Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
niedziela, 31 styczeń 2021 11:37

Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej

Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce

Kościół rzymskokatolicki w Polsce liczy 32 miliony 90 tysięcy 865 wiernych. Liczba duchownych wynosi około 30 tysięcy 807 księży pracujących w 10 tysięcy 263 parafiach. Dane statystyczne dotyczą Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego. Każdej niedzieli odprawianych jest w naszym kraju około 48 tysięcy Mszy Świętych. Wierni najchętniej uczestniczą w Nabożeństwach w godzinach od 8 do 11 rano.

Najwyższy poziom wskaźnika wiernych na Mszy Świętej odnotowano w diecezji tarnowskiej i diecezji przemyskiej. A najniższy w szczecińskie, łódzkiej i koszalińskiej. Wskaźnik dotyczący przyjmowania Komunii Świętej najwyższy był w diecezji sądeckiej i diecezji opolskiej. Natomiast najniższy w diecezji sosnowieckiej, szczecińskiej i koszalińskiej.

Uczestniczymy w niedzielnym nabożeństwie

Każda Msza Święta niezależnie od tego, czy uczestniczy w niej pięciu wiernych, czy pięć tysięcy wiernych jest jednakowo ważna. Gdyż każda Msza Święta jest bezkrwawą ofiarą składaną na Ołtarzu, jako upamiętnienie krwawej ofiary Pana Jezusa złożonej na drzewie krzyża. Osoba wierząca w Pana Jezusa ma obowiązek uczestnictwa w Mszy Świętej w każdą niedzielę, oraz w Święta.


Każda Msza Święta posiada następujące części:

 • Obrzędy Wstępne,
 • Liturgia Słowa,
 • Liturgia Eucharystyczna,
 • Obrzęd Kończenia.


Podczas Nabożeństwa Mszy Świętej:

 • czynimy znak krzyża,
 • znak pokoju,
 • składamy ręce,
 • bijemy się w piersi,
 • klęczymy,
 • stoimy,
 • siedzimy,
 • idziemy procesyjnie do Komunii Świętej.

Nieobecność na Mszy Świętej

Nieobecność na Mszy Świętej w każdą niedzielę i Święta może usprawiedliwić tylko choroba. Albo opieka nad ciężko chorą osobą, gdy nie ma kto zastąpić, a obecność przy niej jest konieczna. Jak również opieka nad noworodkiem i złe samopoczucie po porodzie młodej mamy.
Trzeba pamiętać o tym, że nieobecności na Eucharystii Świętej w niedzielę i Święta nie można tłumaczyć byle czym. Kluczyć na spowiedzi i oszukać spowiednika możne każdy. Lecz nikt nie zdoła oszukać Pana Boga. Na nic zda się kluczenie i usprawiedliwianie, bo Pan Bóg wie wszystko.
Nieobecności w Kościele nie można tłumaczyć na przykład tym, że wczoraj było wesele i dziś źle się czuję. Albo tym, że brzydka pogoda. Czy tym, że przybyli goście i nie wiadomo, jak ich zostawić, bo to niegrzecznie? A grzecznym jest odmówienie Panu Bogu najlepszemu Ojcu i naszemu Stwórcy naszej obecności w Domu Bożym? Ważniejsi są dla nas ludzie i boimy się ich obrazić? Więc nie pójdziemy na Mszę Świętą i zostaniemy z nimi w domu. Czy ważniejszy jest dla nas Pan Jezus, który na nas czeka? Zostawimy przybyłych i pobiegniemy na spotkanie z Jezusem? Jak czynimy w takiej sytuacji musimy odpowiedzieć sobie sami w swoim sercu?

Niepełne uczestnictwo na Mszy Świętej. Przykłady

Bardzo dużo osób uczestniczy w Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej, lecz tylko ciałem. A duchem jest bardzo daleko. Ciało siedzi na ławce lub stoi z boku, a duch biega po całym świecie. Podczas Nabożeństwa myślimy o tym, co mamy do zrobienia, gdzie wyjedziemy, co kupić na prezent, czy szef da podwyżkę, jak się mają przyjaciele w Australii, ile trzeba zebrać na nowy samochód i tak dalej aż do końca Mszy Świętej. Nasz umysł pracuje na najwyższych obrotach. Tyle tylko, że myśli nie o tym co trzeba w tym momencie. Ciało wiernie stoi w Kościele, a duch fruwa bez opamiętania i przeskakuje z myśli na myśl. Aż ciało zapomina, że jest Podniesienie Najświętszego Sakramentu i trzeba uklęknąć. Czy taka postawa może charakteryzować wierzącego i praktykującego człowieka? Czy nie powinien on będąc na Mszy Świętej myśleć o tym, co się dzieje tu i teraz? A na Mszy Świętej dzieją się rzeczy wielkie i cudowne.

Jeszcze innym przykładem jest uczestnictwo w Mszy Świętej na placu Kościelnym. Gdzie nieustannie słychać przejeżdżające samochody i rozmawiających ludzi idących chodnikiem. I gdzie biegają samopas dzieci przyprowadzone przez rodziców do Kościoła na Mszę Świętą. Czy osoba będąc na placu pod Kościołem jest w stanie w pełni uczestniczyć w Eucharystii Świętej? Tym bardziej, że nie ma przeciwwskazań, aby ta osoba weszła do Świątyni. Bo jest zdrowa, nie robi jej się słabo, w Świątyni jest dużo wolnych miejsc. A ten uparcie stoi poza Kościołem, bo tam jest dla niego ciekawiej. I na dodatek prowadzi niekończącą się rozmowę z drugim wiernym. Jakby tego było mało padają czasem w tej rozmowie niecenzurowane słowa. A potem wraca wierny do domu zadowolony, bo był na Mszy Świętej. Był, ale czy uczestniczył w Nabożeństwie? To tak, jakby być zaproszonym na przyjęcie, lecz nie konsumować niczego, a tylko oglądać potrawy. I potem wrócić do domu.

Zobacz także: W co wierzy Cygan? oraz Gdzie zmarli ida po śmierci?

 • Wielkanoc - zmartwychwstanie
  Wielkanoc - zmartwychwstanie

  Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 15:08
 • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
  Horror:

  "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
 • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
  Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

  Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
 • Disney Plus: Najlepsze filmy
  Disney Plus: Najlepsze filmy

  Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
 • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
  Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

  Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
 • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
  Obrazy świętych: Jak je dobierać?

  Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
 • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
  Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

  W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12
 • Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy
  Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

  Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 14:44