wtorek, 15 czerwiec 2021 17:46

Hiszpania: Rząd chce przyłączenia Ceuty do strefy Schengen

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Przyłączenia Ceuty do strefy Schengen Przyłączenia Ceuty do strefy Schengen fot: pixabay

Od wielu tygodni z Hiszpanii docierają informację o coraz większej ilości nielegalnych imigrantów, szturmujących granice Ceuty. Nie dość, że imigranci przybywają tysiącami, to jeszcze dochodzi do starć z hiszpańskimi żandarmami. Ta sytuacja poważnie niepokoi Hiszpański rząd. Dlatego rozważa on przyłączenie enklaw Ceuty i Melilli do Strefy Schengen. Tym fakcie poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji tego kraju Arancha Gonzalez Laya.

 

Unia Europejska zapewni większe bezpieczeństwo!

Mimo iż Hiszpania należy do UE, to jednak prawo jest dość specyficzne. Okazuje się, że Ceuta i Melilla nie wymagają od Marokańczyków posiadania paszportów, co oznacza, że zgodnie z ruchem bezwizowym imigranci mogą wkraczać na tereny tych miejscowości. Sytuację zmieniłaby się, gdyby Ceuta i Melilla wkroczyły do Strefy Schengen. Jak twierdzi Gonzalez Laya, mimo iż Obie te enklawy są częścią UE to warto je zakotwiczyć w Unii jeszcze bardziej. Rząd jest w trakcie analizowania takich rozwiązań.

Starcia i zamieszki w Ceucie - codzienność w enklawach

Od wielu tygodni ilość nielegalnych imigrantów jest tak samo duża. Nie tylko Marokańczycy przybywają tłumnie na teren Hiszpanii, ale także zachowują się agresywnie. Powód? Za wszelką cenę chcą przedrzeć się przez chroniące granic oddziały żandarmów. To poważny problem, patrząc na liczby. Okazuje się, że pomiędzy 17 a 19 maja około 12 tys. nielegalnych przybyszów z Afryki wkroczyło do Ceuty.
Do starć z funkcjonariuszami dochodzi coraz częściej. Dzisiaj rano doszło do poważnego starcia, podczas którego zostali ranni hiszpańscy żandarmi. Jedna z gazet w Melilli donosi: „Rany żandarmów powstały wskutek uderzeń kijami i kamieniami, które mieli ze sobą imigranci podczas próby przedostania się przez granicę". Imigrantom nie udało się wtargnąć do autonomicznego państwa, dzięki skutecznej interwencji służb hiszpańskich i marokańskich.