sobota, 09 styczeń 2021 13:24

Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ciekawostki - Pigmeje Baka Ciekawostki - Pigmeje Baka

Mimo upływu wieków Pigmeje pozostają zacofaną cywilizacją. Ludność tubylcza mająca około 120-155 centymetrów wzrostu, żyje w lasach tropikalnych w dorzeczu Konga. „Pigmej”, oznacza „mały jak pięść”, „karzeł”. Pigmeje w Kamerunie są podzieleni na dwie grupy, Pigmeje Baka i Pigmeje Bage. Pigmeje Baka zamieszkują południowo-wschodnią część Kamerunu i północno-zachodnią część Republiki Kongo. Ich liczebność szacuje się na około 30-40 tysięcy.

 

Pigmeje Baka to rdzenni mieszkańcy lasu deszczowego, grupa plemienna, której życie było ściśle związane z lasem równikowym. Baka to lud koczowniczy.

Baka to najmniejsza grupa mniejszościowa z populacji od 7 do 20 tysięcy. Wioska to około 15-20 chat. Zobacz poniżej jakie zebraliśmy dla Was ciekawostki o Pigmejach.

 

Wioski leśne

 

1. Chaty z liści budowane są przez kobiety. Tradycyjne chaty Baka nazywa się mongulu z liści ngongo.

2. "Budowla leśna" to półkolista rama z gałęzi, poprzeplatana dużymi liśćmi (rośliny z rodziny jednoliściennych), kopułę pokrywa się inny materiałem w celu wzmocnienia. Chaty mają kształt ula.

3. Chata zamieszkiwana jest zazwyczaj przez jedną rodzinę.

4. Pigmeje Baka w jednym miejscu mieszkają około trzech miesięcy (pora deszczowa), pozostałe miesiące roku koczują, mieszkają w obozach przejściowych nie dłużej niż tydzień.

 

Łowiectwo, rolnictwo u pigmejów

 

1. Zazwyczaj jedynymi trzymanymi zwierzętami domowymi są psy myśliwskie.

2. Las zapewnia dostęp do zwierzyny, ryb, miodu, owoców.

3. Łowienie ryb to zajęcie kobiet, dziewcząt i młodzieży. Pierwszym etapem przygotowania do połowu to budowa tamy. Kobiety i dzieci, układają na rzece duże, zeschnięte pnie, dodają małe pniaki i gałęzie, szczeliny uszczelniają błotem. Budują dwie tamy, między jedną a drugą tamą zostają uwięzione ryby. Z mułu błotnego wybierają, wszystko, co nadaje, się do jedzenia. Przy łowieniu pomagają dzieci.

4. Kobiety Baka przy pomocy maczet i noży zbierają jadalne bulwy, korzenie, rośliny leśne, dzikie owoce, owady, jaszczurki i skorupiaki, termity, larwy gąsienic. W powalonych pniach palmowców Baka zbiera larwy pose. Larwa zawiera 80% białka, larwy są jedzone na surowo.

5. Baka wspina się na drzewa przy pomocy lian. Polują na dzikie koty i węże.

6. Pigmeje Baka to koczownicy. Polują przy pomocy siatki łowieckiej, maczet, kuszy, włóczni. Używają roślin do wytwarzania zatrutych strzał.

7. Polują na antylopy, krokodyle karłowate, jelenie, świnie, jeżatki, goryle, a raz do roku na słonie.

8. Baka, polują w małych grupach łowieckich, około 20-35 myśliwych.

9. Tymczasowe obozy łowieckie (tylko na czas łowów) to teren zabudowany okrągłymi chatami z liści, służącymi mężczyznom do spania i ochrony przed deszczem.

