środa, 26 maj 2021 13:31

USA: Biden chce pociągnąć Białoruś do odpowiedzialności za porwanie samolotu Ryanair

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Biden chce pociągnąć Białoruś do odpowiedzialności Biden chce pociągnąć Białoruś do odpowiedzialności fot: pixabay

Zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania oraz porwanie opozycjonisty Romana Protasewicza, nadal jest tematem numer jeden międzynarodowych rozmów. Wiadomo, że cała Unia Europejska potępiła działanie Łukaszenki oraz żąda pociągnięcia do odpowiedzialności władze Białorusi. Doczekaliśmy się także reakcji prezydenta USA Joe Bidena.

 

Biden: Białoruś zachowała się skandalicznie

Joe Biden, podczas konferencji prasowej, wydał oświadczenie w którym odniósł się do zachowania białoruskich władz oraz służb specjalnych. Nie ulega wątpliwości, że przekazanie fałszywych informacji o ładunkach wybuchowych i wymuszenie lądowania samolotu było działaniem nielegalnym, wręcz ocierającym się o akt terroryzmu. Biden działanie Białorusi opisał jako skandaliczne i haniebne. Apropo porwania Protasewicza, prezydent stwierdził: „ To skandaliczne wydarzenie i nagranie wideo, którego dokonał, jak się wydaje pod przymusem, są haniebnymi atakami na opozycję polityczną i wolność prasy". Oczywiste jest, że USA jako demokratyczny kraj bardzo poważnie podchodzi do wolności słowa i mediów. Tym bardziej zachowanie Łukaszenki wywarło negatywne odczucia.

Biden także żąda sankcji dla Białorusi

Joe Biden poparł działania Unii Europejskie, które zmierzają do ukarania winnych tegoż zdarzenia. Prezydent USA zaapelował stanowczo o uwolnienie białoruskiego opozycjonisty. Prezydent również nakazał swoim specjalistom zbadanie sprawy i określenie, w jaki sposób można pociągnąć winnych do odpowiedzialności. Prezydent deklaruje, że będzie nadal w ścisłym kontakcie z Europejskimi krajami, gdyż takiego działania nie można pozostawić bez konsekwencji.
NA chwilę obecną już ruszyły działania, które mają wyrazić sprzeciw wobec zachowania Białoruskich władz. Coraz więcej europejskich miast zamyka się na loty z Białorusi. Dziś białoruskie linie lotnicze Belavia poinformowały, że wstrzymano loty do Wielkiej Brytanii i Francji. Oba państwa wprowadziły zakaz do 30 października 2021 roku. Zawieszono także loty do Wilna. Być może okazać się to wielkim ciosem dla obywateli Białorusi. Ze strony Polski także widać działania. LOT wstrzymał poruszanie się po białoruskiej przestrzeni powietrznej.
Tatiana Okupnik: Od lat zmagam się z nieuleczalną chorobą genetyczną
Tatiana Okupnik jest artystką, która nie boi się mówić o sprawach ciężkich i trudnych. Wprost pisała o swoim porodzie, który była dla niej traumatycznym przeżyciem. Teraz porusza kolejny problem... mianowicie zwierza się ze swojej choroby