niedziela, 21 listopad 2021 18:44

V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

V Światowy Dzień Ubogich - papież Franciszek V Światowy Dzień Ubogich - papież Franciszek fot: pixabay

Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

 

Psalm 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” - rozważania papieża Franciszka

Pierwszym, na co wskazuje papież Franciszek w tym wersecie biblijnym jest fakt, że pojęcie „biedak” może być bardzo szeroko rozumiane. Biedakiem może być ktoś, kto rzeczywiście posiada mało zasobów materialnych, ale i również taki człowiek, który jest poniżony, pozbawiony godności, fałszywie prześladowany. Tym, co pięknie łączy wszystkie te niewątpliwie trudne sytuacje, jest przeświadczenie, że Pan się od takiej osoby nie odwrócił. Widać tu wyraźnie postawę zawierzenia i pełnego zaufania Bogu oraz chęć podzielenia się tymże doświadczeniem. Płynie z tego również głęboka nadzieja na nieustającą więź ze Stwórcą bez względu na to, co przedstawia nam dzisiejszy świat. A kreuje on przeświadczenie, że przede wszystkim dobra materialne się liczą, natomiast osoba ludzka staje się drugorzędna.
W przytoczonym wyżej fragmencie Psalmista posługuje się czasownikiem „wołać”. Jest on zdecydowanie bardziej dynamiczny, gdyż wyraża się okrzykiem, zawierającym cierpienie i samotność, zanoszonym przed oblicze Boga. Szczególnie ważne w Dniu Ubogich pytanie brzmi, czy potrafimy usłyszeć ten krzyk u siebie nawzajem? Czy ewentualna pomoc drugiemu w potrzebie, nie jest przypadkiem realizacją samozadowolenia? Kultura dzisiejszych czasów często pokazuje, że tak właśnie jest. Niosąc pomoc bliźniemu, człowiek bardziej dba o siebie samego i swoje poczucie spełnienia, a dokładając do tego odrobinę altruizmu wszystko wydaje się być w najlepszym porządku.

Interwencja zbawcza, związana z przywróceniem sprawiedliwości i godnego życia

Kolejnym bardzo ważnym czasownikiem jest słowo „odpowiedzieć”. Jest to zdecydowanie coś więcej niż „usłyszeć”. Taki jest właśnie Bóg. On nie tylko słyszy, On zawsze odpowiada. Pokazuje to cała historia Starego Testamentu, na czele z jego najbardziej znanymi postaciami, takimi jak Abraham i Mojżesz, którzy niewątpliwie doświadczyli w swoim życiu biedy na wielu różnych płaszczyznach. Odpowiedzią Boga jest interwencja zbawcza, związana z przywróceniem sprawiedliwości i godnego życia. Pan wzywa ludzi do czynienia tego sobie nawzajem. Właśnie takie inicjatywy, jak Światowy Dzień Ubogich, są próbą realizacji tegoż wezwania.
Trzecim ważnym czasownikiem jest „wyzwolić”. Bierze się to stąd, że ubóstwo często kojarzone jest w Biblii z niewolą, z której wybawić może człowieka tylko Bóg przywracając mu godność dziecka Bożego. Zbawienie jest aktem wyzwolenia. Nędza natomiast utożsamiana jest z grzechem. Idąc tym tokiem myślenia można stwierdzić, że kontemplacja oblicza Bożego przez człowieka może dokonać się po uprzednim wejrzeniu Pana na nędzę ludzką. Mało tego, każdy chrześcijanin i wspólnota chrześcijańska są powołani do tego, by być narzędziami Boga na rzecz wyzwolenia.