10. Zasoby leśne, takie jak mięso i miód, są sprzedawane rolnikom za kukurydzę, sól, ubrania i narzędzia żelazne.

11. Po rzece poruszają się przy pomocy piroga karłowatego, łódka jest wydrążona z jednego, całego kawałka pnia.

12. Wszystko, co upolują lub zbiorą, jest dzielone na wszystkie rodziny grupy plemiennej.

 

Religia u pigmejów Baka

 

1. Pigmeje Baka czczą boga o imieniu Komba, bóstwo, które jest stwórcą wszystkich rzeczy. Komba jest dobry, troszczy się o lud i wszystkie zwierzęta.

2. Najpotężniejszym bogiem jest potężny, leśny duch Jengi. Jengi to „ojciec i opiekun” chroniący lud Baka. Pomaga Baka w codziennym życiu.

3. Komba jest bogiem świata, Jengi jest bogiem zajmowanego przez Baka terytorium.

4. Wśród Pigmejów panuje wiara w nadprzyrodzone siły „ducha lasu”.

5. Pigmeje Baka wierzą również, że „duchy leśne” wpływają na dusze zmarłych. Wierzą, że po śmierci ich „rytm” lub „życie”, jest odrywane od ciała przez muchę. Wierzą, że mucha zabiera ich do Tore.

6. Baka wierzy, że ich przodkowie żyją jako duchy, wierzą, że rośliny, zwierzęta i przedmioty posiadają dusze.

 

Tańce rytualne u Baka

 

1. Tańcami i pieśnią zaklinają zwierzęta i leczą choroby. Śpiewają starsze kobiety, męski śpiew jest rzadkością.

2. Pigmeje Baka wierzą, że duchy komunikują się poprzez muzykę. Do gry używają dwóch lub trzech bębnów, a także grzechotek sznurkowych.

3. Tańcem okazują wdzięczność i radość, modlą się do duchów.

4. Po udanych łowach wieczorem Baka zaczynają tańczyć. Tańczą, tylko mężczyźni a ich ruchy naśladują, sceny z polowania. Tańczą całą noc przy akompaniamencie bębna.

 

Tradycje kulturowe Pigmejów Baka

 

1. Ceremonia inicjacji mężczyzny jest częściowo, tajnym rytuałem, odbywa się w ukrytych miejscach lasu deszczowego. Trwa przez kilka dni.

2. Ciała smarowane są olejem palmowym i barwione substancjami zebranymi w lesie deszczowym.

3. W inicjacji bierze udział kilku młodych chłopców od 12 do 20 lat. Młodzi ludzie proszą o inicjację ducha Jengi.

4. Starszyzna bierze udział w inicjacji. Po inicjacji mężczyźni "przybierają różne formy, poznają tajemnice lasu, uzyskują przynależność do lasu".

5. Kobiety z pomalowanymi twarzami biorą, udział w inicjacji śpiewają pieśni, aby zaprosić duchy do tańca, aby zadowolić las.

6. Innym przejściem dla Baka jest polowanie.

7. Gdy umiera członek rodziny, jego bliscy krewni golą głowy, oddając hołd zmarłemu. Kobiety głośno zawodzą. Chowanie zmarłego następuje bardzo szybko. Rok później Pigmeje Baka w maskach z rafii biorą udział w głównej uroczystości, wierzą, że duch lasu bierze udział w ceremonii śmierci, oddając cześć przodkom.

 

Różne ciekawostki o Pigmejach Baka

 

1. Baka, posługują się językiem zwanym Baka lub językiem sąsiedniego plemienia Bantu. Niektórzy posługują się językiem francuskim.

2. Pigmej Baka zwykle ma tylko jedną żonę, ale poligamia istnieje. Mężczyzna kupuje, żonę dając, prezent rodzicom lub płacąc rodzinie dziewczyny. Jeżeli mieszkają, w lesie kobieta buduje, chatę z liści, jeżeli mieszkają, we wsi mężczyzna buduje dom z błota.

3. Jeżeli dom jest gotowy, spędzają w nim noc, małżeństwo zostaje zawarte. Jeżeli kobieta, chce się rozwieść, odchodzi od męża, wraca do rodziców. Jeżeli mąż chce, się rozwieść prosi, żonę o zgodę na odejście. Małżeństwo jest w okresie próbnym do chwili urodzenia dziecka, po urodzeniu dziecka są parą stałą.

