środa, 13 styczeń 2021 20:38

Jaką wiarę wyznaje Cygan?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wiara Cyganów Wiara Cyganów

Cyganie, przyjmując religię jakiegoś kraju, czynią to interesownie. Rozproszeni pośród ludności rozmaitych kultur i religii przyjmują wyznanie na danym obszarze dominujące, co wynika właśnie ze względów pragmatycznych. W niektórych okresach przyjęcie miejscowej religii było gwarantem zachowania własnej głowy i głów swojej rodziny.

Wobec swej widocznej odmienności Cyganie starali się zjednać przychylność miejscowego społeczeństwa przynależnością religijną, a czasem i demonstracyjną pobożnością. Formalnie są więc wyznawcami religii ludności, wśród której przebywają. W Polsce są głównie katolikami. Ostatnio wiele rodzin Cygańskich przystąpiło do wyznawców Świadków Jehowy oraz Kościoła Zielonoświątkowców, który ma centralę w Sztokholmie. Na Bałkanach Cyganie wyznają islam lub prawosławie. W krajach Europy zachodniej są protestantami lub katolikami. Wśród Cyganów chrześcijańskich powszechne jest gromadzenie dewocjonaliów. Traktują je często jako rodzaj amuletów, gdyż w praktyce mają tylko okazjonalny kontakt z kościołem czy księdzem.

 

Chrzest u Cyganów

 

Spośród sakramentów, najważniejszy w pojęciu Cyganów jest chrzest. W wielu rodzinach jest to jedyny praktykowany sakrament, a w przeszłości - wyłączny. Prowadzący wędrowne życie Cyganie zawsze chrzcili swoje dzieci. Prosząc przygodnie poznane pary gospodarzy o zostanie rodzicami chrzestnymi, liczyć mogli na podarunki dla dziecka. Czasami dzieci bywały więc chrzczone kilka razy. Rozpowszechnił się też pogląd, że posiadanie cygańskiego chrześniaka przynosi szczęście. Ponadto rodzice, chrzcząc dziecko, otrzymywali z kościoła metrykę, dokument bardzo przydatny w drodze, często chroniący przed zatrzymaniem za włóczęgostwo i brak innego dowodu identyfikacyjnego. Wobec utrzymania się w tradycyjnych rodzinach zwyczajowych form zawierania małżeństwa, ślub kościelny traktowany bywa jako sakrament zbędny. Ślub kościelny bywał czasami zawierany dla korzyści.

 

Obrządek pogrzebowy u Cyganów

 

Cyganie przywiązują wielką wagę do obecności księdza w obrzędzie pogrzebowym. Dba się również o obecność księdza przy umierającym. Ważne jest, aby otrzymał on rozgrzeszenie. Śmierć jest bardzo doniosłym wydarzeniem w środowisku cygańskim. U trumny zmarłego gromadzi się rodzina, która przyjeżdża nieraz z dalekich miejscowości. Do dnia pogrzebu, który ma miejsce trzy dni po zgonie, czuwa się przy zmarłym w rodzinnym domu. Ani na chwilę nie zostaje on sam. W ostatnią noc nikomu z rodziny nie wolno spać - wszyscy piją wódkę i wspominają zmarłego. Przy zmarłym przesiadują głównie kobiety, mężczyźni skupiają się osobno, poza izbą, gdzie leży zmarły. Przed zamknięciem trumny rodzina żegna zmarłego pocałunkiem w czoło i wielkim płaczem najbliższych, zwłaszcza kobiet. Wynosząc trumnę, uderza się nią trzy razy o próg mieszkania.

 

Kult Matki Boskiej

 

Tradycja nakazuje, by zmarły do dnia pogrzebu leżał w domu. Współcześnie wynikają z tego powodu liczne komplikacje, co jest związane z ciasnotą mieszkań i klatek schodowych.
W życiu codziennym Cyganie zachowują na ogół obojętny stosunek do praktyk religijnych. Chętnie natomiast biorą udział w takich wydarzeniach, jak pielgrzymki, którą są m. in. okazją do rodzinnych spotkań. Szczególnym kultem wśród Cyganów cieszy się Matka Boska. W 1957 roku miała miejsce pierwsza cygańska pielgrzymka do Lourdes. Od 1966 roku pielgrzymki te mają charakter zjazdów corocznych. Procesję cygańską poprzedza barwna orkiestra. Wśród Cyganów z Francji rozpowszechniony jest kult św. Sary Egipcjanki, która miała być służącą matki apostoła Jakuba.

