wtorek, 28 maj 2024 10:28

Dubicze Cerkiewne: Żołnierz ugodzony nożem (zobacz) na granicy z Białorusią

Żołnierz ugodzony nożem Żołnierz ugodzony nożem fot: x.com/Straz_Graniczna

W okolicach Dubicz Cerkiewnych, w województwie podlaskim, doszło do niebezpiecznego incydentu, podczas którego jeden z żołnierzy próbujących powstrzymać migrantów przed przekroczeniem polsko-białoruskiej granicy został ugodzony nożem. Informację tę przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. Na szczęście życie rannego żołnierza nie jest zagrożone, ale napastnikowi udało się uciec.

Czego się dowiesz:

 • Co wydarzyło się na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Dubicz Cerkiewnych?
 • Jakie były okoliczności incydentu z udziałem żołnierza?
 • Jakie działania podjęto po ugodzeniu żołnierza nożem?
 • Jakie są opinie wiceministra Czesława Mroczka na temat wzrastającej presji migracyjnej?
 • Jakie są statystyki dotyczące prób nielegalnego przekroczenia granicy w 2023 roku?

Incydent na granicy

Do zdarzenia doszło wczesnym rankiem, około godziny 4:30, gdy żołnierze zauważyli grupę migrantów próbujących przedostać się przez stalową zaporę graniczną za pomocą lewarka. Jak relacjonowała major Magdalena Kościńska z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, migranci usiłowali podważyć przęsła zapory, co wzbudziło natychmiastową reakcję patroli.

Straz Graniczna - ugodzenie nozem

Narzędzie którym został ugodzony żołnierz - fot: x.com/Straz_Graniczna

Podczas próby powstrzymania grupy, jeden z migrantów przełożył rękę przez szczelinę w zaporze i ugodził nożem żołnierza w okolice żeber. Natychmiast wezwano pomoc medyczną, a ranny żołnierz został przetransportowany wojskową karetką do szpitala w Hajnówce. Jak podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, jego stan jest stabilny, a życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Rodzina żołnierza została poinformowana i objęta opieką psychologiczną.

„Dzisiaj otrzymałem bardzo niedobrą z rana informację o tym, że jeden z żołnierzy, który próbował powstrzymać przekraczających granicę, został ugodzony nożem.” - Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Presja migracyjna na granicy

Wiceminister Czesław Mroczek w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że wzrasta agresja ze strony migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Od początku roku w województwie podlaskim zanotowano już ponad 13 tysięcy takich prób. Mroczek zaznaczył, że wszystkie formacje odpowiedzialne za ochronę granicy, w tym żołnierze, policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej, wykonują niezwykle trudne i niebezpieczne zadania.

„Próbowali lewarkiem podważyć przęsła zapory.” - major Magdalena Kościńska z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Migranci, wspierani przez białoruskie służby, coraz częściej próbują forsować granicę w dużych grupach. Wiceminister poinformował, że rząd podejmuje wszelkie możliwe działania, aby chronić osoby pełniące służbę na granicy i zapewnić im niezbędne wsparcie.

„Wzrasta presja migracyjna, wzrasta agresja tych osób.” - Czesław Mroczek.

Zabezpieczenia na granicy

Na odcinku granicy z Białorusią o długości 186 km, w województwie podlaskim, w 2022 roku zbudowano stalową zaporę o wysokości 5,5 metra. Jest to główny element zabezpieczenia granicy przed nielegalną migracją. Dodatkowo na odcinku 206 km funkcjonuje tzw. bariera elektroniczna, składająca się z systemu kamer i czujników, które monitorują teren.

Niedawno Straż Graniczna podpisała umowę z wykonawcą na budowę podobnej zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenie to obejmie 172 kilometry granicy i będzie składać się z około 4,5 tysiąca kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tysiąca słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Kryzys migracyjny wywołany przez Łukaszenkę

Kryzys migracyjny na granicach Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą został celowo wywołany przez Alaksandra Łukaszenkę. Łukaszenka jest oskarżany o prowadzenie wojny hybrydowej, polegającej na zorganizowanym przerzucie migrantów na terytorium Unii Europejskiej. Działania te mają na celu destabilizację sytuacji w Europie i wywieranie presji na kraje członkowskie UE.

