Spis treści:
- PiS i Koalicja Obywatelska przodują
- Wyniki sondażu dla Konfederacji
- Symulacja podziału mandatów
- Możliwa nowa większość w Sejmie
PiS i Koalicja Obywatelska przodują
Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska osiągnęły po 29 proc. poparcia w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez IPSOS. Badanie zostało zrealizowane 17-18 grudnia na zlecenie TVP Info. Wyniki wskazują, że te dwie partie utrzymują stabilne zaplecze wyborców i mają potencjał, by odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłego układu władzy.
“ "PiS i Koalicja Obywatelska mogą liczyć na równą rywalizację o głosy wyborców." ”- Wyniki IPSOS
Wyniki sondażu dla Konfederacji
Konfederacja zajęła trzecie miejsce z wynikiem 15 proc. Jest to wynik wyższy niż w poprzednich badaniach, co sugeruje wzrost zainteresowania ich programem. Wysoka pozycja Konfederacji może być znacząca w przypadku budowy przyszłych koalicji rządowych.
“ "Konfederacja utrzymuje stabilny wzrost poparcia, co może przełożyć się na realny wpływ w Sejmie." ”- Eksperci polityczni
Symulacja podziału mandatów
Symulacja przygotowana przez Macieja Onasza z Uniwersytetu Łódzkiego pokazuje, że PiS zdobyłby 168 miejsc, a Koalicja Obywatelska 160 mandatów. Konfederacja mogłaby liczyć na aż 74 miejsca, co stanowi istotny wzrost w stosunku do poprzednich kadencji. Trzecia Droga z wynikiem 10 proc. uzyskałaby 43 mandaty, a Nowa Lewica 15.
Ugrupowanie Razem nie przekroczyłoby progu wyborczego, co oznacza, że jego przedstawiciele nie znaleźliby się w Sejmie. Na Razem głosowałoby jedynie 3 proc. respondentów.
Możliwa nowa większość w Sejmie
Zsumowany wynik PiS i Konfederacji daje 242 mandaty, co zapewniłoby większość bezwzględną w Sejmie. Taki układ pozwoliłby na stworzenie stabilnej koalicji rządowej. Alternatywną opcją byłoby porozumienie Koalicji Obywatelskiej z Konfederacją, które łącznie zdobyłoby 234 miejsca. Symulacja daje również szansę na współpracę szeroko rozumianej opozycji, która mogłaby stworzyć rząd na podstawie 218 mandatów.
W badaniu 64 proc. respondentów zadeklarowało gotowość do udziału w wyborach. Jest to wysoki wynik, co może wskazywać na rosnącą świadomość polityczną wśród Polaków.
Żródło: INTERIA, TVP, Ipsos,