Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53

Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego

Horror "Mors Meta Malorum" Horror "Mors Meta Malorum" pixabay

"Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

O czym opowiada "Mors Meta Malorum"?

W najnowszej książce tego autora znajdziemy nie jedną historię, a całe sześć. "Mors Meta Malorum" jest bowiem zbiorem opowiadań, który zgodnie z zapowiedziami i zapewnieniami Burdzińskiego, składa się z tekstów opowiadających o duchach, morderach czy technologii z koszmarów. Całość poprzedza krótki wstęp, w którym autor wyjaśnia okoliczności powstania zbioru i opowiada o tym, że starał się zrobić napisać teksty, które nie będą w ogóle realne. Ogólnie wstęp jest taki sobie, ale miło, że twórca zbioru napisał kilka zdań od siebie.

Przejdźmy jednak do samych opowiadań. Pierwsze z nich nosi tytuł "Przed strachem strach" i jest moim ulubionym tekstem w całej książce. To historia Staszka, małego chłopca z niewielkiej wsi. Staszek ma biednych rodziców, a przez to nie posiada zbyt wielu zabawek, a przede wszystkim kolegów. Jednak jedna rzecz wyróżnia chłopca: posiada on wyjątkową wyobraźnię. To właśnie wyobraźnia staje się zarówno jego skarbem, jak i przekleństwem, kiedy spotyka stracha na wróble... potrafiącego mówić.
Przyznam, że tekst mnie oczarował i jest to chyba najbardziej oryginalna, zaskakująca, a nawet poruszająca historia. „Przed strachem strach” to nie tylko oryginalny horror, ale opowiadanie o samotności, młodzieńczej wyobraźni i przyjaźni. Trzeba uczciwie przyznać, że to tekst, który należy uznać, za jeden z najciekawszych i najlepszych polskich horrorów.

Kolejne opowiadanie zatytułowane zostało „Tester”. Jest to historia młodego chłopaka, który znajduje pracę, jako tester gier komputerowych u jednego z najlepszych producentów w branży. Choć nie ma doświadczenia ani kwalifikacji, pracę dostaje od ręki. Szybko okazuje się, że nowa posada nie jest tak idealna, jak to początkowo sobie wyobrażał.
To opowiadanie zawiera najwięcej brutalnych scen, które można nawet podciągnąć pod ekstremalne. Nie brakuje w nim seksu, w tym także bardzo hardcore'owego. Są tortury, znęcanie się i kilka innych chorych momentów, ale jako cały tekst „Tester” wypada dobrze, jednak bez rewelacji. Pierwsza część opowiadania jest dość nudna, a późniejsze sceny nie są na tyle mocne, aby wzbudzić dreszcze czy obrzydzenie. Jest dobrze, ale nic ponadto, a zakończenie może nieco rozczarowywać.
„Shtambë me fantazmë” to trzecie opowiadania w zbiorze „Mors Meta Malorum”. Tym razem mamy grupkę przyjaciół z dzieciństwa, którzy spotykają się po latach na pogrzebie jednego z kolegów. Chcąc nieco odbudować znajomość, wybierają się na biwak. Następnego dnia jednak zaczyna ich nawiedzać dziwna postać, której towarzyszy równie dziwny pies.

Jak wypadają opowiadania Burdzińskiego? - recenzja

Pomysł wydaje się całkiem niezły, ale moim zdaniem jest to dość przeciętne opowiadanie. Może gdyby zostało nieco bardziej dopracowane i rozpisane, wyszłaby z tego dobra historyjka. Niestety w tym przypadku dzieje się trochę zbyt dużo, a akcja nieco za bardzo przeskakuje z jednego bohatera do drugiego i może wydawać się nieco chaotyczna. Plusem natomiast są bohaterowie, których historie i cechy dość dobrze rozpisano, przez co nie są płascy i szarzy, a ciekawi i wyraziści.
Najsłabsze i najkrótsze zarazem opowiadanie nazywa się „Nie mogę odejść”. Ta króciutka historyjka została przedstawiona z perspektywy mężczyzny, który właśnie zmarł w szpitalu. Ogólny pomysł nie był zły i sądzę, że można było wyciągnąć z tego niezły kawałek horroru, ale można odnieść wrażenie, jakby był to jedynie niedokończony zarys fabuły, a nie całe opowiadanie. Czyta się szybko, ale z „Nie mogę odejść” prawdę mówiąc nic nie wynika. Krótki tekścik, przez który przebrnąć można w parę minut.
Piątym opowiadaniem jest „Wyjazd na wieś”. To dość typowe ghost story. Poznajemy w nim Michała – pisarza, któremu nie powodzi się w życiu, a każdy kolejny dzień zdaje się pasmem kolejnych nieszczęść. Rozstanie z żoną, strata córki, a do tego syn trafia do więzienia. Z tego powodu postanawia odciąć się całkowicie od dawnego życia i zacząć od nowa, wyjeżdżając na wieś, gdzie za atrakcyjną cenę kupuje mieszkanie w starym powojennym bloku. Okazuje się, że praktycznie każdy we wsi uważa ten budynek za nawiedzony, choć sam Michał nie dostrzega obecności żadnych nadprzyrodzonych mocy. Nie wierzy w opowieści powtarzane przez mieszkańców, a zamiast tego zaprzyjaźnia się z mieszkającym piętro niżej sąsiadem.