Akcję ściągania migrantów na Białoruś, w tym z Bliskiego Wschodu i Afryki, opisuje dziennikarz białoruskiego opozycyjnego kanału Nexta, Tadeusz Giczan. Białoruskie służby pod pretekstem wycieczek do Mińska sprowadzają tysiące migrantów, obiecując im przerzut do Europy Zachodniej. Następnie migranci są przewożeni na granice z Polską, Litwą i Łotwą, gdzie białoruskie służby zmuszają ich do nielegalnego przekraczania granic.

Operacja "Śluza"

Operacja "Śluza" jest jednym z narzędzi wykorzystywanych przez reżim Łukaszenki do wywołania kryzysu migracyjnego na wschodnich granicach Unii Europejskiej. Ta operacja, wymyślona ponad 10 lat temu, polega na celowym sprowadzaniu migrantów na Białoruś, a następnie przerzucaniu ich na terytorium UE. Działania te mają na celu destabilizację sytuacji politycznej i społecznej w krajach Unii Europejskiej oraz wywieranie presji na ich rządy.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej pozostaje napięta, a incydenty takie jak ten, w którym żołnierz został ugodzony nożem, pokazują, jak trudne i niebezpieczne są zadania wykonywane przez służby graniczne. Rząd podejmuje wszelkie możliwe środki, aby zapewnić bezpieczeństwo na granicy i chronić osoby pełniące tam służbę.

Źródło: Straż Graniczna, PAP, TVN24, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza

  W areszcie śledczym w Brześciu, tuż przy granicy z Polską, zmarł więzień polityczny Alaksandr Kulinicz, były podpułkownik rezerwy armii białoruskiej i więzień polityczny. 52-letni Kulinicz, zatrzymany 29 lutego br., oskarżony był o "obrazę" Alaksandra Łukaszenki oraz działania przeciwko zaangażowaniu Białorusi w inwazję na Ukrainę. Oficjalnie przyczyną śmierci mężczyzny miała być choroba niedokrwienna serca.

 • Arnold Schwarzenegger: Aktor wpadł w kłopoty na lotnisku w Monachium Arnold Schwarzenegger: Aktor wpadł w kłopoty na lotnisku w Monachium

  W środę Arnold Schwarzenegger, były gubernator Kalifornii i ikona kina akcji, znalazł się w centrum uwagi po zatrzymaniu na lotnisku w Monachium. Powodem było podróżowanie z luksusowym zegarkiem, który miał być wystawiony na aukcji charytatywnej w Austrii. Incydent ten może teraz skutkować postępowaniem karnym.

 • Dubicze-Cerkiewne: Nielegalni migranci zaatakowali strażników granicznych Dubicze-Cerkiewne: Nielegalni migranci zaatakowali strażników granicznych

  Niedzielny incydent na białorusko-polskiej granicy, niedaleko miejscowości Dubicze-Cerkiewne, pokazuje eskalację napięcia między migranckimi grupami a strażnikami. Migranci, którym nie udało się nielegalnie dostać do Polski, posunęli się do agresji, próbując zaatakować strażników granicznych. W nagraniu udostępnionym przez Podlaską Straż Graniczną widać dramatyczne chwile, w których jedna osoba rzuca płonącym konarem drzewa w stronę patrolu.

 • Rainbow Bridge: Samochód eksplodował na granicy USA i Kanady Rainbow Bridge: Samochód eksplodował na granicy USA i Kanady

  W środę, na Tęczowym Moście, doszło do dramatycznego wypadku, kiedy pędzący samochód uległ wypadkowi i eksplodował. Incydent wywołał poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w przeddzień jednego z najbardziej ruchliwych dni w roku. W wyniku tragedii, dwie osoby zginęły, a amerykański funkcjonariusz graniczny został ranny. Cztery mosty na najdłuższej granicy międzynarodowej na świecie zostały zamknięte, a eksplozja miała wpływ na ruch zarówno w USA, jak i Kanadzie.

