Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 15 czerwiec 2021 17:46

Hiszpania: Rząd chce przyłączenia Ceuty do strefy Schengen

Przyłączenia Ceuty do strefy Schengen Przyłączenia Ceuty do strefy Schengen fot: pixabay

Od wielu tygodni z Hiszpanii docierają informację o coraz większej ilości nielegalnych imigrantów, szturmujących granice Ceuty. Nie dość, że imigranci przybywają tysiącami, to jeszcze dochodzi do starć z hiszpańskimi żandarmami. Ta sytuacja poważnie niepokoi Hiszpański rząd. Dlatego rozważa on przyłączenie enklaw Ceuty i Melilli do Strefy Schengen. Tym fakcie poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji tego kraju Arancha Gonzalez Laya.

 

Unia Europejska zapewni większe bezpieczeństwo!

Mimo iż Hiszpania należy do UE, to jednak prawo jest dość specyficzne. Okazuje się, że Ceuta i Melilla nie wymagają od Marokańczyków posiadania paszportów, co oznacza, że zgodnie z ruchem bezwizowym imigranci mogą wkraczać na tereny tych miejscowości. Sytuację zmieniłaby się, gdyby Ceuta i Melilla wkroczyły do Strefy Schengen. Jak twierdzi Gonzalez Laya, mimo iż Obie te enklawy są częścią UE to warto je zakotwiczyć w Unii jeszcze bardziej. Rząd jest w trakcie analizowania takich rozwiązań.

Starcia i zamieszki w Ceucie - codzienność w enklawach

Od wielu tygodni ilość nielegalnych imigrantów jest tak samo duża. Nie tylko Marokańczycy przybywają tłumnie na teren Hiszpanii, ale także zachowują się agresywnie. Powód? Za wszelką cenę chcą przedrzeć się przez chroniące granic oddziały żandarmów. To poważny problem, patrząc na liczby. Okazuje się, że pomiędzy 17 a 19 maja około 12 tys. nielegalnych przybyszów z Afryki wkroczyło do Ceuty.
Do starć z funkcjonariuszami dochodzi coraz częściej. Dzisiaj rano doszło do poważnego starcia, podczas którego zostali ranni hiszpańscy żandarmi. Jedna z gazet w Melilli donosi: „Rany żandarmów powstały wskutek uderzeń kijami i kamieniami, które mieli ze sobą imigranci podczas próby przedostania się przez granicę". Imigrantom nie udało się wtargnąć do autonomicznego państwa, dzięki skutecznej interwencji służb hiszpańskich i marokańskich.

Artykuły powiązane

 • Rosja: Kolejne miasto zaatakowane?
  Rosja: Kolejne miasto zaatakowane?

  Rosja doświadczyła dramatycznego odzwierciedlenia skutków wojny na Ukrainie na swoim własnym terytorium w środę, po masowym ostrzale, w wyniku którego cztery osoby zostały ranne w Biełgorodzie.  Wstępne informacje wskazywały, że dron uderzył w ten obszar i spowodował pożar rafinerii ropy naftowej.

  Napisano czwartek, 01 czerwiec 2023 11:40
 • Lex Tusk: Kolejni członkowie rezygnują z Rady Prezydenckiej
  Lex Tusk: Kolejni członkowie rezygnują z Rady Prezydenckiej

  Profesor Politechniki Gdańskiej, Julita Wasilczuk, podjęła decyzję o zrezygnowaniu z członkostwa w Radzie do spraw Przedsiębiorczości powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W wywiadzie dla TVN24 Biznes dr hab. Wasilczuk wyjaśniła, że jest to jej “protest przeciwko obniżaniu standardów demokracji”

  Napisano środa, 31 maj 2023 13:55
 • Rosja: Moskwa zaatakowana dronami?
  Rosja: Moskwa zaatakowana dronami?

