszczególnych części Włoch. Od północy po południe i wyspy, makaron stanowi niezaprzeczalne centrum włoskiej kuchni.

    Napisano środa, 04 grudzień 2024 11:54
  • Jak wygląda Wigilia w innych krajach świata?
    Jak wygląda Wigilia w innych krajach świata?

    Wigilia, to jeden z najbardziej ekscytujących dni, na który się czeka praktycznie cały rok. Jak nigdy wtedy smakują postne potrawy i kompot z suszonych owoców. Wigilia jest starochrześcijańską tradycją wspólnego spożywania posiłku. W słowniku kościelnym każdy dzień poprzedzający duże święto również jest wigilią tego święta. Czyli czasem oczekiwania na niego. Lecz nie jest tak uroczyste, jak czas oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa w betlejemskiej stajence. W tym dniu wigilia w Polsce i na całym świecie jest pod pewnymi względami podobna do siebie. Lecz są też duże różnice na przykład w potrawach wigilijnych.

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 06:15
  • Boże Narodzenie w krajach sąsiednich - jak obchodzą?
    Boże Narodzenie w krajach sąsiednich - jak obchodzą?

    Koniec grudnia to czas pełen magii, radości i nadziei. Na bajkowe Święta czekają niemal wszyscy mieszkańcy ziemi. Jednak - czy wszystkim dzieciom to właśnie Mikołaj pozostawia prezenty pod choinką? Którzy spośród naszych sąsiadów w świąteczny wieczór przeszukują gałązki choinki w poszukiwaniu… ogórka?

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 05:15
  • Knurów: Udany dla Concordii XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Krasnożona
    Knurów: Udany dla Concordii XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Krasnożona

    W listopadzie 2024 roku Knurów stał się miejscem rywalizacji najlepszych młodych bokserów, którzy z całym zaangażowaniem walczyli o zwycięstwo w XVI Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Jerzego Krasnożona. Turniej odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Knurowa Tomasza Rzepy, a jego celem była nie tylko sportowa rywalizacja, ale także szerzenie wartości takich jak fair play oraz zdrowy styl życia. Wstęp na wydarzenie był wolny, co dało doskonałą okazję mieszkańcom regionu do obserwowania rywalizacji na najwyższym poziomie.

    Napisano niedziela, 10 listopad 2024 14:12
  • Berlin: Festival of Lights 2024
    Berlin: Festival of Lights 2024

    Berlin po raz kolejny staje się miastem pełnym świateł. Od 4 do 13 października 2024 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Festival of Lights. Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać wyjątkowe instalacje świetlne na około 50 budynkach. Tegoroczne hasło "Celebrating Freedom" podkreśla znaczenie wolności i różnorodności. Na fasadach zobaczymy m.in. Brandenburską Bramę i Wieżę Telewizyjną.

    Napisano piątek, 04 październik 2024 17:00
  • Berlin: Coraz więcej prywatnych muzeów przyciąga młodzież
    Berlin: Coraz więcej prywatnych muzeów przyciąga młodzież

    Selfie-Muzeum, Illuseum czy Paradox-Muzeum - w Berlinie powstaje coraz więcej małych prywatnych muzeów, które oferują rozrywkę i zabawę. Ale czy są to tylko idealne tła do zdjęć na Instagramie, czy prawdziwe muzea? Marie Kaiser przedstawia szczegóły.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 11:07
  • Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy
    Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy

    Hamburskie targi Messehallen są dziś i jutro miejscem, które przyciąga do 70 000 uczestników z całego świata, dzięki corocznemu festiwalowi Online Marketing Rockstars (OMR). To wydarzenie, które od 2011 roku organizuje hamburska firma OMR, specjalizująca się w doradztwie w dziedzinie marketingu internetowego, oprogramowania i podcastów.

    Napisano wtorek, 07 maj 2024 17:55
  • Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja
    Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja

    "Reniferek" to serial stworzony przez Richarda Gadda dla platformy Netflix. Przyciąga on widzów intensywnością i autentycznością opowiedzianej historii. Produkcja bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia Gadda, który doświadczył zaawansowanego prześladowania przez kobietę o imieniu Martha. Serial, będąc adaptacją sztuki teatralnej "Baby Reindeer", zdobył uznanie zarówno za scenariusz, jak i aktorstwo.

    Napisano czwartek, 25 kwiecień 2024 08:18
  • Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc
    Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc

    W Polsce zarejestrowanych jest 155 tys. stowarzyszeń i fundacji, z czego stowarzyszenia stanowią większość, ale liczba fundacji rośnie znacznie szybciej – już o blisko 8 proc. rok do roku. Ponad 60 proc. Polaków uważa, że organizacje pożytku publicznego są potrzebne, ale tylko 4 proc. wspiera je regularnie. Pod względem działań dobroczynnych Polska znajduje się w ostatniej dziesiątce krajów świata. Najprostszym sposobem wsparcia bliskich nam działań społecznych jest odliczenie części podatku dochodowego, jednak nie wszyscy korzystają z tej możliwości.

