Spis treści:
Międzynarodowa współpraca i działania operacyjne
Śledztwo nadzorowane przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadzone było przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego MOSG. Ważną rolę w akcji odegrała współpraca międzynarodowa, w której uczestniczyli partnerzy działający pod auspicjami Europolu oraz DEA.
W ramach operacji, narkotyki zostały wydobyte z dna morskiego w rejonie Zatoki Gdańskiej. Środki odurzające były ukryte w wodach terytorialnych Polski, a ich odzyskanie wymagało zaawansowanych działań operacyjnych. Równolegle, w miejscach pobytu podejrzanych przeprowadzono przeszukania, które doprowadziły do zabezpieczenia kolejnych dowodów i znacznych ilości narkotyków.
Zatrzymania i postawione zarzuty
W sprawie zatrzymano 7 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu i obrotu narkotykami. Zgodnie z kodeksem karnym, za te przestępstwa grozi od 3 do 20 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek Prokuratury Krajowej Sąd Rejonowy Gdańsk Południe w Gdańsku zastosował wobec 4 kluczowych podejrzanych tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Pozostali zatrzymani również pozostają w zainteresowaniu organów ścigania, a dalsze decyzje procesowe zostaną podjęte na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego. Sprawa ma charakter rozwojowy. Organy ścigania nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Źródło: Straż Graniczna/Morski Oddział Straży Granicznej