Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 16 styczeń 2023 15:08

Wielkanoc - zmartwychwstanie

Wielkanoc - zmartwychwstanie Wielkanoc - zmartwychwstanie pixabay

Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

Historia Wielkanocy

Nauka specjalizująca się we wczesnym chrześcijaństwie, pokazuje, że datowanie Wielkanocy sięga skomplikowanych początków tego święta i ewolucji na przestrzeni wieków.
Wielkanoc jest bardzo podobna do innych ważnych świąt, takich jak Boże Narodzenie i Halloween, które ewoluowały w ciągu ostatnich 200 lat. We wszystkich tych świętach elementy chrześcijańskie i niechrześcijańskie (pogańskie) nadal mieszały się ze sobą.

Wielkanoc jako obrzęd wiosny

Większość głównych świąt ma jakiś związek ze zmianą pór roku. Jest to szczególnie widoczne w przypadku świąt Bożego Narodzenia. Nowy Testament nie podaje informacji o porze roku, w której urodził się Jezus. Wielu uczonych uważa jednak, że głównym powodem świętowania narodzin Jezusa 25 grudnia jest data przesilenia zimowego według kalendarza rzymskiego. Ponieważ dni następujące po przesileniu zimowym stopniowo stawały się coraz dłuższe i mniej ciemne, była to idealna symbolika narodzin „światła świata”, jak stwierdza nowotestamentowa Ewangelia Jana.

Podobnie było w przypadku Wielkanocy, która przypada blisko innego kluczowego punktu roku słonecznego: równonocy wiosennej (około 20 marca), kiedy występują równe okresy światła i ciemności. Dla mieszkańców północnych szerokości geograficznych nadejście wiosny często budzi ekscytację, ponieważ oznacza koniec mroźnych dni zimy.
Wiosna to także powrót do życia uśpionych przez zimę roślin i drzew oraz narodziny nowego życia w świecie zwierząt. Biorąc pod uwagę symbolikę nowego życia i odrodzenia, było rzeczą naturalną świętowanie zmartwychwstania Jezusa o tej porze roku.

Skąd wzięła się nazwa Wielkiejnocy?

Nazwa obchodów jako „Wielkanoc” wydaje się wywodzić od imienia przedchrześcijańskiej bogini w Anglii, Eostre, którą obchodzono na początku wiosny. Jedyne wzmianki o tej bogini pochodzą z pism Bedy Czcigodnego, brytyjskiego mnicha żyjącego na przełomie VII i VIII wieku. Miesiąc, w którym angielscy chrześcijanie świętowali zmartwychwstanie Jezusa, nazwano po staroangielskim Eosturmonath, odnosząc się do bogini imieniem Eostre. I chociaż chrześcijanie zaczęli potwierdzać chrześcijańskie znaczenie obchodów, nadal używali imienia bogini, aby oznaczyć tę porę roku.

Dla późniejszych chrześcijan, nazwa się utrzymała, a więc Wielkanoc pozostaje nazwą, pod którą Anglicy, Niemcy i Amerykanie odnoszą się do święta zmartwychwstania Jezusa.

Związek z żydowską Paschą

Należy zaznaczyć, że choć w świecie anglojęzycznym używa się nazwy „Wielkanoc”, o wiele więcej kultur określa ją terminami najlepiej tłumaczonymi jako „Pascha” (np. „Pascha” po grecku) – odniesienie, doprawdy, na żydowskie święto Paschy.
W Biblii Hebrajskiej Pascha jest świętem upamiętniającym wyzwolenie narodu żydowskiego z niewoli egipskiej, o czym opowiada Księga Wyjścia. Było to i nadal jest najważniejszym żydowskim świętem sezonowym, obchodzonym w pierwszą pełnię księżyca po wiosennej równonocy.
W czasach Jezusa Pascha miała szczególne znaczenie, ponieważ naród żydowski ponownie znalazł się pod dominacją obcych mocarstw (mianowicie Rzymian). Pielgrzymi żydowscy co roku napływali do Jerozolimy w nadziei, że wybrany naród Boży (tak jak wierzyli) wkrótce zostanie ponownie wyzwolony.
Pewnej Paschy Jezus udał się z uczniami do Jerozolimy, aby obchodzić to święto. Wszedł do Jerozolimy w triumfalnej procesji i wywołał zamieszanie w Świątyni Jerozolimskiej.

