piątek, 05 marzec 2021 17:16

Irak: Papież Franciszek rozpoczyna historyczną wizytę pomimo zagrożeń związanych z wirusem

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Papież Franciszek w Iraku Papież Franciszek w Iraku Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Papież Franciszek przybył do Iraku z pierwszą w historii wizytą papieską. Ponadto jest to pierwsza międzynarodowa podróż od początku pandemii koronawirusa. Covid i obawy o bezpieczeństwo sprawiły, że była to jego najbardziej ryzykowna wizyta, ale 84-letni papież kategorycznie mówił, że czuje się do tego zobowiązany.

 

Papież spotka się z najbardziej szanowanym irackim duchownym muzułmańskim

Około 10 000 pracowników irackich sił bezpieczeństwa jest rozmieszczonych w celu ochrony Papieża, a także wprowadzane są całodobowe godziny policyjne, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid. Papież ma zamiar odprawić również mszę świętą na stadionie w Irbil na północy. W samolocie do Iraku papież Franciszek powiedział, że cieszy się z podróży, dodając: „To emblematyczna podróż i obowiązek wobec ziemi, która jest męczeńska od tylu lat”. Franciszek uważa, że nie można kolejny raz zawieść irackich chrześcijan po tym, jak papież Jan Paweł II odwołał plan podróży w 1999 roku, kiedy rozmowy z rządem ówczesnego prezydenta Saddama Husajna nie były korzystne.

Papież został powitany przez premiera Iraku i tancerzy na lotnisku w Bagdadzie

Liczba jednej z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na świecie spadła z 1,4 miliona do około 250 000 tysięcy, czyli mniej niż 1% populacji. Wielu z nich uciekło za granicę, aby uciec przed przemocą, która nęka kraj od czasu inwazji prowadzonej przez Stany Zjednoczone w 2003 roku, która obaliła Saddama. Dziesiątki tysięcy osób zostało również wysiedlonych, gdy bojownicy Państwa Islamskiego w 2014 r. najechali północny Irak, niszcząc ich zabytkowe kościoły, przejmując ich własność. Możliwości, które ISIS dało ludności chrześcijańskiej to możliwość zapłacenia podatku, nawrócenia, opuszczenia kraju lub śmierć.

Co papież ma nadzieję osiągnąć?

Głowa Kościoła rzymskokatolickiego dąży do tego, by ośmielić prześladowanych chrześcijan. Jego celem jest też wezwanie do pokoju na spotkaniach z przywódcami politycznymi i innymi przywódcami religijnymi. W przeddzień przyjazdu, zwracając się do narodu irackiego papież Franciszek przesłał wideo w którym powiedział, że przyjeżdża jako pokutujący pielgrzym, aby błagać Pana o przebaczenie i pojednanie po latach wojny i terroryzmu.