Przywołanie w orędziu Bartymeusza z Ewangelii wg św. Marka

Papież Franciszek w swoim orędziu przywołuje postać Bartymeusza z Ewangelii wg św. Marka. Jest on klasycznym przykładem ubogiego, siedzącego przy drodze i wołającego do Jezusa z otchłani swej nędzy, którą jest bycie niewidomymi i brak możliwości pracy zarobkowej. Widać tu też nawiązanie do niewolnictwa społecznego, które jest dziś obserwowane pomimo postępów i osiągnięć ludzkości. Niestety w takich sytuacjach dostrzec można działanie zupełnie przeciwne do tego, jakie pokazuje nam Jezus. Często ubodzy postrzegani są ludzie przynoszący niepewność i niestabilność, godni jedynie odrzucenia. Postępując w taki sposób człowiek, być może nieświadomie, oddziela się od Chrystusa, który zawsze był blisko takich właśnie osób w Ewangelii.
Ubodzy są tymi, którzy świadczą o obecności Boga w życiu. By jednak pokonali oni stan swojego ubóstwa potrzebują oni braci i sióstr, troszczących się o nich, co umieścić można w centrum życia Kościoła. Jest to konkret, do jakiego wezwany jest Kościół. Konkret, który realizowany ma być w czasie Światowych Dni Ubogich. Bycie razem, modlitwa we wspólnocie, dzielenie się posiłkiem w niedzielę – to powrót do życia pierwszych wspólnot Kościoła opisanych przez Ewangelistę Łukasza.

Natchnienie Ducha Świętego w Światowym Dniu Ubogich

Papież zwraca uwagę na wszelkie inicjatywy, mające na celu przeciwdziałanie różnym formom ubóstwa, podejmowane codziennie przez wspólnotę chrześcijańską we współpracy z innymi organizacjami niekoniecznie działającymi z pobudek wiary. Należy dostrzec bogactwo takich działań i skuteczność w osiąganiu zamierzonego celu. Jedynym aspektem, jaki nie może być nigdy zaniedbany jest doprowadzenie wszystkich do Boga i do świętości. Powinno się to odbywać bez jakichkolwiek uprzedzeń, gdyż jedynie taka postawa jest ewangeliczna.
Pomagając innym, należy mieć zawsze na uwadze fakt, że to Pan uzdalnia człowieka do czynienia takich czynów. To Stwórca daje natchnienie Ducha Świętego, dzięki któremu osoba ludzka staje się narzędziem w rękach Boga. To On otwiera oczy i serca na nawrócenie, czego owocem jest pokorne działanie z miłości i z miłością.

Papież Franciszek o nadziei w Światowym Dniu Ubogich

Zupełnym przeciwieństwem słów Pisma Świętego jest styl życia i wartości propagowane przez dzisiejszy świat. Podziwiani są jedynie ci, którzy mają władzę i bogactwo, ubodzy z kolei są całkowicie na marginesie. Natomiast w Biblii czytamy o solidarności wobec tych najsłabszych, gdyż oni są również członkami ciała Chrystusowego i gdy cierpi jeden, cierpią wszystkie.
Na końcu omawianego tekstu papieża Franciszka znajduje się słowo dotyczące nadziei, do której prowadzi wiara ubogiego oparta na miłości Boga, który nigdy nie porzuci tego, który się mu powierza. Święta Teresa z Avila pokazuje pewien paradoks w podejściu do ubóstwa. Nazywa go „dobrem, które zapewnia nam wielkie panowanie, to znaczy czyni nas właścicielami wszystkich ziemskich dóbr, ponieważ sprawia, że nimi gardzimy”.
Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich ludzi Kościoła do przeżycia Światowego Dnia Ubogich jako uprzywilejowanego momentu nowej ewangelizacji. Papież zwraca uwagę, iż proces ten odbywa się w dwóch kierunkach. Również ubodzy ewangelizują tych, którzy im służą – nie można o tym zapominać. Zbawcze spotkanie, jakie się dokonuje poprzez wyciągnięte nawzajem ręce, umacnia wiarę, urzeczywistnia miłość i umożliwia nadzieję na drodze do Pana.

Zobacz także - Dusza 30 dni po śmierci

Artykuły powiązane

  • Fundusz Kościelny: Miał zniknąć, a znajdujemy go w budżecie na 2025 Fundusz Kościelny: Miał zniknąć, a znajdujemy go w budżecie na 2025

    Pomimo deklaracji o jego likwidacji, Fundusz Kościelny nadal pozostaje istotną pozycją w planowanym budżecie na 2025 rok. Rząd wpisał na ten cel kwotę 275 mln 710 tys. zł, co stanowi wzrost o 18 mln 710 tys. zł w porównaniu z poprzednim rokiem. Ten fakt rzuca cień na zapowiedzi zmian, które miały miejsce jeszcze przed wyborami.

