poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53

Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego

Horror "Mors Meta Malorum" Horror "Mors Meta Malorum" pixabay

"Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

O czym opowiada "Mors Meta Malorum"?

W najnowszej książce tego autora znajdziemy nie jedną historię, a całe sześć. "Mors Meta Malorum" jest bowiem zbiorem opowiadań, który zgodnie z zapowiedziami i zapewnieniami Burdzińskiego, składa się z tekstów opowiadających o duchach, morderach czy technologii z koszmarów. Całość poprzedza krótki wstęp, w którym autor wyjaśnia okoliczności powstania zbioru i opowiada o tym, że starał się zrobić napisać teksty, które nie będą w ogóle realne. Ogólnie wstęp jest taki sobie, ale miło, że twórca zbioru napisał kilka zdań od siebie.

Przejdźmy jednak do samych opowiadań. Pierwsze z nich nosi tytuł "Przed strachem strach" i jest moim ulubionym tekstem w całej książce. To historia Staszka, małego chłopca z niewielkiej wsi. Staszek ma biednych rodziców, a przez to nie posiada zbyt wielu zabawek, a przede wszystkim kolegów. Jednak jedna rzecz wyróżnia chłopca: posiada on wyjątkową wyobraźnię. To właśnie wyobraźnia staje się zarówno jego skarbem, jak i przekleństwem, kiedy spotyka stracha na wróble... potrafiącego mówić.
Przyznam, że tekst mnie oczarował i jest to chyba najbardziej oryginalna, zaskakująca, a nawet poruszająca historia. „Przed strachem strach” to nie tylko oryginalny horror, ale opowiadanie o samotności, młodzieńczej wyobraźni i przyjaźni. Trzeba uczciwie przyznać, że to tekst, który należy uznać, za jeden z najciekawszych i najlepszych polskich horrorów.

Kolejne opowiadanie zatytułowane zostało „Tester”. Jest to historia młodego chłopaka, który znajduje pracę, jako tester gier komputerowych u jednego z najlepszych producentów w branży. Choć nie ma doświadczenia ani kwalifikacji, pracę dostaje od ręki. Szybko okazuje się, że nowa posada nie jest tak idealna, jak to początkowo sobie wyobrażał.
To opowiadanie zawiera najwięcej brutalnych scen, które można nawet podciągnąć pod ekstremalne. Nie brakuje w nim seksu, w tym także bardzo hardcore'owego. Są tortury, znęcanie się i kilka innych chorych momentów, ale jako cały tekst „Tester” wypada dobrze, jednak bez rewelacji. Pierwsza część opowiadania jest dość nudna, a późniejsze sceny nie są na tyle mocne, aby wzbudzić dreszcze czy obrzydzenie. Jest dobrze, ale nic ponadto, a zakończenie może nieco rozczarowywać.
„Shtambë me fantazmë” to trzecie opowiadania w zbiorze „Mors Meta Malorum”. Tym razem mamy grupkę przyjaciół z dzieciństwa, którzy spotykają się po latach na pogrzebie jednego z kolegów. Chcąc nieco odbudować znajomość, wybierają się na biwak. Następnego dnia jednak zaczyna ich nawiedzać dziwna postać, której towarzyszy równie dziwny pies.

