Spis treści:
- Awaria stacji uzdatniania wody w Otwocku
- Dystrybucja wody i działania władz lokalnych
- Szpitale i szkoły pod nadzorem
- Prace straży pożarnej i dalsze kroki
- Przyszłość dostaw i bezpieczeństwo mieszkańców
Awaria stacji uzdatniania wody w Otwocku
W środę, doszło do poważnej awarii w stacji uzdatniania wody w Otwocku. Informację tę przekazał prezydent miasta Jarosław Margielski. Zaznaczył, że nie doszło do skażenia, lecz do usterki technicznej, która uniemożliwia oczyszczenie wody zgodnie z normami. Mieszkańcy otrzymali SMS-y z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
"Uwaga! Woda niezdatna do spożycia i celów sanitarnych w Otwocku i Karczewie. Gmina zapewni wodę butelkowaną oraz z beczkowozu".
Około 80% gospodarstw domowych w Otwocku i znaczna część Karczewa pozostały bez dostaw. Obecnie woda w sieci nie spełnia standardów sanitarnych, dlatego może być używana jedynie do celów gospodarczych. Pracownicy Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, rozpoczęli oczyszczanie filtrów i zasilanie sieci wodą surową, która nie nadaje się do spożycia.
Dystrybucja wody i działania władz lokalnych
W odpowiedzi na kryzys miasto zorganizowało punkty dystrybucji wody pitnej.
"Obecnie dystrybuujemy wodę na teren szpitali, żłobków, szkół podstawowych, instytucji publicznych, takich jak ośrodki pomocy społecznej. Tam w pierwszej kolejności dystrybuujemy wodę z żelaznych zapasów, którymi jako miasto dysponujemy. Zamówiona jest już kolejna partia dostaw wody. Mieszkańcy będą mogli korzystać z tej wody butelkowanej nieodpłatnie. Będzie ona dystrybuowana na terenie przedszkoli i szkół podstawowych w mieście". - Przekazał Jarosław Margielski
Władze lokalne skontaktowały się z sąsiednimi gminami. W Józefowie i Wiązownie, udostępniono mieszkańcom ujęcia wody, a tamtejsze przedsiębiorstwa wodociągowe rozpoczęły paczkowanie wody pitnej dla Otwocka. Prezydent Margielski zapowiedział, że do miasta zostaną skierowane kolejne beczkowozy z wodą.
Szpitale i szkoły pod nadzorem
Powiatowe Centrum Zdrowia działa, lecz nie przyjmuje nowych pacjentów. Tomasz Laskus, starosta otwocki, zapewnił, że szpital ma zabezpieczoną wodę, by uniknąć ewentualnej ewakuacji. W razie potrzeby plan awaryjny jest gotowy do wdrożenia.
W szkołach i przedszkolach nie są wydawane obiady. Dyrektorzy zaapelowali do rodziców, by dzieci zostały w domach. Placówki zapewnią jednak opiekę uczniom, którzy pojawią się na miejscu. Gminne zespoły zarządzania kryzysowego pracują od wczesnych godzin porannych, koordynując działania i komunikację z mieszkańcami.
Prace straży pożarnej i dalsze kroki
Na miejscu działają jednostki straży pożarnej. Jak poinformował starszy brygadier Michał Gigoła, trwają działania związane z wypompowywaniem wody, w celu jej przefiltrowania oraz udostępnianiem dla ekip technicznych. Strażacy odpowiadają także za dystrybucję wody do instytucji publicznych.
Po przywróceniu sprawności stacji uzdatniania konieczne będzie:
- Dezynfekowanie i płukanie odcinków sieci wodociągowej.
- Pobranie próbek wody do badań laboratoryjnych.
- Oczekiwanie na wyniki, co może potrwać dwie lub trzy doby.
Dopiero po uzyskaniu pozytywnych wyników woda zostanie ponownie dopuszczona do użytku spożywczego i sanitarnego. Jeżeli wyniki okażą się negatywne, cały proces zostanie powtórzony.
Przyszłość dostaw i bezpieczeństwo mieszkańców
Władze miasta, apelują o zachowanie spokoju i śledzenie komunikatów. Miasto jest w pełni zaangażowane w działania naprawcze. Każda nowa informacja dotycząca punktów dystrybucji wody, będzie publikowana na bieżąco w lokalnych mediach oraz portalach urzędowych.
Z informacji przekazanych przez burmistrza Karczewa Michała Rudzkiego wynika, że ograniczenie dostawy wody nie dotyczy sołectw gminy Karczew, a jedynie miasta Karczewa i mieszkańców ul Częstochowskiej w Otwocku Małym.
Źródło: TVN24, RMF 24