sobota, 09 styczeń 2021 14:24

Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".

Ciekawostki - Pigmeje Baka Ciekawostki - Pigmeje Baka

Mimo upływu wieków Pigmeje pozostają zacofaną cywilizacją. Ludność tubylcza mająca około 120-155 centymetrów wzrostu, żyje w lasach tropikalnych w dorzeczu Konga. „Pigmej”, oznacza „mały jak pięść”, „karzeł”. Pigmeje w Kamerunie są podzieleni na dwie grupy, Pigmeje Baka i Pigmeje Bage. Pigmeje Baka zamieszkują południowo-wschodnią część Kamerunu i północno-zachodnią część Republiki Kongo. Ich liczebność szacuje się na około 30-40 tysięcy.

 

Pigmeje Baka to rdzenni mieszkańcy lasu deszczowego, grupa plemienna, której życie było ściśle związane z lasem równikowym. Baka to lud koczowniczy.

Baka to najmniejsza grupa mniejszościowa z populacji od 7 do 20 tysięcy. Wioska to około 15-20 chat. Zobacz poniżej jakie zebraliśmy dla Was ciekawostki o Pigmejach.

 

Wioski leśne

 

1. Chaty z liści budowane są przez kobiety. Tradycyjne chaty Baka nazywa się mongulu z liści ngongo.

2. "Budowla leśna" to półkolista rama z gałęzi, poprzeplatana dużymi liśćmi (rośliny z rodziny jednoliściennych), kopułę pokrywa się inny materiałem w celu wzmocnienia. Chaty mają kształt ula.

3. Chata zamieszkiwana jest zazwyczaj przez jedną rodzinę.

4. Pigmeje Baka w jednym miejscu mieszkają około trzech miesięcy (pora deszczowa), pozostałe miesiące roku koczują, mieszkają w obozach przejściowych nie dłużej niż tydzień.

 

Łowiectwo, rolnictwo u pigmejów

 

1. Zazwyczaj jedynymi trzymanymi zwierzętami domowymi są psy myśliwskie.

2. Las zapewnia dostęp do zwierzyny, ryb, miodu, owoców.

3. Łowienie ryb to zajęcie kobiet, dziewcząt i młodzieży. Pierwszym etapem przygotowania do połowu to budowa tamy. Kobiety i dzieci, układają na rzece duże, zeschnięte pnie, dodają małe pniaki i gałęzie, szczeliny uszczelniają błotem. Budują dwie tamy, między jedną a drugą tamą zostają uwięzione ryby. Z mułu błotnego wybierają, wszystko, co nadaje, się do jedzenia. Przy łowieniu pomagają dzieci.

4. Kobiety Baka przy pomocy maczet i noży zbierają jadalne bulwy, korzenie, rośliny leśne, dzikie owoce, owady, jaszczurki i skorupiaki, termity, larwy gąsienic. W powalonych pniach palmowców Baka zbiera larwy pose. Larwa zawiera 80% białka, larwy są jedzone na surowo.

5. Baka wspina się na drzewa przy pomocy lian. Polują na dzikie koty i węże.

6. Pigmeje Baka to koczownicy. Polują przy pomocy siatki łowieckiej, maczet, kuszy, włóczni. Używają roślin do wytwarzania zatrutych strzał.

7. Polują na antylopy, krokodyle karłowate, jelenie, świnie, jeżatki, goryle, a raz do roku na słonie.

8. Baka, polują w małych grupach łowieckich, około 20-35 myśliwych.

9. Tymczasowe obozy łowieckie (tylko na czas łowów) to teren zabudowany okrągłymi chatami z liści, służącymi mężczyznom do spania i ochrony przed deszczem.

10. Zasoby leśne, takie jak mięso i miód, są sprzedawane rolnikom za kukurydzę, sól, ubrania i narzędzia żelazne.

11. Po rzece poruszają się przy pomocy piroga karłowatego, łódka jest wydrążona z jednego, całego kawałka pnia.

12. Wszystko, co upolują lub zbiorą, jest dzielone na wszystkie rodziny grupy plemiennej.

 

Religia u pigmejów Baka

 

1. Pigmeje Baka czczą boga o imieniu Komba, bóstwo, które jest stwórcą wszystkich rzeczy. Komba jest dobry, troszczy się o lud i wszystkie zwierzęta.

2. Najpotężniejszym bogiem jest potężny, leśny duch Jengi. Jengi to „ojciec i opiekun” chroniący lud Baka. Pomaga Baka w codziennym życiu.

