Wobec swej widocznej odmienności Cyganie starali się zjednać przychylność miejscowego społeczeństwa przynależnością religijną, a czasem i demonstracyjną pobożnością. Formalnie są więc wyznawcami religii ludności, wśród której przebywają. W Polsce są głównie katolikami. Ostatnio wiele rodzin Cygańskich przystąpiło do wyznawców Świadków Jehowy oraz Kościoła Zielonoświątkowców, który ma centralę w Sztokholmie. Na Bałkanach Cyganie wyznają islam lub prawosławie. W krajach Europy zachodniej są protestantami lub katolikami. Wśród Cyganów chrześcijańskich powszechne jest gromadzenie dewocjonaliów. Traktują je często jako rodzaj amuletów, gdyż w praktyce mają tylko okazjonalny kontakt z kościołem czy księdzem.
Chrzest u Cyganów
Spośród sakramentów, najważniejszy w pojęciu Cyganów jest chrzest. W wielu rodzinach jest to jedyny praktykowany sakrament, a w przeszłości - wyłączny. Prowadzący wędrowne życie Cyganie zawsze chrzcili swoje dzieci. Prosząc przygodnie poznane pary gospodarzy o zostanie rodzicami chrzestnymi, liczyć mogli na podarunki dla dziecka. Czasami dzieci bywały więc chrzczone kilka razy. Rozpowszechnił się też pogląd, że posiadanie cygańskiego chrześniaka przynosi szczęście. Ponadto rodzice, chrzcząc dziecko, otrzymywali z kościoła metrykę, dokument bardzo przydatny w drodze, często chroniący przed zatrzymaniem za włóczęgostwo i brak innego dowodu identyfikacyjnego. Wobec utrzymania się w tradycyjnych rodzinach zwyczajowych form zawierania małżeństwa, ślub kościelny traktowany bywa jako sakrament zbędny. Ślub kościelny bywał czasami zawierany dla korzyści. Wiara Cyganów czasem bywa jest mocna.
Obrządek pogrzebowy u Cyganów
Cyganie przywiązują wielką wagę do obecności księdza w obrzędzie pogrzebowym. Dba się również o obecność księdza przy umierającym. Ważne jest, aby otrzymał on rozgrzeszenie. Śmierć jest bardzo doniosłym wydarzeniem w środowisku cygańskim. U trumny zmarłego gromadzi się rodzina, która przyjeżdża nieraz z dalekich miejscowości. Do dnia pogrzebu, który ma miejsce trzy dni po zgonie, czuwa się przy zmarłym w rodzinnym domu. Ani na chwilę nie zostaje on sam. W ostatnią noc nikomu z rodziny nie wolno spać - wszyscy piją wódkę i wspominają zmarłego. Przy zmarłym przesiadują głównie kobiety, mężczyźni skupiają się osobno, poza izbą, gdzie leży zmarły. Przed zamknięciem trumny rodzina żegna zmarłego pocałunkiem w czoło i wielkim płaczem najbliższych, zwłaszcza kobiet. Wynosząc trumnę, uderza się nią trzy razy o próg mieszkania.
Kult Matki Boskiej
Tradycja nakazuje, by zmarły do dnia pogrzebu leżał w domu. Współcześnie wynikają z tego powodu liczne komplikacje, co jest związane z ciasnotą mieszkań i klatek schodowych.
W życiu codziennym Cyganie zachowują na ogół obojętny stosunek do praktyk religijnych i do wiary. Chętnie natomiast biorą udział w takich wydarzeniach, jak pielgrzymki, którą są m. in. okazją do rodzinnych spotkań. Szczególnym kultem wśród Cyganów cieszy się Matka Boska. W 1957 roku miała miejsce pierwsza cygańska pielgrzymka do Lourdes. Od 1966 roku pielgrzymki te mają charakter zjazdów corocznych. Procesję cygańską poprzedza barwna orkiestra. Wśród Cyganów z Francji rozpowszechniony jest kult św. Sary Egipcjanki, która miała być służącą matki apostoła Jakuba.
Pilgrzymki u Cyganów
W 1981 roku zapoczątkowana została ogólnopolska pielgrzymka Cyganów do Częstochowy (w dniu 8 grudnia), zaś patronką Cyganów została Matka Boża Niepokalanie Poczęta. Od 1986 roku odbywają się pielgrzymki Cyganów do Limanowej. Pielgrzymka ta rozpoczyna się w Łosisinie Górnej, z której Cyganie pieszo idą do Limanowej, gdzie odbywa się msza. Podczas tej mszy zbiorowo udziela się bierzmowań i ślubów. W połowie czerwca Cyganie z Opolszczyzny pielgrzymują do sanktuarium na Górze św. Anny, zaś w połowie września Cyganie z północnych dzielnic Polski spotykają się w Rywałdzie Królewskim na Kujawach. W miejscowym kościele Kapucynów od dawna czczona jest gotycka figurka Matki Boskiej zwanej Cygańską. Cyganie wierzą w Matkę Boską.
- Jaka jest wiara u Cyganów?
- Obrządek chrztu i pogrzebu i Cyganów.
- Kult Matki Boskiej.
- Jakiej wiary są Cyganie?
- Jakiego wyznania są Cyganie?
- W co wierzą Cyganie?
- Kto jest patronem Cyganów?
- Gdzie pielgrzymują Cyganie?
- Religia Cyganów (Romów)
źródło:TrybunaPolska.pl