czwartek, 25 kwiecień 2024 08:18

Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja

"Reniferek" kontynuacja "Reniferek" kontynuacja fot: materiały prasowe

"Reniferek" to serial stworzony przez Richarda Gadda dla platformy Netflix. Przyciąga on widzów intensywnością i autentycznością opowiedzianej historii. Produkcja bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia Gadda, który doświadczył zaawansowanego prześladowania przez kobietę o imieniu Martha. Serial, będąc adaptacją sztuki teatralnej "Baby Reindeer", zdobył uznanie zarówno za scenariusz, jak i aktorstwo.

 1. Kim jest Richard Gadd?
 2. Jaki jest główny temat serialu "Reniferek"?
 3. Jakie konsekwencje psychologiczne przyniosło prześladowanie dla Richarda Gadda?
 4. Jak serial "Reniferek" wpłynął na debatę o stalkingu?
 5. Jaki wpływ na życie Gadda miała jego relacja z Teri?
 6. Jakie są główne różnice między "Reniferkiem" a filmem "Diuna 2"?
 7. Jakie działania podejmował Richard Gadd, aby przeciwdziałać swojemu prześladowaniu?
 8. Jakie są długoterminowe skutki stalkingu ukazane w serialu?

Gadd i jego spotkanie z Marthą

Richard Gadd, szkocki pisarz i komik, spotkał Marthę pracując jako barman. Zaoferowanie jej filiżanki herbaty na koszt firmy, będące gestem współczucia, stało się początkiem niebezpiecznej obsesji. Martha, w ciągu trzech lat, wysłała mu ponad 41 tys. maili i wiadomości głosowych, a także regularnie pojawiała się w miejscach publicznych i prywatnych, by go obserwować. Mimo że jej działania nie były początkowo uznane za zagrożenie dla zdrowia lub życia Gadda, ostatecznie udało się uzyskać zakaz zbliżania.

Stalking i jego skutki

Długość i intensywność prześladowania, jakiego doświadczał Donny, pokazuje, jak trudno jest uzyskać ochronę prawną w przypadku stalkerów, którzy nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia fizycznego. Martha, niezrażona zakazem, kontynuowała swoje działania, co wyniszczało psychicznie naszego bohatera i jego otoczenie. Ta sytuacja zmusiła go do opowiedzenia swojej historii na deskach teatru, co później stało się viralem w internecie.

Richard Gadd: "To było tak wyniszczające, że aż nie mogłem uwierzyć, że mogło zajść tak daleko w pełnej zgodzie z prawem."

Reniferek - nie tylko historia o stalkingu

Serial "Reniferek" nie ogranicza się jedynie do przedstawienia prześladowania. Gadd w swojej opowieści eksploruje również własne uczucia i motywacje, które skłoniły go do podtrzymywania tej toksycznej relacji. Fascynacja Marthą i jej zachowaniem, a także chęć zrozumienia siebie i własnej przeszłości seksualnej i emocjonalnej, są kluczowymi elementami tej produkcji. Serial stawia trudne pytania o to, dlaczego nikt nie pomógł Marthcie i dlaczego takie sytuacje są często ignorowane.

Interakcje z innymi postaciami

W serialu pojawiają się również inne ważne postacie, jak Teri, transpłciowa kobieta, z którą Donny miał związek. Ich relacja, pełna wzlotów i upadków, rzuca światło na wewnętrzne konflikty oraz społeczne i kulturowe przeszkody, z jakimi muszą mierzyć się osoby w relacjach niekonwencjonalnych.

Przewlekłe skutki stalkingu

Prześladowanie przez Marthę pozostawiło trwałe ślady w życiu Gadda, wywołując stres pourazowy i stałe poczucie zagrożenia. Doświadczenia te, przekute w narrację serialu, podkreślają jak stalking może wpływać na codzienne funkcjonowanie i zdrowie psychiczne ofiary. Gadd, choć próbował wrócić do normalności, wielokrotnie podkreślał w wywiadach, że prześladowanie wpłynęło na jego relacje z innymi ludźmi i poczucie bezpieczeństwa. Niestety, przypadki takie jak jego są często marginalizowane w debacie publicznej, co serial stara się zmienić, zwracając uwagę na problem stalking.

Oddźwięk społeczny i kulturowy "Reniferka"

Serial "Reniferek" zdobył nie tylko uznanie krytyków i widzów, ale również stał się tematem debat na temat ochrony ofiar stalkingu i potrzeby reform prawnych. Wiele organizacji pomocowych używa teraz "Reniferka" jako case study w szkoleniach dotyczących przemocy i prześladowania. To, jak serial przedstawił realia prawne i emocjonalne związane z stalkingiem, skłoniło wielu do refleksji nad istniejącymi mechanizmami wsparcia dla ofiar tego typu przestępstw.

