Spis treści:
- Kobieta z Syrii i obietnica przesłania złota
- Seria opłat i fałszywych certyfikatów
- Kosztowna lekcja i apel policji
- Jak chronić się przed oszustwami?
Kobieta z Syrii i obietnica przesłania złota
Oszuści coraz częściej wykorzystują internetowe komunikatory, do nawiązywania kontaktu z ofiarami. Tak było i w tym przypadku. 63-latek nawiązał znajomość z kobietą, która przedstawiała się jako „Petera”. Przekonywała, że jest reporterką na misji pokojowej w Syrii. Regularna korespondencja, rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku. Kobieta pisała w języku polskim, dzieliła się osobistymi historiami, opowiadała o swoich planach, co miało wzbudzić zaufanie ofiary.
Z czasem „Petera” poinformowała mężczyznę, że została nagrodzona przez ONZ za swoją pracę i otrzymała 45 kilogramów złota. Zaproponowała wysłanie przesyłki kurierem na adres mężczyzny, pod warunkiem, że pokryje on koszty formalności. Złoto, miało być przydatne do rozpoczęcia ich wspólnego życia.
Seria opłat i fałszywych certyfikatów
Mężczyzna został poproszony o uiszczenie pierwszej opłaty - prawie 4 tys. euro - za certyfikat zmiany właściciela odbioru przesyłki. Następnie poinformowano go, że przesyłka trafi do Warszawy, ale konieczne będzie uregulowanie kolejnego podatku w wysokości 6 tys. Euro. Gdy z opłatą się spóźnił, dowiedział się, że przesyłka została zwrócona do Anglii.
Z każdą kolejną wiadomością, oszustka wymyślała nowe „problemy”. Mężczyzna płacił za pieczątki, znaczki oraz opłaty celne. W ten sposób systematycznie tracił pieniądze, nieświadomy, że pada ofiarą dobrze zaplanowanego oszustwa.
Kosztowna lekcja i apel policji
Finalnie, mężczyzna stracił ponad 35 tys. Euro. Po jakimś czasie, gdy nie otrzymał obiecanego złota ani żadnych dowodów na istnienie przesyłki, zorientował się, że został oszukany. Natychmiast zgłosił sprawę na policję.
Policjanci apelują o rozwagę podczas nawiązywania nowych znajomości w internecie. Weryfikowanie tożsamości rozmówców oraz unikanie przekazywania pieniędzy na prośbę nieznajomych, może uchronić przed utratą oszczędności.
Jak chronić się przed oszustwami?
Aby uniknąć podobnych sytuacji, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Nie przekazuj pieniędzy osobom poznanym w internecie, nawet jeśli wydają się godne zaufania.
- Zgłaszaj podejrzane działania na policję.
- Nie udostępniaj danych osobowych, ani finansowych nieznajomym.
- Korzystaj z usług zaufanych doradców, w razie wątpliwości.
Policjanci podkreślają, że edukacja na temat oszustw internetowych, jest niezbędna w ochronie przed ich skutkami. Każdy, kto podejrzewa, że może być ofiarą manipulacji, powinien niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami.
Źródło: Policja Pomorska