Jak wypadają opowiadania Burdzińskiego? - recenzja

Pomysł wydaje się całkiem niezły, ale moim zdaniem jest to dość przeciętne opowiadanie. Może gdyby zostało nieco bardziej dopracowane i rozpisane, wyszłaby z tego dobra historyjka. Niestety w tym przypadku dzieje się trochę zbyt dużo, a akcja nieco za bardzo przeskakuje z jednego bohatera do drugiego i może wydawać się nieco chaotyczna. Plusem natomiast są bohaterowie, których historie i cechy dość dobrze rozpisano, przez co nie są płascy i szarzy, a ciekawi i wyraziści.
Najsłabsze i najkrótsze zarazem opowiadanie nazywa się „Nie mogę odejść”. Ta króciutka historyjka została przedstawiona z perspektywy mężczyzny, który właśnie zmarł w szpitalu. Ogólny pomysł nie był zły i sądzę, że można było wyciągnąć z tego niezły kawałek horroru, ale można odnieść wrażenie, jakby był to jedynie niedokończony zarys fabuły, a nie całe opowiadanie. Czyta się szybko, ale z „Nie mogę odejść” prawdę mówiąc nic nie wynika. Krótki tekścik, przez który przebrnąć można w parę minut.
Piątym opowiadaniem jest „Wyjazd na wieś”. To dość typowe ghost story. Poznajemy w nim Michała – pisarza, któremu nie powodzi się w życiu, a każdy kolejny dzień zdaje się pasmem kolejnych nieszczęść. Rozstanie z żoną, strata córki, a do tego syn trafia do więzienia. Z tego powodu postanawia odciąć się całkowicie od dawnego życia i zacząć od nowa, wyjeżdżając na wieś, gdzie za atrakcyjną cenę kupuje mieszkanie w starym powojennym bloku. Okazuje się, że praktycznie każdy we wsi uważa ten budynek za nawiedzony, choć sam Michał nie dostrzega obecności żadnych nadprzyrodzonych mocy. Nie wierzy w opowieści powtarzane przez mieszkańców, a zamiast tego zaprzyjaźnia się z mieszkającym piętro niżej sąsiadem.

Nie jest to złe opowiadanie. Nie mogę powiedzieć też, że jest dobre. „Wyjazd na wieś” nie wnosi zupełnie niczego nowego do gatunku horroru, ale czyta się je całkiem przyjemnie. Historyjka niczym nie zaskakuje, a mimo wszystko nie nudzi, jednak i tutaj można odnieść wrażenie, że dało się wyciągnąć nieco więcej i napisać znacznie dłuższe opowiadanie na tej bazie. Jest dobrze, ale bez rewelacji.
Ostatnia historia zatytułowana została „Tunel do innego świata” i jest moim drugim ulubionym opowiadaniem w tym zbiorze. Tym razem autor przenosi nas w bliżej nieokreślone lata dziewięćdziesiąte. Bartek i Marek to dwaj bracia, których największą pasją są komputerowe gry zręcznościowe. W ich otoczeniu krążą plotki o jakiejś niezwykłej nowej grze, ale żaden z nich nigdy jej nie widział i tak naprawdę nie wiedzą oni nawet czym jest tajemnicza produkcja. Szczęście jednak im dopisuje, gdy zupełnie przypadkowo jeden z braci natrafia na właściwe dyskietki w sklepie.

Słowo o autorze - kim jest Łukasz Burdziński?

Autor zbioru jest fanatykiem starych gier. Był założycielem jednego z czasopism komputerowych, w których mocno stawiano na tematykę retro, a także pisywał wyczerpujące artykuły na temat gier i ich historii. Nie dziwi więc fakt, że w zbiorze pojawiło się opowiadanie właśnie o starych grach, a okładkę zbioru zdobi... komputer Amiga 500.
Wróćmy jednak do historii „Tunel do innego świata”. Jest to nie tylko bardzo oryginalny tekst pod względem budowy, ale i ciekawie napisany. Akcję przedstawiono z dwóch perspektyw: graczy i wirtualnych bohaterów komputerowych. I muszę przyznać, że wyszło to niesamowicie dobrze. Zgrabnie przechodzimy z pokoju braci do wnętrza monitora i z powrotem, mając wrażenie, że przeżywamy dwie historie zamknięte w jednym opowiadaniu. Akcja pędzi tu jak szalona i dzieje się naprawdę dużo. Autor nie zapomniał o tym, aby przedstawić pewne zachowania gry w odpowiedni sposób, zachowując ducha lat dziewięćdziesiątych, przez co bohaterowie wewnątrz gry nie prowadzą dialogów, a znajdowane przezeń rzeczy, potrafią znikać po wejściu do innej lokacji. Przyjemnie się to czyta, ale w tej beczce miodu jest niestety łyżka dziegciu: końcówka nie każdemu przypadnie do gustu.