Edukacyjna rola "Reniferka"

Po premierze serialu wiele uniwersytetów i instytucji edukacyjnych zaczęło włączać "Reniferka" do programów nauczania dotyczących przemocy, zdrowia psychicznego i studiów mediowych. Analiza serialu pomaga studentom zrozumieć skomplikowane dynamiki ofiar i oprawców, a także zwraca uwagę na subtelne znaki, które mogą wskazywać na niebezpieczne zachowania.

"Reniferek" wygrał z "Diuną 2"!

Obejrzałem serial "Reniferek" w ciągu dwóch wieczorów i muszę przyznać, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. W tym samym czasie miałem okazję oglądać "Diunę 2", ale mistyczna fabuła tego kinowego hitu częściowo mnie nudziła, ponieważ interesująca akcja zaczęła się rozwijać dopiero pod koniec filmu. "Reniferek" okazał się być zdecydowanie bardziej wciągający i zdecydowanie wygrał z "Diuną 2" – przynajmniej w moim prywatnym rankingu.

Kontynuacja "Reniferka"

"Reniferek" wywarł na mnie tak głębokie wrażenie, że jeszcze tej samej nocy śniła mi się zupełnie nowa scena, która idealnie wpasowywała się w koniec tego filmu i jego kontynuację. Możliwość, jaką oferują sny, do eksploracji niewyobrażalnych myśli i bogactwa wewnętrznego świata, sama w sobie jest fascynująca. Moje sceny nocne było zarówno surrealistyczne, jak i niepokojące. W nim główny bohater, Donny, ponownie spotkał się ze swoim oprawcą tzn rudowłosym szkockim reżyserem, któy go wczesniej zgwałcił. W snach sceny te przybrały jeszcze mroczniejszy obrót. Reżyser znów podał Donnemu narkotyki. Kiedy Donny mył twarz przy kranie w łazience, nagle poczuł mocne uderzenie w głowę. Zamroczony, obudził się, nie mogąc się ruszać, z szyją wmurowaną w ścianę łazienki. Obok niego był kran, a on sam stał się jakby jego integralną częścią, z tylną częścią ciała wystającą do drugiego pomieszczenia. To niezwykle intensywne i mroczne zakończenie mojego snu, choć odrealnione, nawiązywało do głównych motywów filmu, takich jak wykorzystywanie seksualne i być może śmierć w męczarniach. Właściwie nie jestem pewien, co dokładnie oznaczało to zakończenie, ale po obejrzeniu filmu pełnego narkotyków i brutalnych scen seksualnych, moje podświadome myśli zdawały się podążać tą samą ścieżką. Sny potrafią naprawdę płatać figle, co skłoniło mnie do podzielenia się tą historią.

"Reniferek" nie jest tylko serialowym thrillerem psychologicznym, ale staje się ważnym głosem w dyskusji o przemocy i jej długotrwałych skutkach. Historia Richarda Gadda i jego walka z prześladowaniem stały się inspiracją dla wielu, którzy doświadczają podobnych trudności. Serial nie tylko zyskał popularność i uznanie, ale przyczynił się do wzrostu świadomości na temat problemów, które dotąd były często ignorowane. "Reniferek" pokazuje, że poprzez sztukę można nie tylko bawić, ale i edukować, motywować do zmian i pomagać w zrozumieniu trudnych i bolesnych doświadczeń. Ostatecznym celem Gadda, jak widać, było nie tylko opowiedzenie własnej historii, ale również przyczynienie się do lepszego zrozumienia i wsparcia dla ofiar podobnych zdarzeń.

Artykuły powiązane

 • Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film

  W internecie pojawił się film, na którym rosyjski żołnierz relacjonuje niecodzienne zdarzenie z pola walki w Ukrainie. Opowiada o pułapce, która zaskoczyła wielu jego towarzyszy – dzwonku do drzwi przymocowanym do drzewa w lesie. Według niego, to najgłupsza pułapka, z jaką się spotkali, która skończyła się tragicznie dla wielu żołnierzy.

 • "Joker: Folie à Deux": Co wiemy o nowym filmie? "Joker: Folie à Deux": Co wiemy o nowym filmie?

  Nadchodząca kontynuacja filmu "Joker" z 2019 roku, która przyciągnęła uwagę publiczności dzięki wybitnej roli Joaquina Phoenixa, nie zawierała postaci Królowej Zbrodni Gotham, Harley Quinn. Wszystko zmienia się w "Joker: Folie à Deux", gdzie do obsady dołącza zdobywczyni Grammy - Lady Gaga, wcielająca się w rolę Harley Quinn. Wiadomość o jej angażu stała się oficjalna, gdy artystka opublikowała na swoim Twitterze teaser video.

