Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
sobota, 09 styczeń 2021 14:24

Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".

Ciekawostki - Pigmeje Baka Ciekawostki - Pigmeje Baka

Mimo upływu wieków Pigmeje pozostają zacofaną cywilizacją. Ludność tubylcza mająca około 120-155 centymetrów wzrostu, żyje w lasach tropikalnych w dorzeczu Konga. „Pigmej”, oznacza „mały jak pięść”, „karzeł”. Pigmeje w Kamerunie są podzieleni na dwie grupy, Pigmeje Baka i Pigmeje Bage. Pigmeje Baka zamieszkują południowo-wschodnią część Kamerunu i północno-zachodnią część Republiki Kongo. Ich liczebność szacuje się na około 30-40 tysięcy.

 

Pigmeje Baka to rdzenni mieszkańcy lasu deszczowego, grupa plemienna, której życie było ściśle związane z lasem równikowym. Baka to lud koczowniczy.

Baka to najmniejsza grupa mniejszościowa z populacji od 7 do 20 tysięcy. Wioska to około 15-20 chat. Zobacz poniżej jakie zebraliśmy dla Was ciekawostki o Pigmejach.

 

Wioski leśne

 

1. Chaty z liści budowane są przez kobiety. Tradycyjne chaty Baka nazywa się mongulu z liści ngongo.

2. "Budowla leśna" to półkolista rama z gałęzi, poprzeplatana dużymi liśćmi (rośliny z rodziny jednoliściennych), kopułę pokrywa się inny materiałem w celu wzmocnienia. Chaty mają kształt ula.

3. Chata zamieszkiwana jest zazwyczaj przez jedną rodzinę.

4. Pigmeje Baka w jednym miejscu mieszkają około trzech miesięcy (pora deszczowa), pozostałe miesiące roku koczują, mieszkają w obozach przejściowych nie dłużej niż tydzień.

 

Łowiectwo, rolnictwo u pigmejów

 

1. Zazwyczaj jedynymi trzymanymi zwierzętami domowymi są psy myśliwskie.

2. Las zapewnia dostęp do zwierzyny, ryb, miodu, owoców.

3. Łowienie ryb to zajęcie kobiet, dziewcząt i młodzieży. Pierwszym etapem przygotowania do połowu to budowa tamy. Kobiety i dzieci, układają na rzece duże, zeschnięte pnie, dodają małe pniaki i gałęzie, szczeliny uszczelniają błotem. Budują dwie tamy, między jedną a drugą tamą zostają uwięzione ryby. Z mułu błotnego wybierają, wszystko, co nadaje, się do jedzenia. Przy łowieniu pomagają dzieci.

4. Kobiety Baka przy pomocy maczet i noży zbierają jadalne bulwy, korzenie, rośliny leśne, dzikie owoce, owady, jaszczurki i skorupiaki, termity, larwy gąsienic. W powalonych pniach palmowców Baka zbiera larwy pose. Larwa zawiera 80% białka, larwy są jedzone na surowo.

5. Baka wspina się na drzewa przy pomocy lian. Polują na dzikie koty i węże.

6. Pigmeje Baka to koczownicy. Polują przy pomocy siatki łowieckiej, maczet, kuszy, włóczni. Używają roślin do wytwarzania zatrutych strzał.

7. Polują na antylopy, krokodyle karłowate, jelenie, świnie, jeżatki, goryle, a raz do roku na słonie.

8. Baka, polują w małych grupach łowieckich, około 20-35 myśliwych.

9. Tymczasowe obozy łowieckie (tylko na czas łowów) to teren zabudowany okrągłymi chatami z liści, służącymi mężczyznom do spania i ochrony przed deszczem.

10. Zasoby leśne, takie jak mięso i miód, są sprzedawane rolnikom za kukurydzę, sól, ubrania i narzędzia żelazne.

11. Po rzece poruszają się przy pomocy piroga karłowatego, łódka jest wydrążona z jednego, całego kawałka pnia.

12. Wszystko, co upolują lub zbiorą, jest dzielone na wszystkie rodziny grupy plemiennej.

 

Religia u pigmejów Baka

 

1. Pigmeje Baka czczą boga o imieniu Komba, bóstwo, które jest stwórcą wszystkich rzeczy. Komba jest dobry, troszczy się o lud i wszystkie zwierzęta.