3. Komba jest bogiem świata, Jengi jest bogiem zajmowanego przez Baka terytorium.

4. Wśród Pigmejów panuje wiara w nadprzyrodzone siły „ducha lasu”.

5. Pigmeje Baka wierzą również, że „duchy leśne” wpływają na dusze zmarłych. Wierzą, że po śmierci ich „rytm” lub „życie”, jest odrywane od ciała przez muchę. Wierzą, że mucha zabiera ich do Tore.

6. Baka wierzy, że ich przodkowie żyją jako duchy, wierzą, że rośliny, zwierzęta i przedmioty posiadają dusze.

 

Tańce rytualne u Baka

 

1. Tańcami i pieśnią zaklinają zwierzęta i leczą choroby. Śpiewają starsze kobiety, męski śpiew jest rzadkością.

2. Pigmeje Baka wierzą, że duchy komunikują się poprzez muzykę. Do gry używają dwóch lub trzech bębnów, a także grzechotek sznurkowych.

3. Tańcem okazują wdzięczność i radość, modlą się do duchów.

4. Po udanych łowach wieczorem Baka zaczynają tańczyć. Tańczą, tylko mężczyźni a ich ruchy naśladują, sceny z polowania. Tańczą całą noc przy akompaniamencie bębna.

 

Tradycje kulturowe Pigmejów Baka

 

1. Ceremonia inicjacji mężczyzny jest częściowo, tajnym rytuałem, odbywa się w ukrytych miejscach lasu deszczowego. Trwa przez kilka dni.

2. Ciała smarowane są olejem palmowym i barwione substancjami zebranymi w lesie deszczowym.

3. W inicjacji bierze udział kilku młodych chłopców od 12 do 20 lat. Młodzi ludzie proszą o inicjację ducha Jengi.

4. Starszyzna bierze udział w inicjacji. Po inicjacji mężczyźni "przybierają różne formy, poznają tajemnice lasu, uzyskują przynależność do lasu".

5. Kobiety z pomalowanymi twarzami biorą, udział w inicjacji śpiewają pieśni, aby zaprosić duchy do tańca, aby zadowolić las.

6. Innym przejściem dla Baka jest polowanie.

7. Gdy umiera członek rodziny, jego bliscy krewni golą głowy, oddając hołd zmarłemu. Kobiety głośno zawodzą. Chowanie zmarłego następuje bardzo szybko. Rok później Pigmeje Baka w maskach z rafii biorą udział w głównej uroczystości, wierzą, że duch lasu bierze udział w ceremonii śmierci, oddając cześć przodkom.

 

Różne ciekawostki o Pigmejach Baka

 

1. Baka, posługują się językiem zwanym Baka lub językiem sąsiedniego plemienia Bantu. Niektórzy posługują się językiem francuskim.

2. Pigmej Baka zwykle ma tylko jedną żonę, ale poligamia istnieje. Mężczyzna kupuje, żonę dając, prezent rodzicom lub płacąc rodzinie dziewczyny. Jeżeli mieszkają, w lesie kobieta buduje, chatę z liści, jeżeli mieszkają, we wsi mężczyzna buduje dom z błota.

3. Jeżeli dom jest gotowy, spędzają w nim noc, małżeństwo zostaje zawarte. Jeżeli kobieta, chce się rozwieść, odchodzi od męża, wraca do rodziców. Jeżeli mąż chce, się rozwieść prosi, żonę o zgodę na odejście. Małżeństwo jest w okresie próbnym do chwili urodzenia dziecka, po urodzeniu dziecka są parą stałą.

4. Dzieci Pigmejów zwykle chorują na infekcje ucha i dolegliwości klatki piersiowej spowodowane brakiem białka. Problemem są również larwy owadów żyjące w wilgotnej glebie, wczepiające się w stopy. Chorych leczy się produktami wytwarzanymi z korzeni, liści i roślin mających właściwości lecznicze.

5. Kiedy mężczyzna Baka żeni się z kobietą z plemienia Bantu, posag za nią jest dziesięciokrotnie wyższy niż za kobietę plemienia Baka. Jeśli mężczyzna Bantu poślubi, kobietę Baka jej status społeczny jest wyższy.

6. Rytuałem jest obrzezanie praktykowane u chłopców w okresie dojrzewania.

7. Posiłki to głównie potrawy z korzenia manioku, który wypełnia żołądek, ale nie dostarcza białka.

8. Muzyka znacznie różni się od muzyki sąsiadów. Ich „śpiewanie” polega na jodłowaniu, a większość piosenek ma tylko dźwięki, a nie słowa. Przeważnie jedna osoba śpiewa lub jodłuje.

