Kim jest Karol Nawrocki?
Doktor Karol Nawrocki jest historykiem i aktywnym działaczem społecznym. Mocno zaangażowanym jest w działalność charytatywną i kulturę. W Instytucie historii Uniwersytetu Gdańskiego uzyskał tytuł doktora za obronę rozprawy doktorskiej pt. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976–1989. W latach 2009-2014 był pracownikiem IPN-u. Od roku 2014 pełnił funkcję oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. W roku 2017 został mianowany przez partię rządzącą na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej znajdującym się w Gdańsku.
Doktor Nawrocki za swoją działalność otrzymał liczne nagrody: Brązowy Krzyż Zasługi, Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Medal Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Za zasługi dla Armii Krajowej"oraz Medal „Za zasługi dla Polaków w Kazachstanie".
Jakie zmiany przewiduje Nawrocki?
Oczywiście wytypowanie Karola Nawrockiego nie oznacza, że pewne jest przejęcie przez niego funkcji prezesa. Teraz wybór zatwierdzony musi zostać przez Senat. Niektórzy szczerzę wątpią, że tak się stanie, ponieważ opozycja (która posiada większość w Senacie) nie raz krytykowała działalność Nawrockiego.
Jeśli jednak Senat będzie przychylny i Nawrocki zostanie nowym prezesem IPN, to wiadomo już jakie zmiany przewiduje mężczyzna. Przede wszystkim planuję zapoznać się dokładnie ze strukturami Instytutu. Zapowiada większą kontrolę nad kompetencjami pracowników oraz wprowadzenie najnowocześniejszych technologii np. Do archiwizacji dokumentów. Nawrocki nie ukrywa, że jego marzeniem jest rozszerzenie działalności Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN poza granice Polski, wszędzie tam, gdzie życie tracili Polscy żołnierze.
Czy wybór Sejmu jest dobry?
Oczywiście na to pytanie obecnie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, jednak warto zauważyć, że doktor Nawrocki całe życie zaangażowany jest w działalność Instytutu Pamięci Narodowej. Działa aktywnie w celu odkrywania tajemnic historii oraz podtrzymywania pamięci o bohaterach narodowych.
Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN nie ma wątpliwości, co do doktora Nawrockiego- „Przez długie lata pracował w Instytucie Pamięci Narodowej i zna jego specyfikę. Zauważa potrzebę podtrzymania dynamiki działania instytucji przy jednoczesnym uporządkowaniu jej struktury. Jawi się jako świetny menadżer”.