 • Warszawskie Okęcie: Mandaty dla Estończyków zakłócających spokój podczas lotu! Warszawskie Okęcie: Mandaty dla Estończyków zakłócających spokój podczas lotu!

  Niesforni klienci linii lotniczych nie zawsze zdają sobie sprawę, że ich zachowanie w powietrzu ma także konsekwencje na ziemi. O bolesnej karze za swoje poczynania na własnej skórze przekonało się dwóch Estończyków zatrzymanych przez Straż Graniczną w Warszawie. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej poinformował o sprawie w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych. Powodem był feralny lot z rumuńskiej Kluż-Napoki na lotnisko w Warszawie.

 • Biały Dom: Prezydent Biden "zastyga" na uroczystości Juneteenth - film
  Biały Dom: Prezydent Biden "zastyga" na uroczystości Juneteenth - film

  Prezydent Joe Biden wywołał kontrowersje podczas obchodów Juneteenth w Białym Domu, kiedy na kilka chwil zamarł w bezruchu. Incydent miał miejsce w poniedziałek, co wzbudziło liczne spekulacje na temat stanu zdrowia 81-letniego przywódcy USA.

  Napisano wtorek, 11 czerwiec 2024 14:21
 • Berlin: Festpreisy już latem
  Berlin: Festpreisy już latem

  Berliński Senat wprowadził zmiany w przepisach dotyczących taksówek, umożliwiając klientom ustalanie festpreisu przed rozpoczęciem jazdy. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać już od 1 lipca 2024 roku.

  Napisano środa, 29 maj 2024 16:28
 • Andrzej Duda: Prezydent zawetował ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym
  Andrzej Duda: Prezydent zawetował ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, skorzystał z przysługującego mu prawa weta wobec ustawy dotyczącej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Decyzję tę podjął 29 maja 2024 roku, przekazując ustawę do ponownego rozpatrzenia przez Sejm.

  Napisano środa, 29 maj 2024 16:00
 • Dubicze Cerkiewne: Żołnierz ugodzony nożem (zobacz) na granicy z Białorusią
  Dubicze Cerkiewne: Żołnierz ugodzony nożem (zobacz) na granicy z Białorusią

  W okolicach Dubicz Cerkiewnych, w województwie podlaskim, doszło do niebezpiecznego incydentu, podczas którego jeden z żołnierzy próbujących powstrzymać migrantów przed przekroczeniem polsko-białoruskiej granicy został ugodzony nożem. Informację tę przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. Na szczęście życie rannego żołnierza nie jest zagrożone, ale napastnikowi udało się uciec.

  Napisano wtorek, 28 maj 2024 10:28
 • Düsseldorf: Rosyjski szpieg skazany na karę więzienia
  Düsseldorf: Rosyjski szpieg skazany na karę więzienia

  W poniedziałek w Düsseldorfie 54-letni oficer Bundeswehry został skazany na trzy i pół roku więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. Wyrok został wydany przez Wyższy Sąd Krajowy w Düsseldorfie, który uznał go za winnego działalności agenturalnej na rzecz obcego wywiadu. Mężczyzna przyznał się do winy podczas procesu.

  Napisano poniedziałek, 27 maj 2024 14:41
 • Berlin: Francuski prezydent Emmanuel Macron z wizytą
  Berlin: Francuski prezydent Emmanuel Macron z wizytą

  W niedzielę 26 maja, po raz pierwszy od 24 lat, francuski prezydent Emmanuel Macron odwiedził Niemcy w ramach oficjalnej wizyty państwowej. Macron i jego żona Brigitte przybyli do Berlina, gdzie zostali powitani przez niemieckiego prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera.

  Napisano poniedziałek, 27 maj 2024 14:38
 • Rafah: Izraelskie pociski uderzyły w namioty dla wysiedleńców
  Rafah: Izraelskie pociski uderzyły w namioty dla wysiedleńców

  W niedzielę doszło do tragicznego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy. Jak podają zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy, w nalocie zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. Pociski miały spaść między innymi na namioty przeznaczone dla wysiedleńców.