  • Papież Franciszek: Ojciec święty znowu trafił do szpitala Papież Franciszek: Ojciec święty znowu trafił do szpitala

    Papież Franciszek od kilku dni zmaga się z objawami grypy, co znacząco wpłynęło na jego aktywność. W czasie środowej audiencji doświadczył poważnych problemów z głosem, co uniemożliwiło mu wygłoszenie planowanej katechezy. Decyzją papieża odbyła się wizyta w szpitalu na wyspie Tiberina w sercu Rzymu, gdzie przeprowadzono niezbędne badania.

  • Watykan: Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka? Watykan: Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka?

    Watykan podzielił się najnowszymi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia papieża Franciszka, wywołując zmartwienie wśród wiernych. Papież jest w "dobrym i stabilnym stanie", ale ze względu na pewne kłopoty zdrowotne, będzie musiał ograniczyć swoje aktywności w najbliższych dniach. Jakie są szczegóły tego niepokojącego obrotu spraw?

  • Grzegorz Kaszak: Biskup zrezygnował ze swojej posady po orgii w Dąbrowie Górniczej! Grzegorz Kaszak: Biskup zrezygnował ze swojej posady po orgii w Dąbrowie Górniczej!

     Z najnowszego komunikatu prasowego przekazanego we wtorek, wynika, że Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. To pokłosie ostatniej słynnej imprezy z udziałem męskiej prostytutki w Dąbrowie Górniczej, w której brali udział księża.

  • Dąbrowa Górnicza: Księża zabawiali się z męską prostytutką Dąbrowa Górnicza: Księża zabawiali się z męską prostytutką

    Na tle nocy w Dąbrowie Górniczej, gdzie cisza świątyni miesza się z szeptem wiatru, rozegrała się historia, której echa obudziły całą Polskę. Gdy świętość miejsca spotyka się z ludzkimi słabościami, rezultat jest często nieprzewidywalny. Księża, zamiast skupiać się na duchowej stronie życia, postanowili przekroczyć granice przyzwoitości, organizując spotkanie z męską prostytutką. Co miało być dyskretną imprezą, szybko przerodziło się w skandal, który wstrząsnął społecznością, gdy niewinna zabawa zamieniła się w prawdziwy koszmar. Czy możemy kiedykolwiek zrozumieć pełną gamę ludzkich emocji i pragnień, które prowadzą do tak niecodziennych sytuacji?

  • Jak wygląda Wigilia w innych krajach świata?
    Jak wygląda Wigilia w innych krajach świata?

    Wigilia, to jeden z najbardziej ekscytujących dni, na który się czeka praktycznie cały rok. Jak nigdy wtedy smakują postne potrawy i kompot z suszonych owoców. Wigilia jest starochrześcijańską tradycją wspólnego spożywania posiłku. W słowniku kościelnym każdy dzień poprzedzający duże święto również jest wigilią tego święta. Czyli czasem oczekiwania na niego. Lecz nie jest tak uroczyste, jak czas oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa w betlejemskiej stajence. W tym dniu wigilia w Polsce i na całym świecie jest pod pewnymi względami podobna do siebie. Lecz są też duże różnice na przykład w potrawach wigilijnych.

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 06:15
  • Boże Narodzenie w krajach sąsiednich - jak obchodzą?
    Boże Narodzenie w krajach sąsiednich - jak obchodzą?

    Koniec grudnia to czas pełen magii, radości i nadziei. Na bajkowe Święta czekają niemal wszyscy mieszkańcy ziemi. Jednak - czy wszystkim dzieciom to właśnie Mikołaj pozostawia prezenty pod choinką? Którzy spośród naszych sąsiadów w świąteczny wieczór przeszukują gałązki choinki w poszukiwaniu… ogórka?

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 05:15
  • Knurów: Udany dla Concordii XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Krasnożona
    Knurów: Udany dla Concordii XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Krasnożona

    W listopadzie 2024 roku Knurów stał się miejscem rywalizacji najlepszych młodych bokserów, którzy z całym zaangażowaniem walczyli o zwycięstwo w XVI Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Jerzego Krasnożona. Turniej odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Knurowa Tomasza Rzepy, a jego celem była nie tylko sportowa rywalizacja, ale także szerzenie wartości takich jak fair play oraz zdrowy styl życia. Wstęp na wydarzenie był wolny, co dało doskonałą okazję mieszkańcom regionu do obserwowania rywalizacji na najwyższym poziomie.