9. Pigmeje Baka posiadają instrumenty muzyczne takie jak bębny, gwizdki, dwuczęściowe gitary dziobowe, łukowate harfy i bębny ze skórzaną membraną.

10. Ubiory Baka pozyskuje, handlując produktami rolnymi, oraz za pracę na polach, dla plemion Bantu. Nigdy nie otrzymują pieniędzy. Inną formą wynagrodzenia jest napój alkoholowy z bananów.

11. Atrybutem piękna są trójkątne zęby. Dotyczy to dzieci od 10 do 20 lat, płci męskiej i żeńskiej. Zabieg jest bardzo bolesny.

12. Modne są również blizny robione na czole i policzkach. Za pomocą żyletki nacina się skórę, w nacięcia wkłada się liście. Blizny mają ciemny kolor.

13. We wioskach misjonarze świeccy prowadzą „szkółki pigmejskie” dla dzieci i dorosłych. Uczą pisać, czytać i liczyć, uczą języka francuskiego.

14. Wódz odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo całej grupy, starsi opiekują się wioską. Dziećmi w społeczeństwie Baka zajmuje się cała społeczność. Dzieci są „własnością” wszystkich. Dzieci do około 10 lat oprócz zabawy pomagają w pracach. Dziewczynki 12-13 lat gotują, zbierają jedzenie, opiekują się dziećmi. Dziewczynki w wieku ok. 14 lat mogą wyjść za mąż.

15. Baka liczą tylko do pięciu, wszystko powyżej pięciu określa się słowem „dużo”.

Począwszy, od 1994 roku Rząd Federalny zmusza ludność Baka do opuszczania ziem, ograniczając dostęp Baka do obszarów leśnych i bogactw naturalnych, zwłaszcza zwierzyny łownej. Przymusza „ludzi lasu” do zamieszkania na terenach wiejskich, nazywając to „cywilizowaniem”. Rząd wyprzedaje las deszczowy, równocześnie pozwala firmom drzewnym na swobodną wycinkę lasów.
Baka, nie są chronieni prawem do zamieszkiwania ziem, swoich przodków, nie mają obywatelstwa ani dokumentów tożsamości.
Ludzie „bez ziemi” pozbawieni zostali praw wyborczych, prawa do edukacji, do opieki zdrowotnej.
Niektóre organizacje pozarządowe, rejestrują urodzenia dzieci, aby „przymusić” państwo do wydawania aktów urodzenia dla wszystkich dzieci w Kamerunie.

Pigmeje Baka, żyją w harmonii ze światem przyrody, żyją w ścisłym związku ze środowiskiem naturalnym, a zarazem żyją w świecie pełnym nieprawości, przemocy, chciwości, w świecie, który niebawem przestanie istnieć. Mam nadzieję że ta garść ciekawostek o Pigmejach Baka była przydatna.

 

Na koniec zobacz film - czego możemy nauczyć się od Pigmejów

 

  • Jak wygląda Wigilia w innych krajach świata?
    Jak wygląda Wigilia w innych krajach świata?

    Wigilia, to jeden z najbardziej ekscytujących dni, na który się czeka praktycznie cały rok. Jak nigdy wtedy smakują postne potrawy i kompot z suszonych owoców. Wigilia jest starochrześcijańską tradycją wspólnego spożywania posiłku. W słowniku kościelnym każdy dzień poprzedzający duże święto również jest wigilią tego święta. Czyli czasem oczekiwania na niego. Lecz nie jest tak uroczyste, jak czas oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa w betlejemskiej stajence. W tym dniu wigilia w Polsce i na całym świecie jest pod pewnymi względami podobna do siebie. Lecz są też duże różnice na przykład w potrawach wigilijnych.

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 06:15
  • Boże Narodzenie w krajach sąsiednich - jak obchodzą?
    Boże Narodzenie w krajach sąsiednich - jak obchodzą?

    Koniec grudnia to czas pełen magii, radości i nadziei. Na bajkowe Święta czekają niemal wszyscy mieszkańcy ziemi. Jednak - czy wszystkim dzieciom to właśnie Mikołaj pozostawia prezenty pod choinką? Którzy spośród naszych sąsiadów w świąteczny wieczór przeszukują gałązki choinki w poszukiwaniu… ogórka?