  Napisano poniedziałek, 27 maj 2024 10:14
 • Ute Bonde: Nowa Senator ds. Mobilności i Klimatu w Berlinie
  Ute Bonde: Nowa Senator ds. Mobilności i Klimatu w Berlinie

  Nowo mianowana senator ds. mobilności, transportu, ochrony klimatu i środowiska w Berlinie, Ute Bonde (CDU), zapowiedziała ambitne plany dotyczące rozbudowy transportu publicznego i infrastruktury rowerowej. Bonde, wcześniej pełniąca funkcję dyrektora zarządzającego w Berlin-Brandenburskim Związku Transportowym (VBB), przejmuje odpowiedzialność po swojej poprzedniczce Manji Schreiner, która ustąpiła z powodu skandalu plagiatowego.

  Napisano sobota, 25 maj 2024 12:44
 • Drezno: Odwiedziny Emmanuela Macrona
  Drezno: Odwiedziny Emmanuela Macrona

  Po odwołaniu wizyty w zeszłym roku, prezydent Francji Emmanuel Macron podejmuje drugą próbę wizyty w Dreźnie. Nowe szczegóły dotyczące wizyty zostały ujawnione w środę.

  Napisano sobota, 25 maj 2024 11:30
 • Bliski Wschód: Norwegia, Hiszpania i Irlandia uznają Palestynę jako niepodległe państwo!
  Bliski Wschód: Norwegia, Hiszpania i Irlandia uznają Palestynę jako niepodległe państwo!

  Dziś w środę 22 maja ogłoszono, że Norwegia, Hiszpania i Irlandia dołączą do listy krajów (*) uznających Państwo Palestyna, podnosząc liczbę takich państw do 143 na całym świecie. Ta decyzja wywołała natychmiastową reakcję ze strony Izraela.

  Napisano środa, 22 maj 2024 18:46
 • Iran: Śmierć prezydenta Raisiego i ministra Amirabdollahiana potwierdzona - filmy
  Iran: Śmierć prezydenta Raisiego i ministra Amirabdollahiana potwierdzona - filmy

  W niedzielę 19 maja doszło do tragicznej katastrofy śmigłowca w Azerbejdżanie Wschodnim, w której zginął prezydent Iranu, Ebrahim Raisi. W helikopterze znajdowało się również kilku wysokich rangą irańskich przedstawicieli, w tym minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian. Śmigłowiec rozbił się na zalesionym terenie, a akcja poszukiwawcza trwała kilkanaście godzin.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 10:10
 • USA: Wstrzymanie dostaw broni do Izraela?
  USA: Wstrzymanie dostaw broni do Izraela?

  Prezydent Joe Biden ostrzegł Izrael, że Stany Zjednoczone wstrzymają dostawy niektórych rodzajów broni, jeśli Izrael przeprowadzi dużą operację lądową w mieście Rafah w Strefie Gazy.

  Napisano czwartek, 09 maj 2024 09:00
 • Monachium: Plan ogrzewania dla neutralności klimatycznej
  Monachium: Plan ogrzewania dla neutralności klimatycznej

  Monachium staje na czele niemieckich metropolii w dążeniu do neutralności klimatycznej, wprowadzając innowacyjny plan ogrzewania. Jest to odpowiedź na jedno z największych wyzwań, jakie miasto musiało dotychczas podjąć w celu redukcji emisji dwutlenku węgla i zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej.

  Napisano środa, 08 maj 2024 18:32
 • Berlin: Atak na senator ds. gospodarki Franziskę Giffey
  Berlin: Atak na senator ds. gospodarki Franziskę Giffey

  Franziska Giffey, senator ds. gospodarki w Berlinie, została zaatakowana w bibliotece w dzielnicy Rudow. Do zdarzenia doszło w popołudnie, a polityk została uderzona z tyłu twardym przedmiotem w głowę i kark. Incydent ten wywołał szerokie dyskusje na temat bezpieczeństwa osób publicznych i rosnącej agresji wobec polityków w Niemczech.