4. Dzieci Pigmejów zwykle chorują na infekcje ucha i dolegliwości klatki piersiowej spowodowane brakiem białka. Problemem są również larwy owadów żyjące w wilgotnej glebie, wczepiające się w stopy. Chorych leczy się produktami wytwarzanymi z korzeni, liści i roślin mających właściwości lecznicze.

5. Kiedy mężczyzna Baka żeni się z kobietą z plemienia Bantu, posag za nią jest dziesięciokrotnie wyższy niż za kobietę plemienia Baka. Jeśli mężczyzna Bantu poślubi, kobietę Baka jej status społeczny jest wyższy.

6. Rytuałem jest obrzezanie praktykowane u chłopców w okresie dojrzewania.

7. Posiłki to głównie potrawy z korzenia manioku, który wypełnia żołądek, ale nie dostarcza białka.

8. Muzyka znacznie różni się od muzyki sąsiadów. Ich „śpiewanie” polega na jodłowaniu, a większość piosenek ma tylko dźwięki, a nie słowa. Przeważnie jedna osoba śpiewa lub jodłuje.

9. Pigmeje Baka posiadają instrumenty muzyczne takie jak bębny, gwizdki, dwuczęściowe gitary dziobowe, łukowate harfy i bębny ze skórzaną membraną.

10. Ubiory Baka pozyskuje, handlując produktami rolnymi, oraz za pracę na polach, dla plemion Bantu. Nigdy nie otrzymują pieniędzy. Inną formą wynagrodzenia jest napój alkoholowy z bananów.

11. Atrybutem piękna są trójkątne zęby. Dotyczy to dzieci od 10 do 20 lat, płci męskiej i żeńskiej. Zabieg jest bardzo bolesny.

12. Modne są również blizny robione na czole i policzkach. Za pomocą żyletki nacina się skórę, w nacięcia wkłada się liście. Blizny mają ciemny kolor.

13. We wioskach misjonarze świeccy prowadzą „szkółki pigmejskie” dla dzieci i dorosłych. Uczą pisać, czytać i liczyć, uczą języka francuskiego.

14. Wódz odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo całej grupy, starsi opiekują się wioską. Dziećmi w społeczeństwie Baka zajmuje się cała społeczność. Dzieci są „własnością” wszystkich. Dzieci do około 10 lat oprócz zabawy pomagają w pracach. Dziewczynki 12-13 lat gotują, zbierają jedzenie, opiekują się dziećmi. Dziewczynki w wieku ok. 14 lat mogą wyjść za mąż.

15. Baka liczą tylko do pięciu, wszystko powyżej pięciu określa się słowem „dużo”.

Począwszy, od 1994 roku Rząd Federalny zmusza ludność Baka do opuszczania ziem, ograniczając dostęp Baka do obszarów leśnych i bogactw naturalnych, zwłaszcza zwierzyny łownej. Przymusza „ludzi lasu” do zamieszkania na terenach wiejskich, nazywając to „cywilizowaniem”. Rząd wyprzedaje las deszczowy, równocześnie pozwala firmom drzewnym na swobodną wycinkę lasów.
Baka, nie są chronieni prawem do zamieszkiwania ziem, swoich przodków, nie mają obywatelstwa ani dokumentów tożsamości.
Ludzie „bez ziemi” pozbawieni zostali praw wyborczych, prawa do edukacji, do opieki zdrowotnej.
Niektóre organizacje pozarządowe, rejestrują urodzenia dzieci, aby „przymusić” państwo do wydawania aktów urodzenia dla wszystkich dzieci w Kamerunie.