 

Pilgrzymki u Cyganów

 

W 1981 roku zapoczątkowana została ogólnopolska pielgrzymka Cyganów do Częstochowy (w dniu 8 grudnia), zaś patronką Cyganów została Matka Boża Niepokalanie Poczęta. Od 1986 roku odbywają się pielgrzymki Cyganów do Limanowej. Pielgrzymka ta rozpoczyna się w Łosisinie Górnej, z której Cyganie pieszo idą do Limanowej, gdzie odbywa się msza. Podczas tej mszy zbiorowo udziela się bierzmowań i ślubów. W połowie czerwca Cyganie z Opolszczyzny pielgrzymują do sanktuarium na Górze św. Anny, zaś w połowie września Cyganie z północnych dzielnic Polski spotykają się w Rywałdzie Królewskim na Kujawach. W miejscowym kościele OO Kapucynów od dawna czczona jest gotycka figurka Matki Boskiej zwanej Cygańską.

 

 • Jaka jest wiara u Cyganów?
 • Obrządek chrztu i pogrzebu i Cyganów.
 • Kult Matki Boskiej.
 • W co wierzy Cygan?
 • Kto jest patronem Cyganów?
 • Gdzie pielgrzymują Cyganie?

źródło:TrybunaPolska.pl

 

 • Jaką wiarę wyznaje Cygan?
  Jaką wiarę wyznaje Cygan?

  Cyganie, przyjmując religię jakiegoś kraju, czynią to interesownie. Rozproszeni pośród ludności rozmaitych kultur i religii przyjmują wyznanie na danym obszarze dominujące, co wynika właśnie ze względów pragmatycznych. W niektórych okresach przyjęcie miejscowej religii było gwarantem zachowania własnej głowy i głów swojej rodziny.

  Written on środa, 13 styczeń 2021 20:38
 • Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".
  Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".

  Mimo upływu wieków Pigmeje pozostają zacofaną cywilizacją. Ludność tubylcza mająca około 120-155 centymetrów wzrostu, żyje w lasach tropikalnych w dorzeczu Konga. „Pigmej”, oznacza „mały jak pięść”, „karzeł”. Pigmeje w Kamerunie są podzieleni na dwie grupy, Pigmeje Baka i Pigmeje Bage. Pigmeje Baka zamieszkują południowo-wschodnią część Kamerunu i północno-zachodnią część Republiki Kongo. Ich liczebność szacuje się na około 30-40 tysięcy.

  Written on sobota, 09 styczeń 2021 13:24
 • Streaming, czyli centralna scena artystów w 2020
  Streaming, czyli centralna scena artystów w 2020

  Rok 2020 okazał się rokiem wielkich zmian. Pandemia koronawirusa całkowicie odmieniła nasz sposób życia, zarówno tego prywatnego, jak i zawodowego. Jednym z sektorów, który najbardziej ucierpiał na pandemii i spowodowanych nią lockdownach, była branża artystyczna. Co więcej, warto zaznaczyć, że artyści i bez pandemii nie mieli łatwo, gdyż zdecydowana większość z nich już przed pandemią traktowała branżę artystyczną, jako dodatkową pracę. Warto jednak podkreślić, że artyści znaleźli bardzo ciekawe rozwiązanie problemu izolacji społecznej i paraliżu ich branży.

  Written on piątek, 08 styczeń 2021 20:05
 • Czy Irlandzki akcent jest naprawdę taki trudny do opanowania? Video
  Czy Irlandzki akcent jest naprawdę taki trudny do opanowania? Video

  Zwiastun filmu „Wild Mountain Thyme, w którym w role główne wcielają się Jamie Dornan (50 twarzy Greya) i Emily Blunt (Ciche miejsce, Na skraju jutra), wywołał dość duże poruszenie ze względu na bardzo hollywoodzko brzmiący „Oirish” akcent. Okazuje się, że nawet jeśli film o Irlandii produkowany jest przez Hollywood, nie oznacza to, że irlandzki akcent będzie brzmiał w filmie tak, jak powinien. Jak zareagowała na to irlandzka społeczność?

  Written on piątek, 08 styczeń 2021 19:09
 • Nowoczesny Mikołaj, czyli wizyta Mikołaja w czasach koronawirusa
  Nowoczesny Mikołaj, czyli wizyta Mikołaja w czasach koronawirusa

  Święty Mikołaj jest najważniejszym symbolem Świąt Bożego Narodzenia, dlatego też żadne dziecko (czy nawet dorosły) nie wyobraża sobie świąt bez tego sympatycznego dziadka w czerwonym stroju. Jednakże pandemia koronariwusa całkowicie pokrzyżowała szanse na normalne święta. Dlatego też rodziny, które nie będą mogły odwiedzić Świętego Mikołaja w jego warsztacie, mogą liczyć na osobistą wiadomość video od Najsłynniejszego Roznosiciela Prezentów.

  Written on poniedziałek, 21 grudzień 2020 19:34