Spis treści:
- Pożary w Pacific Palisades
- Eaton Fire i Sylmar - kolejne pożary w mieście
- Działania władz i dramat mieszkańców
- Dramat, który wstrząsnął Los Angeles
Pożary w Pacific Palisades - chaos na drogach i ewakuacje
Pierwszy pożar rozpoczął się w Pacific Palisades, prestiżowej dzielnicy Los Angeles położonej na wzgórzach Santa Monica. Ogień zajął powierzchnię 11,6 kilometrów kwadratowych, niszcząc domy i doprowadzając do dramatycznych ewakuacji.
Mieszkańcy, tacy jak Kelsey Trainor, znaleźli się w dramatycznych sytuacjach. Opisała, jak ogień przeskakiwał drogę, a ludzie w panice opuszczali swoje samochody, niosąc dzieci i zwierzęta. Zablokowana droga utrudniła działania służb ratunkowych. Aby umożliwić przejazd strażakom, użyto buldożerów do usunięcia porzuconych pojazdów.
Ogień dotknął także historyczne obiekty, takie jak muzeum Getty Villa, które ucierpiało na skutek pożaru otaczającej roślinności. Na szczęście kolekcja sztuki oraz personel pozostali bezpieczni.
Skala tragedii jest niewyobrażalnapic.twitter.com/hhVXeZveOK https://t.co/zzCTma9FtY
— BuckarooBanzai (@Buckarobanza) January 8, 2025
Eaton Fire i Sylmar - kolejne pożary w mieście
Nocą pojawiły się dwa kolejne ogniska pożaru. Eaton Fire, który wybuchł w okolicach rezerwatu przyrody, w ciągu kilku godzin spalił 4 kilometry kwadratowe lasów i domów. W pobliskim Sylmar ogień zmusił mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji.
Z uwagi na silne wiatry o prędkości ponad 97 km/h, walka z żywiołem była wyjątkowo trudna. Loty samolotów gaśniczych zostały wstrzymane, a strażacy prosili o pomoc swoich kolegów, nawet tych poza służbą.
Działania władz i dramat mieszkańców
Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy, apelując o ostrożność i przygotowanie na jeszcze gorsze warunki. „Nie wyszliśmy jeszcze z najgorszego” – ostrzegł, wskazując na prognozy silnych wiatrów, które miały osiągnąć prędkość do 160 km/h.
“ "Nie wyszliśmy jeszcze z najgorszego." ”- Gavin Newsom
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zmienił swoje plany, by osobiście nadzorować działania kryzysowe w Los Angeles. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego zatwierdziła wsparcie finansowe dla Kalifornii na pokrycie kosztów akcji ratunkowych.
Dramat, który wstrząsnął Los Angeles
Pożary, które pustoszą Los Angeles i okolice, są jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w regionie w ostatnich latach. Ogień nie tylko niszczy domy i cenne obiekty, ale również naraża życie tysięcy ludzi.
Władze apelują o ostrożność, przygotowując się na kolejne trudne dni. Sytuacja wymaga zjednoczenia sił mieszkańców, służb ratunkowych i władz, by powstrzymać żywioł, który niszczy wszystko na swojej drodze.