Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
niedziela, 21 listopad 2021 18:44

V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

V Światowy Dzień Ubogich - papież Franciszek V Światowy Dzień Ubogich - papież Franciszek fot: pixabay

Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

 

Psalm 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” - rozważania papieża Franciszka

Pierwszym, na co wskazuje papież Franciszek w tym wersecie biblijnym jest fakt, że pojęcie „biedak” może być bardzo szeroko rozumiane. Biedakiem może być ktoś, kto rzeczywiście posiada mało zasobów materialnych, ale i również taki człowiek, który jest poniżony, pozbawiony godności, fałszywie prześladowany. Tym, co pięknie łączy wszystkie te niewątpliwie trudne sytuacje, jest przeświadczenie, że Pan się od takiej osoby nie odwrócił. Widać tu wyraźnie postawę zawierzenia i pełnego zaufania Bogu oraz chęć podzielenia się tymże doświadczeniem. Płynie z tego również głęboka nadzieja na nieustającą więź ze Stwórcą bez względu na to, co przedstawia nam dzisiejszy świat. A kreuje on przeświadczenie, że przede wszystkim dobra materialne się liczą, natomiast osoba ludzka staje się drugorzędna.
W przytoczonym wyżej fragmencie Psalmista posługuje się czasownikiem „wołać”. Jest on zdecydowanie bardziej dynamiczny, gdyż wyraża się okrzykiem, zawierającym cierpienie i samotność, zanoszonym przed oblicze Boga. Szczególnie ważne w Dniu Ubogich pytanie brzmi, czy potrafimy usłyszeć ten krzyk u siebie nawzajem? Czy ewentualna pomoc drugiemu w potrzebie, nie jest przypadkiem realizacją samozadowolenia? Kultura dzisiejszych czasów często pokazuje, że tak właśnie jest. Niosąc pomoc bliźniemu, człowiek bardziej dba o siebie samego i swoje poczucie spełnienia, a dokładając do tego odrobinę altruizmu wszystko wydaje się być w najlepszym porządku.

Interwencja zbawcza, związana z przywróceniem sprawiedliwości i godnego życia

Kolejnym bardzo ważnym czasownikiem jest słowo „odpowiedzieć”. Jest to zdecydowanie coś więcej niż „usłyszeć”. Taki jest właśnie Bóg. On nie tylko słyszy, On zawsze odpowiada. Pokazuje to cała historia Starego Testamentu, na czele z jego najbardziej znanymi postaciami, takimi jak Abraham i Mojżesz, którzy niewątpliwie doświadczyli w swoim życiu biedy na wielu różnych płaszczyznach. Odpowiedzią Boga jest interwencja zbawcza, związana z przywróceniem sprawiedliwości i godnego życia. Pan wzywa ludzi do czynienia tego sobie nawzajem. Właśnie takie inicjatywy, jak Światowy Dzień Ubogich, są próbą realizacji tegoż wezwania.
Trzecim ważnym czasownikiem jest „wyzwolić”. Bierze się to stąd, że ubóstwo często kojarzone jest w Biblii z niewolą, z której wybawić może człowieka tylko Bóg przywracając mu godność dziecka Bożego. Zbawienie jest aktem wyzwolenia. Nędza natomiast utożsamiana jest z grzechem. Idąc tym tokiem myślenia można stwierdzić, że kontemplacja oblicza Bożego przez człowieka może dokonać się po uprzednim wejrzeniu Pana na nędzę ludzką. Mało tego, każdy chrześcijanin i wspólnota chrześcijańska są powołani do tego, by być narzędziami Boga na rzecz wyzwolenia.

Przywołanie w orędziu Bartymeusza z Ewangelii wg św. Marka

Papież Franciszek w swoim orędziu przywołuje postać Bartymeusza z Ewangelii wg św. Marka. Jest on klasycznym przykładem ubogiego, siedzącego przy drodze i wołającego do Jezusa z otchłani swej nędzy, którą jest bycie niewidomymi i brak możliwości pracy zarobkowej. Widać tu też nawiązanie do niewolnictwa społecznego, które jest dziś obserwowane pomimo postępów i osiągnięć ludzkości. Niestety w takich sytuacjach dostrzec można działanie zupełnie przeciwne do tego, jakie pokazuje nam Jezus. Często ubodzy postrzegani są ludzie przynoszący niepewność i niestabilność, godni jedynie odrzucenia. Postępując w taki sposób człowiek, być może nieświadomie, oddziela się od Chrystusa, który zawsze był blisko takich właśnie osób w Ewangelii.
Ubodzy są tymi, którzy świadczą o obecności Boga w życiu. By jednak pokonali oni stan swojego ubóstwa potrzebują oni braci i sióstr, troszczących się o nich, co umieścić można w centrum życia Kościoła. Jest to konkret, do jakiego wezwany jest Kościół. Konkret, który realizowany ma być w czasie Światowych Dni Ubogich. Bycie razem, modlitwa we wspólnocie, dzielenie się posiłkiem w niedzielę – to powrót do życia pierwszych wspólnot Kościoła opisanych przez Ewangelistę Łukasza.