Wydaje się, że oba te działania przyciągnęły uwagę Rzymian, w wyniku czego Jezus został stracony około 30 roku naszej ery.Niektórzy z wyznawców Jezusa wierzyli jednak, że widzieli go żywego po jego śmierci, co dało początek religii chrześcijańskiej. Ponieważ Jezus zmarł podczas święta Paschy, a jego naśladowcy wierzyli, że zmartwychwstał trzy dni później, logiczne było upamiętnianie tych wydarzeń w bliskiej odległości.Niektórzy pierwsi chrześcijanie postanowili świętować zmartwychwstanie Chrystusa w tym samym dniu, co żydowska Pascha, która przypadała około 14 dnia miesiąca Nisan, w marcu lub kwietniu. Ci chrześcijanie byli znani jako Quartodecimans (nazwa oznacza „Czternaście”).

Wybierając tę ​​datę, skupili się na tym, kiedy Jezus umarł, a także podkreślili ciągłość z judaizmem, z którego wyłoniło się chrześcijaństwo. Inni zamiast tego woleli świętować w niedzielę, ponieważ uważano, że właśnie wtedy odnaleziono grób Jezusa .
W 325 rne cesarz Konstantyn, który sprzyjał chrześcijaństwu, zwołał spotkanie przywódców chrześcijańskich w celu rozwiązania ważnych sporów na soborze nicejskim. Najbardziej brzemienne w skutkach decyzje dotyczyły statusu Chrystusa, którego sobór uznał za „w pełni ludzkiego i w pełni boskiego”. Rada ta postanowiła również, że Wielkanoc powinna być ustalona na niedzielę, a nie na 14 dzień Nisan. W rezultacie Wielkanoc obchodzona jest teraz w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca równonocy wiosennej.

Zajączek i pisanki

We wczesnej Ameryce święto wielkanocne było znacznie bardziej popularne wśród katolików niż protestantów. Na przykład purytanie z Nowej Anglii uważali, że zarówno Wielkanoc, jak i Boże Narodzenie są zbyt skażone wpływami niechrześcijańskimi, aby można je było celebrować. Takie święta były również okazją do intensywnego picia i zabawy.
Losy obu świąt zmieniły się w XIX wieku, kiedy stały się one okazją do rodzinnego spędzania czasu. Zrobiono to częściowo z chęci, aby obchody tych świąt były mniej hałaśliwe.
Ale Wielkanoc i Boże Narodzenie również zostały przekształcone w święta domowe, ponieważ zmieniło się rozumienie dzieci. Przed XVII wiekiem dzieci rzadko były w centrum uwagi. Jak pisze historyk Stephen Nissenbaum : „…dzieci wrzucono do jednego worka razem z innymi członkami niższych stanów generalnie, zwłaszcza służącymi i uczniami – którzy nieprzypadkowo sami byli na ogół młodymi ludźmi”.
Od XVII wieku coraz częściej uznawano dzieciństwo za czas życia, który powinien być radosny, a nie tylko jako przygotowanie do dorosłości. To „odkrycie dzieciństwa” i zachwyt nad dziećmi miały głęboki wpływ na to, jak obchodzono Wielkanoc.

Właśnie w tym momencie rozwoju święta szczególnie ważne stają się pisanki i zajączek wielkanocny. Zdobione jajka były częścią święta wielkanocnego przynajmniej od czasów średniowiecza, biorąc pod uwagę oczywistą symbolikę nowego życia. Ogromna ilość folkloru otacza pisanki, a w wielu krajach Europy Wschodniej proces ich zdobienia jest niezwykle skomplikowany. Kilka wschodnioeuropejskich legend opisuje, jak jajka zmieniły kolor na czerwony (ulubiony kolor pisanek) w związku z wydarzeniami związanymi ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa.

Wielkanocne tradycje

Jednak dopiero w XVII wieku poznano niemiecką tradycję „zająca wielkanocnego” przynoszącego jajka dobrym dzieciom. Zające i króliki od dawna kojarzą się z wiosennymi rytuałami sezonowymi ze względu na ich niesamowitą moc płodności.
Kiedy niemieccy imigranci osiedlili się w Pensylwanii w XVIII i XIX wieku, przywieźli ze sobą tę tradycję. Dziki zając został również wyparty przez bardziej posłusznego i domowego królika, co jest kolejnym wskaźnikiem tego, w jaki sposób skupiono się na dzieciach.
Podczas gdy chrześcijanie obchodzą to święto tej wiosny na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa, znajome widoki zajączka wielkanocnego i pisanek przypominają o bardzo starożytnym pochodzeniu tego święta poza tradycją chrześcijańską.

 • Wielkanoc - zmartwychwstanie
  Wielkanoc - zmartwychwstanie

  Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 15:08
 • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
  Horror:

  "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
 • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
  Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

  Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
 • Disney Plus: Najlepsze filmy
  Disney Plus: Najlepsze filmy

  Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
 • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
  Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

  Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
 • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
  Obrazy świętych: Jak je dobierać?

  Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
 • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
  Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

  W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12
 • Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy
  Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

  Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 14:44