poniedziałek, 14 czerwiec 2021 11:24

Rzeszów: Pierwsze decyzje nowego prezydenta Konrada Fijołka

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Decyzje nowego prezydenta Konrada Fijołka Decyzje nowego prezydenta Konrada Fijołka fot: pixabay

Już znamy wstępne wyniki niedzielnych wyborów na prezydenta miasta Rzeszowa. Miasto to od lat kierowane było przez Tadeusza Ferenca z SLD, który w lutym ogłosił rezygnację z zajmowanego stanowiska. Do wyborów startowali Konrad Fijołek (popierany przez PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050), Ewa Leniart (z PiS), Marcin Warchoł (popierany przez poprzedniego prezydenta Rzeszowa) oraz Grzegorz Braun (z Konfederacji Wolności i Niepodległości).

 

Zaskakujący wynik Konrada Fijołka

Dzisiaj wstępnie poznaliśmy wyniki głosowania mieszkańców Rzeszowa. Okazuje się, że większość, już w pierwszej turze oddała swój głos na bezpartyjnego Konrada Fijołka. Mężczyzna, mimo że był kandydatem bezpartyjnym, to jednak był popierany przez wiele partii będących w opozycji do PiSu. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie zjednoczenie opozycji, te wybory nie byłyby takie oczywiste i Fijołek miałby problem ze zwycięstwem. Jest to logiczne rozumowanie, ponieważ wystawiając większą ilość kandydatów z poszczególnych partii, liczba głosów by się rozproszyła i wygrana jakiegokolwiek kandydata w pierwszej turze byłaby trudna. A tak okazało się, że „zjednoczenie sił” przyniosło zamierzone rezultaty.

Konrad Fijołek otrzymał, aż 56,5% poparcia. Ewa Leniart otrzymała 23,6%, Marcin Warchoł 10,7% a Grzegorz Braun 9,1%. Frekwencja w Rzeszowie wyniosła 54%. Wyniki to dobry znak, dla opozycji i jak twierdzą „nowy początek wielkich zmian”. Czy oby na pewno... czas pokaże!

Kim jest Konrad Fijołek?

Nowy prezydent Rzeszowa to osoba od zawsze związana z tym miastem. To tutaj się wychowywał, kształcił i to tu założył rodzinę polityk. Mężczyzna podkreślał w kampanii fakt, że jako jedyny jest prawdziwym rzeszowianinem i dlatego tak bardzo zależy mu na rozwoju i wsparciu miasta. Jeszcze w trakcie wyborów Fijałek mówił, że chce wprowadzić kilka zmian:

  • uporządkować chaos przestrzenny, który po epoce dynamicznego rozwoju Rzeszowa wkradł się do miasta
  • postawić na rozwój kultury
  • zadbać o edukację
  • zrobić z Rzeszowa „zielone miasto”

Pierwsze decyzje prezydenta

Po ogłoszeniu wstępnych wyników Fijołek nie krył radości. Skomentował swoją wygraną słowami:

„Emocje są ogromne, ale uśmiech jeszcze większy. Rzeszowianie sprawili fantastyczną niespodziankę. Ta jedność w tej kampanii zwyciężyła. Ten sygnał wysyłamy w całą Polskę, że warto wokół tego nasze lokalne samorządy budować. Roztropnością tych liderów było to, że zgodzili się na jednego kandydata”.


Fijałek także zdradził, jakie będą jego pierwsze decyzje po objęciu stanowiska. Mianowicie prezydent chce skupić się na dbaniu o miejską architekturę, przystąpienie do uchwalania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, określenie miejsc do tworzenia parków oraz uchwalenie, rzecznik osób niepełnosprawnych, „To są najważniejsze pierwsze decyzje” - mówi Fijałek.