    Napisano niedziela, 10 listopad 2024 14:12
  • Berlin: Festival of Lights 2024
    Berlin: Festival of Lights 2024

    Berlin po raz kolejny staje się miastem pełnym świateł. Od 4 do 13 października 2024 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Festival of Lights. Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać wyjątkowe instalacje świetlne na około 50 budynkach. Tegoroczne hasło "Celebrating Freedom" podkreśla znaczenie wolności i różnorodności. Na fasadach zobaczymy m.in. Brandenburską Bramę i Wieżę Telewizyjną.

    Napisano piątek, 04 październik 2024 17:00
  • Berlin: Coraz więcej prywatnych muzeów przyciąga młodzież
    Berlin: Coraz więcej prywatnych muzeów przyciąga młodzież

    Selfie-Muzeum, Illuseum czy Paradox-Muzeum - w Berlinie powstaje coraz więcej małych prywatnych muzeów, które oferują rozrywkę i zabawę. Ale czy są to tylko idealne tła do zdjęć na Instagramie, czy prawdziwe muzea? Marie Kaiser przedstawia szczegóły.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 11:07
  • Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy
    Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy

    Hamburskie targi Messehallen są dziś i jutro miejscem, które przyciąga do 70 000 uczestników z całego świata, dzięki corocznemu festiwalowi Online Marketing Rockstars (OMR). To wydarzenie, które od 2011 roku organizuje hamburska firma OMR, specjalizująca się w doradztwie w dziedzinie marketingu internetowego, oprogramowania i podcastów.

    Napisano wtorek, 07 maj 2024 17:55
  • Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja
    Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja

    "Reniferek" to serial stworzony przez Richarda Gadda dla platformy Netflix. Przyciąga on widzów intensywnością i autentycznością opowiedzianej historii. Produkcja bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia Gadda, który doświadczył zaawansowanego prześladowania przez kobietę o imieniu Martha. Serial, będąc adaptacją sztuki teatralnej "Baby Reindeer", zdobył uznanie zarówno za scenariusz, jak i aktorstwo.

    Napisano czwartek, 25 kwiecień 2024 08:18
  • Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc
    Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc

    W Polsce zarejestrowanych jest 155 tys. stowarzyszeń i fundacji, z czego stowarzyszenia stanowią większość, ale liczba fundacji rośnie znacznie szybciej – już o blisko 8 proc. rok do roku. Ponad 60 proc. Polaków uważa, że organizacje pożytku publicznego są potrzebne, ale tylko 4 proc. wspiera je regularnie. Pod względem działań dobroczynnych Polska znajduje się w ostatniej dziesiątce krajów świata. Najprostszym sposobem wsparcia bliskich nam działań społecznych jest odliczenie części podatku dochodowego, jednak nie wszyscy korzystają z tej możliwości.

    Napisano środa, 17 kwiecień 2024 11:09
  • Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki
    Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki

    Wiekowe obrazy, które zdobią ściany muzeów na całym świecie, były dotychczas uważane za niezwykle wrażliwe na zmiany warunków otoczenia. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym ekspertów z Krakowa, rzucają nowe światło na ich odporność. Odkrycia te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki instytucje te zarządzają swoim mikroklimatem, otwierając drogę do znaczących oszczędności energetycznych i większej ekologi.

    Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 20:59
  • Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!
    Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!

    Ranking "Asia’s 50 Best Restaurants" co roku budzi ogromne zainteresowanie miłośników kulinariów, prezentując najbardziej innowacyjne i wpływowe restauracje na kontynencie azjatyckim. Edycja z 2024 roku nie była wyjątkiem, przynosząc kilka interesujących obserwacji dotyczących zmieniających się trendów w azjatyckiej gastronomii. W tym roku na szczycie listy znalazła się japońska restauracja Sézanne, oferująca nowoczesną interpretację klasycznej kuchni francuskiej, co stanowi symboliczne odzwierciedlenie globalnych wpływów kształtujących dzisiejszą scenę kulinarą Azji.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 13:14
  • Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?
    Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?