2. Najpotężniejszym bogiem jest potężny, leśny duch Jengi. Jengi to „ojciec i opiekun” chroniący lud Baka. Pomaga Baka w codziennym życiu.

3. Komba jest bogiem świata, Jengi jest bogiem zajmowanego przez Baka terytorium.

4. Wśród Pigmejów panuje wiara w nadprzyrodzone siły „ducha lasu”.

5. Pigmeje Baka wierzą również, że „duchy leśne” wpływają na dusze zmarłych. Wierzą, że po śmierci ich „rytm” lub „życie”, jest odrywane od ciała przez muchę. Wierzą, że mucha zabiera ich do Tore.

6. Baka wierzy, że ich przodkowie żyją jako duchy, wierzą, że rośliny, zwierzęta i przedmioty posiadają dusze.

 

Tańce rytualne u Baka

 

1. Tańcami i pieśnią zaklinają zwierzęta i leczą choroby. Śpiewają starsze kobiety, męski śpiew jest rzadkością.

2. Pigmeje Baka wierzą, że duchy komunikują się poprzez muzykę. Do gry używają dwóch lub trzech bębnów, a także grzechotek sznurkowych.

3. Tańcem okazują wdzięczność i radość, modlą się do duchów.

4. Po udanych łowach wieczorem Baka zaczynają tańczyć. Tańczą, tylko mężczyźni a ich ruchy naśladują, sceny z polowania. Tańczą całą noc przy akompaniamencie bębna.

 

Tradycje kulturowe Pigmejów Baka

 

1. Ceremonia inicjacji mężczyzny jest częściowo, tajnym rytuałem, odbywa się w ukrytych miejscach lasu deszczowego. Trwa przez kilka dni.

2. Ciała smarowane są olejem palmowym i barwione substancjami zebranymi w lesie deszczowym.

3. W inicjacji bierze udział kilku młodych chłopców od 12 do 20 lat. Młodzi ludzie proszą o inicjację ducha Jengi.

4. Starszyzna bierze udział w inicjacji. Po inicjacji mężczyźni "przybierają różne formy, poznają tajemnice lasu, uzyskują przynależność do lasu".

5. Kobiety z pomalowanymi twarzami biorą, udział w inicjacji śpiewają pieśni, aby zaprosić duchy do tańca, aby zadowolić las.

6. Innym przejściem dla Baka jest polowanie.

7. Gdy umiera członek rodziny, jego bliscy krewni golą głowy, oddając hołd zmarłemu. Kobiety głośno zawodzą. Chowanie zmarłego następuje bardzo szybko. Rok później Pigmeje Baka w maskach z rafii biorą udział w głównej uroczystości, wierzą, że duch lasu bierze udział w ceremonii śmierci, oddając cześć przodkom.

 

Różne ciekawostki o Pigmejach Baka

 

1. Baka, posługują się językiem zwanym Baka lub językiem sąsiedniego plemienia Bantu. Niektórzy posługują się językiem francuskim.

2. Pigmej Baka zwykle ma tylko jedną żonę, ale poligamia istnieje. Mężczyzna kupuje, żonę dając, prezent rodzicom lub płacąc rodzinie dziewczyny. Jeżeli mieszkają, w lesie kobieta buduje, chatę z liści, jeżeli mieszkają, we wsi mężczyzna buduje dom z błota.

3. Jeżeli dom jest gotowy, spędzają w nim noc, małżeństwo zostaje zawarte. Jeżeli kobieta, chce się rozwieść, odchodzi od męża, wraca do rodziców. Jeżeli mąż chce, się rozwieść prosi, żonę o zgodę na odejście. Małżeństwo jest w okresie próbnym do chwili urodzenia dziecka, po urodzeniu dziecka są parą stałą.

4. Dzieci Pigmejów zwykle chorują na infekcje ucha i dolegliwości klatki piersiowej spowodowane brakiem białka. Problemem są również larwy owadów żyjące w wilgotnej glebie, wczepiające się w stopy. Chorych leczy się produktami wytwarzanymi z korzeni, liści i roślin mających właściwości lecznicze.