 • Meghan Markle: Księżna Sussexu startuje z nowym podcastem! Meghan Markle: Księżna Sussexu startuje z nowym podcastem!

  Niecały rok po zakończeniu współpracy z Spotify, Meghan Markle, księżna Sussex, ogłosiła nowe partnerstwo z Lemonada Media, prezentując nowy podcast. Ta wiadomość zelektryzowała fanów na całym świecie, a jednocześnie otworzyła nowy rozdział w karierze podcastowej Meghan.

 • Taylor Swift: Pod domem piosenkarki aresztowano stalkera Taylor Swift: Pod domem piosenkarki aresztowano stalkera

  W sobotnie popołudnie na Dolnym Manhattanie doszło do niepokojącego zdarzenia związanego z obecnością stalkera przed kamienicą Taylor Swift. Mężczyzna, który wcześniej tego dnia został zatrzymany przez policję, ponownie pojawił się przed domem słynnej piosenkarki. Incydent budzi nie tylko zaniepokojenie mieszkańców, lecz także rzuca światło na niebezpieczeństwa, jakie niosą za sobą obsesyjni obserwatorzy życia gwiazd.

 • Jamie Foxx: Aktor został oskarżony o molestowanie! Jamie Foxx: Aktor został oskarżony o molestowanie!

  Amerykański aktor Jamie Foxx znany ze swoich osiągnięć filmowych, został pozwany przez anonimową kobietę, która twierdzi, że była ofiarą napaści seksualnej podczas spotkania w nowojorskiej restauracji osiem lat temu. Oskarżenia obejmują zarzuty o znęcanie się, napaść i pobicie. Sprawa, która wybuchła w przeddzień wygaśnięcia ustawy dotyczącej przestępstw na tle seksualnym, podnosi kwestie bezpieczeństwa w miejscach publicznych oraz odpowiedzialności właścicieli lokali.

 • Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy
  Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy

  Hamburskie targi Messehallen są dziś i jutro miejscem, które przyciąga do 70 000 uczestników z całego świata, dzięki corocznemu festiwalowi Online Marketing Rockstars (OMR). To wydarzenie, które od 2011 roku organizuje hamburska firma OMR, specjalizująca się w doradztwie w dziedzinie marketingu internetowego, oprogramowania i podcastów.

  Napisano wtorek, 07 maj 2024 17:55
 • Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja
  Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja

  "Reniferek" to serial stworzony przez Richarda Gadda dla platformy Netflix. Przyciąga on widzów intensywnością i autentycznością opowiedzianej historii. Produkcja bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia Gadda, który doświadczył zaawansowanego prześladowania przez kobietę o imieniu Martha. Serial, będąc adaptacją sztuki teatralnej "Baby Reindeer", zdobył uznanie zarówno za scenariusz, jak i aktorstwo.

  Napisano czwartek, 25 kwiecień 2024 08:18
 • Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc
  Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc

  W Polsce zarejestrowanych jest 155 tys. stowarzyszeń i fundacji, z czego stowarzyszenia stanowią większość, ale liczba fundacji rośnie znacznie szybciej – już o blisko 8 proc. rok do roku. Ponad 60 proc. Polaków uważa, że organizacje pożytku publicznego są potrzebne, ale tylko 4 proc. wspiera je regularnie. Pod względem działań dobroczynnych Polska znajduje się w ostatniej dziesiątce krajów świata. Najprostszym sposobem wsparcia bliskich nam działań społecznych jest odliczenie części podatku dochodowego, jednak nie wszyscy korzystają z tej możliwości.

  Napisano środa, 17 kwiecień 2024 11:09
 • Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki
  Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki

  Wiekowe obrazy, które zdobią ściany muzeów na całym świecie, były dotychczas uważane za niezwykle wrażliwe na zmiany warunków otoczenia. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym ekspertów z Krakowa, rzucają nowe światło na ich odporność. Odkrycia te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki instytucje te zarządzają swoim mikroklimatem, otwierając drogę do znaczących oszczędności energetycznych i większej ekologi.

  Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 20:59
 • Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!
  Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!

  Ranking "Asia’s 50 Best Restaurants" co roku budzi ogromne zainteresowanie miłośników kulinariów, prezentując najbardziej innowacyjne i wpływowe restauracje na kontynencie azjatyckim. Edycja z 2024 roku nie była wyjątkiem, przynosząc kilka interesujących obserwacji dotyczących zmieniających się trendów w azjatyckiej gastronomii. W tym roku na szczycie listy znalazła się japońska restauracja Sézanne, oferująca nowoczesną interpretację klasycznej kuchni francuskiej, co stanowi symboliczne odzwierciedlenie globalnych wpływów kształtujących dzisiejszą scenę kulinarą Azji.