Natchnienie Ducha Świętego w Światowym Dniu Ubogich

Papież zwraca uwagę na wszelkie inicjatywy, mające na celu przeciwdziałanie różnym formom ubóstwa, podejmowane codziennie przez wspólnotę chrześcijańską we współpracy z innymi organizacjami niekoniecznie działającymi z pobudek wiary. Należy dostrzec bogactwo takich działań i skuteczność w osiąganiu zamierzonego celu. Jedynym aspektem, jaki nie może być nigdy zaniedbany jest doprowadzenie wszystkich do Boga i do świętości. Powinno się to odbywać bez jakichkolwiek uprzedzeń, gdyż jedynie taka postawa jest ewangeliczna.
Pomagając innym, należy mieć zawsze na uwadze fakt, że to Pan uzdalnia człowieka do czynienia takich czynów. To Stwórca daje natchnienie Ducha Świętego, dzięki któremu osoba ludzka staje się narzędziem w rękach Boga. To On otwiera oczy i serca na nawrócenie, czego owocem jest pokorne działanie z miłości i z miłością.

Papież Franciszek o nadziei w Światowym Dniu Ubogich

Zupełnym przeciwieństwem słów Pisma Świętego jest styl życia i wartości propagowane przez dzisiejszy świat. Podziwiani są jedynie ci, którzy mają władzę i bogactwo, ubodzy z kolei są całkowicie na marginesie. Natomiast w Biblii czytamy o solidarności wobec tych najsłabszych, gdyż oni są również członkami ciała Chrystusowego i gdy cierpi jeden, cierpią wszystkie.
Na końcu omawianego tekstu papieża Franciszka znajduje się słowo dotyczące nadziei, do której prowadzi wiara ubogiego oparta na miłości Boga, który nigdy nie porzuci tego, który się mu powierza. Święta Teresa z Avila pokazuje pewien paradoks w podejściu do ubóstwa. Nazywa go „dobrem, które zapewnia nam wielkie panowanie, to znaczy czyni nas właścicielami wszystkich ziemskich dóbr, ponieważ sprawia, że nimi gardzimy”.
Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich ludzi Kościoła do przeżycia Światowego Dnia Ubogich jako uprzywilejowanego momentu nowej ewangelizacji. Papież zwraca uwagę, iż proces ten odbywa się w dwóch kierunkach. Również ubodzy ewangelizują tych, którzy im służą – nie można o tym zapominać. Zbawcze spotkanie, jakie się dokonuje poprzez wyciągnięte nawzajem ręce, umacnia wiarę, urzeczywistnia miłość i umożliwia nadzieję na drodze do Pana.

Zobacz także - Dusza 30 dni po śmierci

Artykuły powiązane

 • Watykan: Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka? Watykan: Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka?

  Watykan podzielił się najnowszymi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia papieża Franciszka, wywołując zmartwienie wśród wiernych. Papież jest w "dobrym i stabilnym stanie", ale ze względu na pewne kłopoty zdrowotne, będzie musiał ograniczyć swoje aktywności w najbliższych dniach. Jakie są szczegóły tego niepokojącego obrotu spraw?

 • Grzegorz Kaszak: Biskup zrezygnował ze swojej posady po orgii w Dąbrowie Górniczej! Grzegorz Kaszak: Biskup zrezygnował ze swojej posady po orgii w Dąbrowie Górniczej!

   Z najnowszego komunikatu prasowego przekazanego we wtorek, wynika, że Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. To pokłosie ostatniej słynnej imprezy z udziałem męskiej prostytutki w Dąbrowie Górniczej, w której brali udział księża.

 • Dąbrowa Górnicza: Księża zabawiali się z męską prostytutką Dąbrowa Górnicza: Księża zabawiali się z męską prostytutką

  Na tle nocy w Dąbrowie Górniczej, gdzie cisza świątyni miesza się z szeptem wiatru, rozegrała się historia, której echa obudziły całą Polskę. Gdy świętość miejsca spotyka się z ludzkimi słabościami, rezultat jest często nieprzewidywalny. Księża, zamiast skupiać się na duchowej stronie życia, postanowili przekroczyć granice przyzwoitości, organizując spotkanie z męską prostytutką. Co miało być dyskretną imprezą, szybko przerodziło się w skandal, który wstrząsnął społecznością, gdy niewinna zabawa zamieniła się w prawdziwy koszmar. Czy możemy kiedykolwiek zrozumieć pełną gamę ludzkich emocji i pragnień, które prowadzą do tak niecodziennych sytuacji?

 • Watykan: Papież Franciszek już po operacji! Watykan: Papież Franciszek już po operacji!

  Watykan  poinformował, że papież Franciszek przeszedł operację jamy brzusznej i aktualnie przebywa w szpitalu Gemelli. Lekarze poinformowali, że Franciszek będzie mógł wrócić do pełnienia swoich obowiązków po okresie rekonwalescencji, który potrwa kilkanaście dni.

 • Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Rzymie Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Rzymie

  Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, odwiedza właśnie Rzym, gdzie spotyka się z przywódcami politycznymi i zostanie przyjęty przez papieża Franciszka. Zełenski zobaczy się z premierem Włoch Giorgią Meloni, prezydentem Sergio Mattarellą i odwiedzi Watykan.

 • Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem
  Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem

  Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, często wizualizujemy sobie wielkie podróże, zabytkowe samochody czy luksusowe domy. Dla Kamila Stawiarza, 26-latka z Krakowa, marzenie oznacza coś zupełnie innego. To pragnienie "nowego ucha i wyglądu" i normalności w życiu codziennym. Jego historia to opowieść o nieustępliwości wobec przeciwności losu, siły charakteru i woli walki.

  Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 10:46
 • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
  Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

  Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
 • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
  Horror:

  "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
 • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
  Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

  Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
 • Disney Plus: Najlepsze filmy
  Disney Plus: Najlepsze filmy

  Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
 • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
  Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

  Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
 • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
  Obrazy świętych: Jak je dobierać?

  Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Wielkanoc - zmartwychwstanie
  Wielkanoc - zmartwychwstanie

  Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

  Napisano środa, 16 marzec 2022 15:08
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26