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 05:15
  • Knurów: Udany dla Concordii XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Krasnożona
    Knurów: Udany dla Concordii XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Krasnożona

    W listopadzie 2024 roku Knurów stał się miejscem rywalizacji najlepszych młodych bokserów, którzy z całym zaangażowaniem walczyli o zwycięstwo w XVI Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Jerzego Krasnożona. Turniej odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Knurowa Tomasza Rzepy, a jego celem była nie tylko sportowa rywalizacja, ale także szerzenie wartości takich jak fair play oraz zdrowy styl życia. Wstęp na wydarzenie był wolny, co dało doskonałą okazję mieszkańcom regionu do obserwowania rywalizacji na najwyższym poziomie.

    Napisano niedziela, 10 listopad 2024 14:12
  • Berlin: Festival of Lights 2024
    Berlin: Festival of Lights 2024

    Berlin po raz kolejny staje się miastem pełnym świateł. Od 4 do 13 października 2024 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Festival of Lights. Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać wyjątkowe instalacje świetlne na około 50 budynkach. Tegoroczne hasło "Celebrating Freedom" podkreśla znaczenie wolności i różnorodności. Na fasadach zobaczymy m.in. Brandenburską Bramę i Wieżę Telewizyjną.

    Napisano piątek, 04 październik 2024 17:00
  • Berlin: Coraz więcej prywatnych muzeów przyciąga młodzież
    Berlin: Coraz więcej prywatnych muzeów przyciąga młodzież

    Selfie-Muzeum, Illuseum czy Paradox-Muzeum - w Berlinie powstaje coraz więcej małych prywatnych muzeów, które oferują rozrywkę i zabawę. Ale czy są to tylko idealne tła do zdjęć na Instagramie, czy prawdziwe muzea? Marie Kaiser przedstawia szczegóły.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 11:07
  • Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy
    Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy

    Hamburskie targi Messehallen są dziś i jutro miejscem, które przyciąga do 70 000 uczestników z całego świata, dzięki corocznemu festiwalowi Online Marketing Rockstars (OMR). To wydarzenie, które od 2011 roku organizuje hamburska firma OMR, specjalizująca się w doradztwie w dziedzinie marketingu internetowego, oprogramowania i podcastów.

    Napisano wtorek, 07 maj 2024 17:55
  • Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja
    Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja

    "Reniferek" to serial stworzony przez Richarda Gadda dla platformy Netflix. Przyciąga on widzów intensywnością i autentycznością opowiedzianej historii. Produkcja bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia Gadda, który doświadczył zaawansowanego prześladowania przez kobietę o imieniu Martha. Serial, będąc adaptacją sztuki teatralnej "Baby Reindeer", zdobył uznanie zarówno za scenariusz, jak i aktorstwo.

    Napisano czwartek, 25 kwiecień 2024 08:18
  • Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc
    Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc

    W Polsce zarejestrowanych jest 155 tys. stowarzyszeń i fundacji, z czego stowarzyszenia stanowią większość, ale liczba fundacji rośnie znacznie szybciej – już o blisko 8 proc. rok do roku. Ponad 60 proc. Polaków uważa, że organizacje pożytku publicznego są potrzebne, ale tylko 4 proc. wspiera je regularnie. Pod względem działań dobroczynnych Polska znajduje się w ostatniej dziesiątce krajów świata. Najprostszym sposobem wsparcia bliskich nam działań społecznych jest odliczenie części podatku dochodowego, jednak nie wszyscy korzystają z tej możliwości.

    Napisano środa, 17 kwiecień 2024 11:09
  • Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki
    Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki

    Wiekowe obrazy, które zdobią ściany muzeów na całym świecie, były dotychczas uważane za niezwykle wrażliwe na zmiany warunków otoczenia. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym ekspertów z Krakowa, rzucają nowe światło na ich odporność. Odkrycia te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki instytucje te zarządzają swoim mikroklimatem, otwierając drogę do znaczących oszczędności energetycznych i większej ekologi.

    Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 20:59
  • Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!
    Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!

    Ranking "Asia’s 50 Best Restaurants" co roku budzi ogromne zainteresowanie miłośników kulinariów, prezentując najbardziej innowacyjne i wpływowe restauracje na kontynencie azjatyckim. Edycja z 2024 roku nie była wyjątkiem, przynosząc kilka interesujących obserwacji dotyczących zmieniających się trendów w azjatyckiej gastronomii. W tym roku na szczycie listy znalazła się japońska restauracja Sézanne, oferująca nowoczesną interpretację klasycznej kuchni francuskiej, co stanowi symboliczne odzwierciedlenie globalnych wpływów kształtujących dzisiejszą scenę kulinarą Azji.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 13:14
  • Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?
    Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?