  Napisano środa, 08 maj 2024 18:19
 • Niemcy: Marie-Thérèse Kaiser ukarana z prawdziwe statystyki
  Niemcy: Marie-Thérèse Kaiser ukarana z prawdziwe statystyki

  Marie-Thérèse Kaiser, członkini prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), została ukarana grzywną w wysokości 6000 euro za udostępnienie danych na temat przestępstw seksualnych, których sprawcami są afgańscy imigranci. Polityk krytycznie oceniła działania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości i wyraziła obawy związane z bezpieczeństwem kraju.

  Napisano środa, 08 maj 2024 17:00
 • Drazno: Atak na polityków SPD i Zielonych
  Drazno: Atak na polityków SPD i Zielonych

  Ostatni piątek w dzielnicy Striesen w Dreźnie zaowocował atakiem na polityków SPD i Zielonych, rzucając cień na wizerunek miasta w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Nadchodzące wydarzenia kulturalne, takie jak Drezdeński Festiwal Muzyczny, który rozpoczyna się w środę, nie pozostają niezauważone w obliczu tego zdarzenia. Jan Vogler, dyrektor festiwalu, w wieku 60 lat, mówi o "przygnębieniu naszych czasów". Podkreśla, że muzyka powinna promować tolerancję, a nie przemoc.

  Napisano wtorek, 07 maj 2024 17:48
 • USA: Niebezpieczeństwo w Białym Domu
  USA: Niebezpieczeństwo w Białym Domu

  W sobotę wieczorem 4 maja w Waszyngtonie doszło do groźnego zdarzenia. Samochód z dużą prędkością uderzył w zewnętrzną bramę Białego Domu. Jak podaje Associated Press, za kierownicą pojazdu był mężczyzna, który zginął na miejscu. Tożsamość kierowcy wciąż jest nieznana.

  Napisano niedziela, 05 maj 2024 14:32
 • Drezno: Skandal szpiegowski w Niemczech z udziałem Jian Guo
  Drezno: Skandal szpiegowski w Niemczech z udziałem Jian Guo

  Od wczesnych godzin porannych służby z Biura Kryminalnego Saksonii, Federalnego Biura Kryminalnego oraz Prokuratury Generalnej przeszukują dwa mieszkania w południowej części Drezna. Tam mieszkał Jian Guo, 43-letni podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin, który był zatrudniony w biurze parlamentarnym Maxa Krah, lidera listy europejskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

  Napisano środa, 24 kwiecień 2024 10:20
 • Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele
  Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele

  Ostatnio natrafiłem w X na wezwanie przeznaczenia rzeczy ruchomej na Armię Polska w razie mobilizacji wojskowej. Wię czas podsumowac temat. Przypomnijmy, że Sejm RP przyjął w ekspresowym tempie nową ustawę o obronie Ojczyzny. Dokument, który wszedł w życie już 23 kwietnia 2022, dotyczy między innymi możliwości rekwirowania prywatnych pojazdów na potrzeby wojska. Jest to temat, który w ostatnim czasie wzbudzał szczególne zainteresowanie wśród właścicieli aut terenowych i SUV-ów.

  Napisano poniedziałek, 22 kwiecień 2024 13:31
 • Wyniki wyborów: Kuczyńska-Budka prezydentem Gliwic! Tylko 540 głosów różnicy!
  Wyniki wyborów: Kuczyńska-Budka prezydentem Gliwic! Tylko 540 głosów różnicy!

  21 kwietnia w Gliwicach odbyła się II tura wyborów samorządowych, podczas której mieszkańcy miasta wybierali swojego prezydenta. Rywalizacja o ten prestiżowy urząd toczyła się pomiędzy Katarzyną Kuczyńską-Budką, reprezentującą Koalicję Obywatelską, a Mariuszem Śpiewokiem, dotychczasowym zastępcą prezydenta, startującym z ramienia lokalnej Koalicji dla Gliwic, którą wspierał Zygmunt Frankiewicz.

  Napisano poniedziałek, 22 kwiecień 2024 07:18