    Napisano środa, 17 kwiecień 2024 11:09
  • Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki
    Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki

    Wiekowe obrazy, które zdobią ściany muzeów na całym świecie, były dotychczas uważane za niezwykle wrażliwe na zmiany warunków otoczenia. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym ekspertów z Krakowa, rzucają nowe światło na ich odporność. Odkrycia te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki instytucje te zarządzają swoim mikroklimatem, otwierając drogę do znaczących oszczędności energetycznych i większej ekologi.

    Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 20:59
  • Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!
    Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!

    Ranking "Asia’s 50 Best Restaurants" co roku budzi ogromne zainteresowanie miłośników kulinariów, prezentując najbardziej innowacyjne i wpływowe restauracje na kontynencie azjatyckim. Edycja z 2024 roku nie była wyjątkiem, przynosząc kilka interesujących obserwacji dotyczących zmieniających się trendów w azjatyckiej gastronomii. W tym roku na szczycie listy znalazła się japońska restauracja Sézanne, oferująca nowoczesną interpretację klasycznej kuchni francuskiej, co stanowi symboliczne odzwierciedlenie globalnych wpływów kształtujących dzisiejszą scenę kulinarą Azji.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 13:14
  • Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?
    Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?

    Żyjemy w czasach, gdy smartfony i media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem codzienności, szczególnie w życiu młodych ludzi. Z jednej strony, obserwujemy gwałtowny rozwój ruchów antysmartfonowych, z drugiej – coraz więcej głosów podkreśla potrzebę zrozumienia wpływu ekranów na zdrowie psychiczne młodzieży. Dwie nowo wydane książki, prezentujące skrajnie różne podejścia do tej kwestii, wzbudzają debatę na temat tego, jak powinniśmy myśleć o smartfonach i mediach społecznościowych.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 12:35
  • Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?
    Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?

    Po latach oczekiwań i nieustannych prac, słynna Sagrada Familia w Barcelonie, będąca nie tylko symbolem miasta, ale i jednym z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie, ma w końcu doczekać się zakończenia budowy. Rozpoczęta w 1882 roku przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudíego, ta monumentalna bazylika zaliczona do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i ekspertów z całego globu. Prezes organizacji odpowiedzialnej za prace, Esteve Camps, potwierdził, że dzięki zgromadzonym środkom finansowym oraz materiałom budowlanym, Sagrada Familia zostanie ukończona w 2026 roku, czyli dokładnie w stulecie śmierci Gaudiego.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:26
  • Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą
    Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą

    Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej palącym problemem, dotykającym nie tylko ekosystemów, ale i codziennego życia ludzi na całym świecie. Jednym z mniej oczywistych, lecz równie niepokojących aspektów tego globalnego wyzwania jest wpływ, jaki ma on na produkcję wina. Wina, które od wieków stanowią część kultury i tradycji wielu regionów, są obecnie zagrożone przez skrajne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne upały i susze. Te zmiany klimatyczne utrudniają uprawę winorośli w wielu tradycyjnych rejonach winiarskich, co prowadzi do zmian w smaku, zawartości alkoholu, a nawet kolorze ulubionych trunków.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:21
  • Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film
    Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film

    Niedługo po śmierci Akiry Toriyamy, legendarne uniwersum "Dragon Ball" otrzyma swoje miejsce w rzeczywistym świecie - pierwszy na globie park tematyczny poświęcony tej serii ma powstać w Arabii Saudyjskiej. Centralnym punktem tego ambitnego przedsięwzięcia będzie świat Son Goku, bohatera dysponującego niezwykłymi umiejętnościami sztuk walki, który wyrusza w poszukiwaniu siedmiu magicznych kul przywołujących smoka spełniającego życzenia. Lokalizacją parku będzie Qiddiya, kompleks rozrywkowy i turystyczny znajdujący się na obrzeżach stolicy kraju, Rijadu. Informację o projekcie podały wspólnie Qiddiya Investment Company oraz Toei Animation.

    Napisano piątek, 22 marzec 2024 20:41
  • Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!
    Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!

    Zagadkowy artysta uliczny Banksy ponownie przyciągnął uwagę publiczności dzięki swojemu najnowszemu dziełu, które pojawiło się w północnym Londynie w minioną niedzielę. Artysta ujawnił mural na ścianie w Finsbury Park poprzez serię postów w mediach społecznościowych. Praca artystyczna w inteligentny sposób włącza w swój projekt przycięte drzewo, tworząc iluzję bujnych zielonych liści za pomocą rozpylonej farby. Obok drzewa znajduje się postać trzymająca spryskiwacz, wykonana w charakterystycznym dla Banksy'ego stylu szablonu, co dodaje komentarz na temat interakcji człowieka z naturą.

    Napisano poniedziałek, 18 marzec 2024 21:01
  • Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem
    Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem

    Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, często wizualizujemy sobie wielkie podróże, zabytkowe samochody czy luksusowe domy. Dla Kamila Stawiarza, 26-latka z Krakowa, marzenie oznacza coś zupełnie innego. To pragnienie "nowego ucha i wyglądu" i normalności w życiu codziennym. Jego historia to opowieść o nieustępliwości wobec przeciwności losu, siły charakteru i woli walki.

    Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 10:46
  • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
    Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

    Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

    Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
  • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
    Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego

    "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

    Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
  • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
    Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

    Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

    Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14