Pigmeje Baka, żyją w harmonii ze światem przyrody, żyją w ścisłym związku ze środowiskiem naturalnym, a zarazem żyją w świecie pełnym nieprawości, przemocy, chciwości, w świecie, który niebawem przestanie istnieć. Mam nadzieję że ta garść ciekawostek o Pigmejach Baka była przydatna.

 

Na koniec zobacz film - czego możemy nauczyć się od Pigmejów

 

 • Jaką wiarę wyznaje Cygan?
  Jaką wiarę wyznaje Cygan?

  Cyganie, przyjmując religię jakiegoś kraju, czynią to interesownie. Rozproszeni pośród ludności rozmaitych kultur i religii przyjmują wyznanie na danym obszarze dominujące, co wynika właśnie ze względów pragmatycznych. W niektórych okresach przyjęcie miejscowej religii było gwarantem zachowania własnej głowy i głów swojej rodziny.

  Written on środa, 13 styczeń 2021 20:38
 • Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".
  Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".

  Mimo upływu wieków Pigmeje pozostają zacofaną cywilizacją. Ludność tubylcza mająca około 120-155 centymetrów wzrostu, żyje w lasach tropikalnych w dorzeczu Konga. „Pigmej”, oznacza „mały jak pięść”, „karzeł”. Pigmeje w Kamerunie są podzieleni na dwie grupy, Pigmeje Baka i Pigmeje Bage. Pigmeje Baka zamieszkują południowo-wschodnią część Kamerunu i północno-zachodnią część Republiki Kongo. Ich liczebność szacuje się na około 30-40 tysięcy.

  Written on sobota, 09 styczeń 2021 13:24
 • Streaming, czyli centralna scena artystów w 2020
  Streaming, czyli centralna scena artystów w 2020

  Rok 2020 okazał się rokiem wielkich zmian. Pandemia koronawirusa całkowicie odmieniła nasz sposób życia, zarówno tego prywatnego, jak i zawodowego. Jednym z sektorów, który najbardziej ucierpiał na pandemii i spowodowanych nią lockdownach, była branża artystyczna. Co więcej, warto zaznaczyć, że artyści i bez pandemii nie mieli łatwo, gdyż zdecydowana większość z nich już przed pandemią traktowała branżę artystyczną, jako dodatkową pracę. Warto jednak podkreślić, że artyści znaleźli bardzo ciekawe rozwiązanie problemu izolacji społecznej i paraliżu ich branży.

  Written on piątek, 08 styczeń 2021 20:05
 • Czy Irlandzki akcent jest naprawdę taki trudny do opanowania? Video
  Czy Irlandzki akcent jest naprawdę taki trudny do opanowania? Video

  Zwiastun filmu „Wild Mountain Thyme, w którym w role główne wcielają się Jamie Dornan (50 twarzy Greya) i Emily Blunt (Ciche miejsce, Na skraju jutra), wywołał dość duże poruszenie ze względu na bardzo hollywoodzko brzmiący „Oirish” akcent. Okazuje się, że nawet jeśli film o Irlandii produkowany jest przez Hollywood, nie oznacza to, że irlandzki akcent będzie brzmiał w filmie tak, jak powinien. Jak zareagowała na to irlandzka społeczność?

  Written on piątek, 08 styczeń 2021 19:09
 • Nowoczesny Mikołaj, czyli wizyta Mikołaja w czasach koronawirusa
  Nowoczesny Mikołaj, czyli wizyta Mikołaja w czasach koronawirusa

  Święty Mikołaj jest najważniejszym symbolem Świąt Bożego Narodzenia, dlatego też żadne dziecko (czy nawet dorosły) nie wyobraża sobie świąt bez tego sympatycznego dziadka w czerwonym stroju. Jednakże pandemia koronariwusa całkowicie pokrzyżowała szanse na normalne święta. Dlatego też rodziny, które nie będą mogły odwiedzić Świętego Mikołaja w jego warsztacie, mogą liczyć na osobistą wiadomość video od Najsłynniejszego Roznosiciela Prezentów.

  Written on poniedziałek, 21 grudzień 2020 19:34