„Mors Meta Malorum” to 230 stron przyjemnej lektury dla fanów grozy. Nie jest to wyjątkowy zbiór opowiadań, jednak nie można powiedzieć o nim zbyt wiele złego. Część tekstów jest przeciętna, ale nie brakuje też opowiadań bardzo dobrych. Warto sięgnąć choćby po pierwsze i ostatnie, choć i przy pozostałych nie odczujecie nudy.
Polecam książkę każdemu fanatykowi horroru. Na pewno spędzicie z nią przyjemny wieczór, a niektóre historie na długo zapadną wam w pamięć.

Artykuły powiązane

  • Izrael: Bojownicy Hamasu i przemoc seksualna Izrael: Bojownicy Hamasu i przemoc seksualna

    Trudno znaleźć słowa, które oddałyby w pełni okrucieństwo i makabryczność zbrodni popełnionych przez terrorystów z Hamasu podczas ataku na Izrael. Potworność tych aktów dotyczy bestialskiego traktowania kobiet. Raporty świadków rzucają światło na makabryczne sceny gwałtów, tortur i palenia żywcem, które spotkały kobiety podczas tej brutalnej napaści.

  • Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc
    Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc

    W Polsce zarejestrowanych jest 155 tys. stowarzyszeń i fundacji, z czego stowarzyszenia stanowią większość, ale liczba fundacji rośnie znacznie szybciej – już o blisko 8 proc. rok do roku. Ponad 60 proc. Polaków uważa, że organizacje pożytku publicznego są potrzebne, ale tylko 4 proc. wspiera je regularnie. Pod względem działań dobroczynnych Polska znajduje się w ostatniej dziesiątce krajów świata. Najprostszym sposobem wsparcia bliskich nam działań społecznych jest odliczenie części podatku dochodowego, jednak nie wszyscy korzystają z tej możliwości.

    Napisano środa, 17 kwiecień 2024 11:09
  • Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki
    Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki

    Wiekowe obrazy, które zdobią ściany muzeów na całym świecie, były dotychczas uważane za niezwykle wrażliwe na zmiany warunków otoczenia. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym ekspertów z Krakowa, rzucają nowe światło na ich odporność. Odkrycia te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki instytucje te zarządzają swoim mikroklimatem, otwierając drogę do znaczących oszczędności energetycznych i większej ekologi.

    Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 20:59
  • Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!
    Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!

    Ranking "Asia’s 50 Best Restaurants" co roku budzi ogromne zainteresowanie miłośników kulinariów, prezentując najbardziej innowacyjne i wpływowe restauracje na kontynencie azjatyckim. Edycja z 2024 roku nie była wyjątkiem, przynosząc kilka interesujących obserwacji dotyczących zmieniających się trendów w azjatyckiej gastronomii. W tym roku na szczycie listy znalazła się japońska restauracja Sézanne, oferująca nowoczesną interpretację klasycznej kuchni francuskiej, co stanowi symboliczne odzwierciedlenie globalnych wpływów kształtujących dzisiejszą scenę kulinarą Azji.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 13:14
  • Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?
    Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?

    Żyjemy w czasach, gdy smartfony i media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem codzienności, szczególnie w życiu młodych ludzi. Z jednej strony, obserwujemy gwałtowny rozwój ruchów antysmartfonowych, z drugiej – coraz więcej głosów podkreśla potrzebę zrozumienia wpływu ekranów na zdrowie psychiczne młodzieży. Dwie nowo wydane książki, prezentujące skrajnie różne podejścia do tej kwestii, wzbudzają debatę na temat tego, jak powinniśmy myśleć o smartfonach i mediach społecznościowych.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 12:35
  • Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?
    Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?