    Żyjemy w czasach, gdy smartfony i media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem codzienności, szczególnie w życiu młodych ludzi. Z jednej strony, obserwujemy gwałtowny rozwój ruchów antysmartfonowych, z drugiej – coraz więcej głosów podkreśla potrzebę zrozumienia wpływu ekranów na zdrowie psychiczne młodzieży. Dwie nowo wydane książki, prezentujące skrajnie różne podejścia do tej kwestii, wzbudzają debatę na temat tego, jak powinniśmy myśleć o smartfonach i mediach społecznościowych.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 12:35
  • Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?
    Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?

    Po latach oczekiwań i nieustannych prac, słynna Sagrada Familia w Barcelonie, będąca nie tylko symbolem miasta, ale i jednym z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie, ma w końcu doczekać się zakończenia budowy. Rozpoczęta w 1882 roku przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudíego, ta monumentalna bazylika zaliczona do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i ekspertów z całego globu. Prezes organizacji odpowiedzialnej za prace, Esteve Camps, potwierdził, że dzięki zgromadzonym środkom finansowym oraz materiałom budowlanym, Sagrada Familia zostanie ukończona w 2026 roku, czyli dokładnie w stulecie śmierci Gaudiego.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:26
  • Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą
    Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą

    Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej palącym problemem, dotykającym nie tylko ekosystemów, ale i codziennego życia ludzi na całym świecie. Jednym z mniej oczywistych, lecz równie niepokojących aspektów tego globalnego wyzwania jest wpływ, jaki ma on na produkcję wina. Wina, które od wieków stanowią część kultury i tradycji wielu regionów, są obecnie zagrożone przez skrajne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne upały i susze. Te zmiany klimatyczne utrudniają uprawę winorośli w wielu tradycyjnych rejonach winiarskich, co prowadzi do zmian w smaku, zawartości alkoholu, a nawet kolorze ulubionych trunków.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:21
  • Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film
    Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film

    Niedługo po śmierci Akiry Toriyamy, legendarne uniwersum "Dragon Ball" otrzyma swoje miejsce w rzeczywistym świecie - pierwszy na globie park tematyczny poświęcony tej serii ma powstać w Arabii Saudyjskiej. Centralnym punktem tego ambitnego przedsięwzięcia będzie świat Son Goku, bohatera dysponującego niezwykłymi umiejętnościami sztuk walki, który wyrusza w poszukiwaniu siedmiu magicznych kul przywołujących smoka spełniającego życzenia. Lokalizacją parku będzie Qiddiya, kompleks rozrywkowy i turystyczny znajdujący się na obrzeżach stolicy kraju, Rijadu. Informację o projekcie podały wspólnie Qiddiya Investment Company oraz Toei Animation.

    Napisano piątek, 22 marzec 2024 20:41
  • Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!
    Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!

    Zagadkowy artysta uliczny Banksy ponownie przyciągnął uwagę publiczności dzięki swojemu najnowszemu dziełu, które pojawiło się w północnym Londynie w minioną niedzielę. Artysta ujawnił mural na ścianie w Finsbury Park poprzez serię postów w mediach społecznościowych. Praca artystyczna w inteligentny sposób włącza w swój projekt przycięte drzewo, tworząc iluzję bujnych zielonych liści za pomocą rozpylonej farby. Obok drzewa znajduje się postać trzymająca spryskiwacz, wykonana w charakterystycznym dla Banksy'ego stylu szablonu, co dodaje komentarz na temat interakcji człowieka z naturą.

    Napisano poniedziałek, 18 marzec 2024 21:01
  • Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem
    Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem

    Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, często wizualizujemy sobie wielkie podróże, zabytkowe samochody czy luksusowe domy. Dla Kamila Stawiarza, 26-latka z Krakowa, marzenie oznacza coś zupełnie innego. To pragnienie "nowego ucha i wyglądu" i normalności w życiu codziennym. Jego historia to opowieść o nieustępliwości wobec przeciwności losu, siły charakteru i woli walki.

    Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 10:46
  • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
    Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

    Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

    Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
  • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
    Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego

    "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

    Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
  • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
    Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

    Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

    Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
  • Disney Plus: Najlepsze filmy
    Disney Plus: Najlepsze filmy

    Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

    Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03