5. Kiedy mężczyzna Baka żeni się z kobietą z plemienia Bantu, posag za nią jest dziesięciokrotnie wyższy niż za kobietę plemienia Baka. Jeśli mężczyzna Bantu poślubi, kobietę Baka jej status społeczny jest wyższy.

6. Rytuałem jest obrzezanie praktykowane u chłopców w okresie dojrzewania.

7. Posiłki to głównie potrawy z korzenia manioku, który wypełnia żołądek, ale nie dostarcza białka.

8. Muzyka znacznie różni się od muzyki sąsiadów. Ich „śpiewanie” polega na jodłowaniu, a większość piosenek ma tylko dźwięki, a nie słowa. Przeważnie jedna osoba śpiewa lub jodłuje.

9. Pigmeje Baka posiadają instrumenty muzyczne takie jak bębny, gwizdki, dwuczęściowe gitary dziobowe, łukowate harfy i bębny ze skórzaną membraną.

10. Ubiory Baka pozyskuje, handlując produktami rolnymi, oraz za pracę na polach, dla plemion Bantu. Nigdy nie otrzymują pieniędzy. Inną formą wynagrodzenia jest napój alkoholowy z bananów.

11. Atrybutem piękna są trójkątne zęby. Dotyczy to dzieci od 10 do 20 lat, płci męskiej i żeńskiej. Zabieg jest bardzo bolesny.

12. Modne są również blizny robione na czole i policzkach. Za pomocą żyletki nacina się skórę, w nacięcia wkłada się liście. Blizny mają ciemny kolor.

13. We wioskach misjonarze świeccy prowadzą „szkółki pigmejskie” dla dzieci i dorosłych. Uczą pisać, czytać i liczyć, uczą języka francuskiego.

14. Wódz odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo całej grupy, starsi opiekują się wioską. Dziećmi w społeczeństwie Baka zajmuje się cała społeczność. Dzieci są „własnością” wszystkich. Dzieci do około 10 lat oprócz zabawy pomagają w pracach. Dziewczynki 12-13 lat gotują, zbierają jedzenie, opiekują się dziećmi. Dziewczynki w wieku ok. 14 lat mogą wyjść za mąż.

15. Baka liczą tylko do pięciu, wszystko powyżej pięciu określa się słowem „dużo”.

Począwszy, od 1994 roku Rząd Federalny zmusza ludność Baka do opuszczania ziem, ograniczając dostęp Baka do obszarów leśnych i bogactw naturalnych, zwłaszcza zwierzyny łownej. Przymusza „ludzi lasu” do zamieszkania na terenach wiejskich, nazywając to „cywilizowaniem”. Rząd wyprzedaje las deszczowy, równocześnie pozwala firmom drzewnym na swobodną wycinkę lasów.
Baka, nie są chronieni prawem do zamieszkiwania ziem, swoich przodków, nie mają obywatelstwa ani dokumentów tożsamości.
Ludzie „bez ziemi” pozbawieni zostali praw wyborczych, prawa do edukacji, do opieki zdrowotnej.
Niektóre organizacje pozarządowe, rejestrują urodzenia dzieci, aby „przymusić” państwo do wydawania aktów urodzenia dla wszystkich dzieci w Kamerunie.

Pigmeje Baka, żyją w harmonii ze światem przyrody, żyją w ścisłym związku ze środowiskiem naturalnym, a zarazem żyją w świecie pełnym nieprawości, przemocy, chciwości, w świecie, który niebawem przestanie istnieć. Mam nadzieję że ta garść ciekawostek o Pigmejach Baka była przydatna.

 

Na koniec zobacz film - czego możemy nauczyć się od Pigmejów

 

 • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
  Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

  Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
 • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
  Horror:

  "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
 • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
  Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

  Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
 • Disney Plus: Najlepsze filmy
  Disney Plus: Najlepsze filmy

  Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
 • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
  Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

  Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
 • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
  Obrazy świętych: Jak je dobierać?

  Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Wielkanoc - zmartwychwstanie
  Wielkanoc - zmartwychwstanie

  Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

  Napisano środa, 16 marzec 2022 15:08
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
 • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
  Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

  W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12