  Napisano sobota, 30 marzec 2024 13:14
 • Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?
  Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?

  Żyjemy w czasach, gdy smartfony i media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem codzienności, szczególnie w życiu młodych ludzi. Z jednej strony, obserwujemy gwałtowny rozwój ruchów antysmartfonowych, z drugiej – coraz więcej głosów podkreśla potrzebę zrozumienia wpływu ekranów na zdrowie psychiczne młodzieży. Dwie nowo wydane książki, prezentujące skrajnie różne podejścia do tej kwestii, wzbudzają debatę na temat tego, jak powinniśmy myśleć o smartfonach i mediach społecznościowych.

  Napisano sobota, 30 marzec 2024 12:35
 • Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?
  Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?

  Po latach oczekiwań i nieustannych prac, słynna Sagrada Familia w Barcelonie, będąca nie tylko symbolem miasta, ale i jednym z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie, ma w końcu doczekać się zakończenia budowy. Rozpoczęta w 1882 roku przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudíego, ta monumentalna bazylika zaliczona do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i ekspertów z całego globu. Prezes organizacji odpowiedzialnej za prace, Esteve Camps, potwierdził, że dzięki zgromadzonym środkom finansowym oraz materiałom budowlanym, Sagrada Familia zostanie ukończona w 2026 roku, czyli dokładnie w stulecie śmierci Gaudiego.

  Napisano środa, 27 marzec 2024 20:26
 • Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą
  Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą

  Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej palącym problemem, dotykającym nie tylko ekosystemów, ale i codziennego życia ludzi na całym świecie. Jednym z mniej oczywistych, lecz równie niepokojących aspektów tego globalnego wyzwania jest wpływ, jaki ma on na produkcję wina. Wina, które od wieków stanowią część kultury i tradycji wielu regionów, są obecnie zagrożone przez skrajne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne upały i susze. Te zmiany klimatyczne utrudniają uprawę winorośli w wielu tradycyjnych rejonach winiarskich, co prowadzi do zmian w smaku, zawartości alkoholu, a nawet kolorze ulubionych trunków.

  Napisano środa, 27 marzec 2024 20:21
 • Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film
  Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film

  Niedługo po śmierci Akiry Toriyamy, legendarne uniwersum "Dragon Ball" otrzyma swoje miejsce w rzeczywistym świecie - pierwszy na globie park tematyczny poświęcony tej serii ma powstać w Arabii Saudyjskiej. Centralnym punktem tego ambitnego przedsięwzięcia będzie świat Son Goku, bohatera dysponującego niezwykłymi umiejętnościami sztuk walki, który wyrusza w poszukiwaniu siedmiu magicznych kul przywołujących smoka spełniającego życzenia. Lokalizacją parku będzie Qiddiya, kompleks rozrywkowy i turystyczny znajdujący się na obrzeżach stolicy kraju, Rijadu. Informację o projekcie podały wspólnie Qiddiya Investment Company oraz Toei Animation.

  Napisano piątek, 22 marzec 2024 20:41
 • Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!
  Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!

  Zagadkowy artysta uliczny Banksy ponownie przyciągnął uwagę publiczności dzięki swojemu najnowszemu dziełu, które pojawiło się w północnym Londynie w minioną niedzielę. Artysta ujawnił mural na ścianie w Finsbury Park poprzez serię postów w mediach społecznościowych. Praca artystyczna w inteligentny sposób włącza w swój projekt przycięte drzewo, tworząc iluzję bujnych zielonych liści za pomocą rozpylonej farby. Obok drzewa znajduje się postać trzymająca spryskiwacz, wykonana w charakterystycznym dla Banksy'ego stylu szablonu, co dodaje komentarz na temat interakcji człowieka z naturą.

  Napisano poniedziałek, 18 marzec 2024 21:01
 • Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem
  Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem

  Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, często wizualizujemy sobie wielkie podróże, zabytkowe samochody czy luksusowe domy. Dla Kamila Stawiarza, 26-latka z Krakowa, marzenie oznacza coś zupełnie innego. To pragnienie "nowego ucha i wyglądu" i normalności w życiu codziennym. Jego historia to opowieść o nieustępliwości wobec przeciwności losu, siły charakteru i woli walki.

  Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 10:46
 • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
  Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

  Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
 • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
  Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego

  "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
 • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
  Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

  Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
 • Disney Plus: Najlepsze filmy
  Disney Plus: Najlepsze filmy

  Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
 • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
  Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

  Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
 • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
  Obrazy świętych: Jak je dobierać?

  Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47