Spis treści
Wyniki wyborów parlamentarnych
Koalicja Obywatelska uzyskałaby poparcie 31,9 proc. wyborców, co daje jej trzyprocentową przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością, które mogłoby liczyć na 28,9 proc. głosów.
Na dalszych miejscach znaleźli się:
- Konfederacja - 14,2 proc.,
- Trzecia Droga - 9,5 proc.,
- Nowa Lewica - 5,9 proc.
Poparcie według płci i wieku
Koalicja Obywatelska ma większe poparcie wśród kobiet (39 proc.) niż mężczyzn (26 proc.). Prawo i Sprawiedliwość również cieszy się większym poparciem kobiet (30 proc.) w porównaniu z mężczyznami (28 proc.).
Odmienna sytuacja dotyczy Konfederacji, która zdobywa poparcie 21 proc. mężczyzn i zaledwie 6 proc. kobiet.
W podziale wiekowym wyraźnie widać przewagę Konfederacji wśród najmłodszych wyborców (18-29 lat) - uzyskuje ona 29 proc. głosów. Na drugim miejscu w tej grupie plasuje się Koalicja Obywatelska z 22 proc. poparcia.
Przepływy wyborców
Najbardziej lojalnym elektoratem jest elektorat Konfederacji - 90 proc. wyborców tej partii ponownie oddałoby na nią głos.
Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska mogłyby liczyć na lojalność odpowiednio 87 proc. i 85 proc. swojego ubiegłorocznego elektoratu.
W przypadku Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy wyniki te są znacznie niższe:
- Trzecia Droga - 49 proc. lojalnych wyborców,
- Nowa Lewica - 65 proc. lojalnych wyborców.
Ciekawe są również przepływy głosów:
- 8 proc. elektoratu PiS zagłosowałoby na Konfederację,
- 12 proc. wyborców Nowej Lewicy poparłoby Koalicję Obywatelską,
- 30 proc. wyborców Trzeciej Drogi przeniosłoby poparcie na Koalicję Obywatelską, a 10 proc. na Konfederację.
Frekwencja wyborcza
54 proc. Polaków deklaruje gotowość do udziału w wyborach parlamentarnych. Kolejne 23 proc. wyraziło odpowiedź "raczej tak".
Chętniej do urn poszliby mężczyźni (60 proc.) niż kobiety (48 proc.). W grupie osób powyżej 60. roku życia frekwencja wyniosłaby 64 proc. Natomiast osoby o niższym poziomie wykształcenia są najmniej zmotywowane do udziału w wyborach.
Wybory parlamentarne w Polsce zapowiadają się na zaciętą rywalizację między Koalicją Obywatelską, Prawem i Sprawiedliwością oraz Konfederacją. Kluczowa okaże się mobilizacja wyborców oraz przepływy elektoratu.
Źróło: Opinia24, RMF FM