    Po latach oczekiwań i nieustannych prac, słynna Sagrada Familia w Barcelonie, będąca nie tylko symbolem miasta, ale i jednym z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie, ma w końcu doczekać się zakończenia budowy. Rozpoczęta w 1882 roku przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudíego, ta monumentalna bazylika zaliczona do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i ekspertów z całego globu. Prezes organizacji odpowiedzialnej za prace, Esteve Camps, potwierdził, że dzięki zgromadzonym środkom finansowym oraz materiałom budowlanym, Sagrada Familia zostanie ukończona w 2026 roku, czyli dokładnie w stulecie śmierci Gaudiego.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:26
  • Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą
    Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą

    Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej palącym problemem, dotykającym nie tylko ekosystemów, ale i codziennego życia ludzi na całym świecie. Jednym z mniej oczywistych, lecz równie niepokojących aspektów tego globalnego wyzwania jest wpływ, jaki ma on na produkcję wina. Wina, które od wieków stanowią część kultury i tradycji wielu regionów, są obecnie zagrożone przez skrajne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne upały i susze. Te zmiany klimatyczne utrudniają uprawę winorośli w wielu tradycyjnych rejonach winiarskich, co prowadzi do zmian w smaku, zawartości alkoholu, a nawet kolorze ulubionych trunków.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:21
  • Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film
    Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film

    Niedługo po śmierci Akiry Toriyamy, legendarne uniwersum "Dragon Ball" otrzyma swoje miejsce w rzeczywistym świecie - pierwszy na globie park tematyczny poświęcony tej serii ma powstać w Arabii Saudyjskiej. Centralnym punktem tego ambitnego przedsięwzięcia będzie świat Son Goku, bohatera dysponującego niezwykłymi umiejętnościami sztuk walki, który wyrusza w poszukiwaniu siedmiu magicznych kul przywołujących smoka spełniającego życzenia. Lokalizacją parku będzie Qiddiya, kompleks rozrywkowy i turystyczny znajdujący się na obrzeżach stolicy kraju, Rijadu. Informację o projekcie podały wspólnie Qiddiya Investment Company oraz Toei Animation.

    Napisano piątek, 22 marzec 2024 20:41
  • Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!
    Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!

    Zagadkowy artysta uliczny Banksy ponownie przyciągnął uwagę publiczności dzięki swojemu najnowszemu dziełu, które pojawiło się w północnym Londynie w minioną niedzielę. Artysta ujawnił mural na ścianie w Finsbury Park poprzez serię postów w mediach społecznościowych. Praca artystyczna w inteligentny sposób włącza w swój projekt przycięte drzewo, tworząc iluzję bujnych zielonych liści za pomocą rozpylonej farby. Obok drzewa znajduje się postać trzymająca spryskiwacz, wykonana w charakterystycznym dla Banksy'ego stylu szablonu, co dodaje komentarz na temat interakcji człowieka z naturą.

    Napisano poniedziałek, 18 marzec 2024 21:01
  • Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem
    Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem

    Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, często wizualizujemy sobie wielkie podróże, zabytkowe samochody czy luksusowe domy. Dla Kamila Stawiarza, 26-latka z Krakowa, marzenie oznacza coś zupełnie innego. To pragnienie "nowego ucha i wyglądu" i normalności w życiu codziennym. Jego historia to opowieść o nieustępliwości wobec przeciwności losu, siły charakteru i woli walki.

    Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 10:46
  • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
    Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

    Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

    Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
  • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
    Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego

    "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

    Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
  • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
    Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

    Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

    Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
  • Disney Plus: Najlepsze filmy
    Disney Plus: Najlepsze filmy

    Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

    Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
  • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
    Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

    Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

    Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
  • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
    Obrazy świętych: Jak je dobierać?

    Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

    Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
  • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
    Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

    Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

    Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
  • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
    1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

    17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

    Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
  • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
    Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

    W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

    Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
  • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
    Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

    Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

    Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
  • Wielkanoc - zmartwychwstanie
    Wielkanoc - zmartwychwstanie

    Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

    Napisano środa, 16 marzec 2022 15:08