    Żyjemy w czasach, gdy smartfony i media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem codzienności, szczególnie w życiu młodych ludzi. Z jednej strony, obserwujemy gwałtowny rozwój ruchów antysmartfonowych, z drugiej – coraz więcej głosów podkreśla potrzebę zrozumienia wpływu ekranów na zdrowie psychiczne młodzieży. Dwie nowo wydane książki, prezentujące skrajnie różne podejścia do tej kwestii, wzbudzają debatę na temat tego, jak powinniśmy myśleć o smartfonach i mediach społecznościowych.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 12:35
  • Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?
    Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?

    Po latach oczekiwań i nieustannych prac, słynna Sagrada Familia w Barcelonie, będąca nie tylko symbolem miasta, ale i jednym z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie, ma w końcu doczekać się zakończenia budowy. Rozpoczęta w 1882 roku przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudíego, ta monumentalna bazylika zaliczona do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i ekspertów z całego globu. Prezes organizacji odpowiedzialnej za prace, Esteve Camps, potwierdził, że dzięki zgromadzonym środkom finansowym oraz materiałom budowlanym, Sagrada Familia zostanie ukończona w 2026 roku, czyli dokładnie w stulecie śmierci Gaudiego.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:26
  • Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą
    Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą

    Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej palącym problemem, dotykającym nie tylko ekosystemów, ale i codziennego życia ludzi na całym świecie. Jednym z mniej oczywistych, lecz równie niepokojących aspektów tego globalnego wyzwania jest wpływ, jaki ma on na produkcję wina. Wina, które od wieków stanowią część kultury i tradycji wielu regionów, są obecnie zagrożone przez skrajne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne upały i susze. Te zmiany klimatyczne utrudniają uprawę winorośli w wielu tradycyjnych rejonach winiarskich, co prowadzi do zmian w smaku, zawartości alkoholu, a nawet kolorze ulubionych trunków.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:21
  • Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film
    Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film

    Niedługo po śmierci Akiry Toriyamy, legendarne uniwersum "Dragon Ball" otrzyma swoje miejsce w rzeczywistym świecie - pierwszy na globie park tematyczny poświęcony tej serii ma powstać w Arabii Saudyjskiej. Centralnym punktem tego ambitnego przedsięwzięcia będzie świat Son Goku, bohatera dysponującego niezwykłymi umiejętnościami sztuk walki, który wyrusza w poszukiwaniu siedmiu magicznych kul przywołujących smoka spełniającego życzenia. Lokalizacją parku będzie Qiddiya, kompleks rozrywkowy i turystyczny znajdujący się na obrzeżach stolicy kraju, Rijadu. Informację o projekcie podały wspólnie Qiddiya Investment Company oraz Toei Animation.

    Napisano piątek, 22 marzec 2024 20:41
  • Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!
    Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!

    Zagadkowy artysta uliczny Banksy ponownie przyciągnął uwagę publiczności dzięki swojemu najnowszemu dziełu, które pojawiło się w północnym Londynie w minioną niedzielę. Artysta ujawnił mural na ścianie w Finsbury Park poprzez serię postów w mediach społecznościowych. Praca artystyczna w inteligentny sposób włącza w swój projekt przycięte drzewo, tworząc iluzję bujnych zielonych liści za pomocą rozpylonej farby. Obok drzewa znajduje się postać trzymająca spryskiwacz, wykonana w charakterystycznym dla Banksy'ego stylu szablonu, co dodaje komentarz na temat interakcji człowieka z naturą.

    Napisano poniedziałek, 18 marzec 2024 21:01
  • Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem
    Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem

    Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, często wizualizujemy sobie wielkie podróże, zabytkowe samochody czy luksusowe domy. Dla Kamila Stawiarza, 26-latka z Krakowa, marzenie oznacza coś zupełnie innego. To pragnienie "nowego ucha i wyglądu" i normalności w życiu codziennym. Jego historia to opowieść o nieustępliwości wobec przeciwności losu, siły charakteru i woli walki.

    Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 10:46
  • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
    Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

    Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

    Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
  • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
    Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego

    "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

    Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
  • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
    Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

    Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

    Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
  • Disney Plus: Najlepsze filmy
    Disney Plus: Najlepsze filmy

    Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

    Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03