Nie jest to złe opowiadanie. Nie mogę powiedzieć też, że jest dobre. „Wyjazd na wieś” nie wnosi zupełnie niczego nowego do gatunku horroru, ale czyta się je całkiem przyjemnie. Historyjka niczym nie zaskakuje, a mimo wszystko nie nudzi, jednak i tutaj można odnieść wrażenie, że dało się wyciągnąć nieco więcej i napisać znacznie dłuższe opowiadanie na tej bazie. Jest dobrze, ale bez rewelacji.
Ostatnia historia zatytułowana została „Tunel do innego świata” i jest moim drugim ulubionym opowiadaniem w tym zbiorze. Tym razem autor przenosi nas w bliżej nieokreślone lata dziewięćdziesiąte. Bartek i Marek to dwaj bracia, których największą pasją są komputerowe gry zręcznościowe. W ich otoczeniu krążą plotki o jakiejś niezwykłej nowej grze, ale żaden z nich nigdy jej nie widział i tak naprawdę nie wiedzą oni nawet czym jest tajemnicza produkcja. Szczęście jednak im dopisuje, gdy zupełnie przypadkowo jeden z braci natrafia na właściwe dyskietki w sklepie.

Słowo o autorze - kim jest Łukasz Burdziński?

Autor zbioru jest fanatykiem starych gier. Był założycielem jednego z czasopism komputerowych, w których mocno stawiano na tematykę retro, a także pisywał wyczerpujące artykuły na temat gier i ich historii. Nie dziwi więc fakt, że w zbiorze pojawiło się opowiadanie właśnie o starych grach, a okładkę zbioru zdobi... komputer Amiga 500.
Wróćmy jednak do historii „Tunel do innego świata”. Jest to nie tylko bardzo oryginalny tekst pod względem budowy, ale i ciekawie napisany. Akcję przedstawiono z dwóch perspektyw: graczy i wirtualnych bohaterów komputerowych. I muszę przyznać, że wyszło to niesamowicie dobrze. Zgrabnie przechodzimy z pokoju braci do wnętrza monitora i z powrotem, mając wrażenie, że przeżywamy dwie historie zamknięte w jednym opowiadaniu. Akcja pędzi tu jak szalona i dzieje się naprawdę dużo. Autor nie zapomniał o tym, aby przedstawić pewne zachowania gry w odpowiedni sposób, zachowując ducha lat dziewięćdziesiątych, przez co bohaterowie wewnątrz gry nie prowadzą dialogów, a znajdowane przezeń rzeczy, potrafią znikać po wejściu do innej lokacji. Przyjemnie się to czyta, ale w tej beczce miodu jest niestety łyżka dziegciu: końcówka nie każdemu przypadnie do gustu.

„Mors Meta Malorum” to 230 stron przyjemnej lektury dla fanów grozy. Nie jest to wyjątkowy zbiór opowiadań, jednak nie można powiedzieć o nim zbyt wiele złego. Część tekstów jest przeciętna, ale nie brakuje też opowiadań bardzo dobrych. Warto sięgnąć choćby po pierwsze i ostatnie, choć i przy pozostałych nie odczujecie nudy.
Polecam książkę każdemu fanatykowi horroru. Na pewno spędzicie z nią przyjemny wieczór, a niektóre historie na długo zapadną wam w pamięć.

Artykuły powiązane

 • Izrael: Bojownicy Hamasu i przemoc seksualna Izrael: Bojownicy Hamasu i przemoc seksualna

  Trudno znaleźć słowa, które oddałyby w pełni okrucieństwo i makabryczność zbrodni popełnionych przez terrorystów z Hamasu podczas ataku na Izrael. Potworność tych aktów dotyczy bestialskiego traktowania kobiet. Raporty świadków rzucają światło na makabryczne sceny gwałtów, tortur i palenia żywcem, które spotkały kobiety podczas tej brutalnej napaści.

 • Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem
  Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem

  Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, często wizualizujemy sobie wielkie podróże, zabytkowe samochody czy luksusowe domy. Dla Kamila Stawiarza, 26-latka z Krakowa, marzenie oznacza coś zupełnie innego. To pragnienie "nowego ucha i wyglądu" i normalności w życiu codziennym. Jego historia to opowieść o nieustępliwości wobec przeciwności losu, siły charakteru i woli walki.

  Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 10:46
 • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
  Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

  Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
 • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
  Horror:

  "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
 • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
  Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

  Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
 • Disney Plus: Najlepsze filmy
  Disney Plus: Najlepsze filmy

  Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
 • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
  Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

  Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
 • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
  Obrazy świętych: Jak je dobierać?

  Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Wielkanoc - zmartwychwstanie
  Wielkanoc - zmartwychwstanie

  Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

  Napisano środa, 16 marzec 2022 15:08
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26