  Ukraina przeprowadziła we wtorek swoje największe w historii ataki dronami na Moskwę, ale rosyjska obrona powietrzna zniszczyła wszystkie osiem dronów - poinformowała Rosja, aczkolwiek informacja o tym, czy na pewno  drony pochodziły z Ukrainy nie jest potwierdzona.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 15:47
 • Andrzej Duda: Prezydent podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich
  Andrzej Duda: Prezydent podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich

  Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022. Jednocześnie zapowiedział skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania kwestii budzących wątpliwości.

  Napisano poniedziałek, 29 maj 2023 13:01
 • Piwo z Mentzenem: Sławomir w stanie wskazującym. On naprawdę pije piwo?!
  Piwo z Mentzenem: Sławomir w stanie wskazującym. On naprawdę pije piwo?!

  Wczoraj internet obiegły filmiki ze Sławomirem Mentzenem, którego stan ewidentnie wskazuje na to, że wypił za dużo piwa. Chwiejący się na nogach Sławomir z wrodzonym samozaparciem przedstawia rozmówcy swoje racje. Dziś założyciel browaru Mentzen w humorystyczny sposób podsumował wczorajsze zdarzenie.

  Napisano sobota, 27 maj 2023 21:48
 • Ukraina: Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu
  Ukraina: Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu

  Szef rosyjskiej grupy najemników Wagner ogłosił, że siły jego oddziałów rozpoczęły wycofywanie się z ukraińskiego miasta Bachmut. Jewgienij Prigożyn zadeklarował przekazanie kontroli nad miastem rosyjskiej armii do 1 czerwca, ale Kijów twierdzi, że wciąż kontroluje niektóre obszary miasta.

  Napisano czwartek, 25 maj 2023 15:54
 • Jarosław Górczyński: Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego aresztowany!
  Jarosław Górczyński: Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego aresztowany!

  Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński, został aresztowany na podstawie decyzji sądu. Przed zatrzymaniem przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) usłyszał kolejne zarzuty. Zawieszony w obowiązkach prezydent miasta zgodził się, by w mediach podawano jego pełne dane osobowe.

  Napisano środa, 24 maj 2023 15:33
 • Wołodymyr Zełenski: Spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem!
  Wołodymyr Zełenski: Spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem!

   Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem w ramach swojej wizyty u zachodnich sojuszników. Ukraina nadal przygotowuje się do długo oczekiwanej kontrofensywy przeciwko rosyjskim siłom. W zeszłym tygodniu Zełenski przekazał BBC, że jego kraj potrzebuje więcej uzbrojenia, zanim będzie mógł przeprowadzić atak.

  Napisano poniedziałek, 15 maj 2023 18:21
 • Rodzina Królewska: Książę Andrzej nie chce wyprowadzić się z Royal Lodge!
  Rodzina Królewska: Książę Andrzej nie chce wyprowadzić się z Royal Lodge!

  Brytyjskie media donoszą, że książę Andrzej odmawia opuszczenia swojej 30-pokojowej rezydencji, co doprowadziło do kolejnego konfliktu z królem. Wcześniej w tym roku ujawniono, że Karol zmniejszył dofinansowanie, które Andrzej otrzymywał od zmarłej królowej Elżbiety w wysokości 250 000 funtów.

  Napisano poniedziałek, 15 maj 2023 18:13
 • Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Rzymie
  Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Rzymie

  Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, odwiedza właśnie Rzym, gdzie spotyka się z przywódcami politycznymi i zostanie przyjęty przez papieża Franciszka. Zełenski zobaczy się z premierem Włoch Giorgią Meloni, prezydentem Sergio Mattarellą i odwiedzi Watykan.

  Napisano sobota, 13 maj 2023 13:17
 • Donald Trump: Były prezydent winny wykorzystywania seksualnego E. Jean Carroll!
  Donald Trump: Były prezydent winny wykorzystywania seksualnego E. Jean Carroll!

  Wczoraj 9-go maja ława przysięgłych w Nowym Jorku uznała byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa za winnego seksualnego wykorzystywania i zniesławiania amerykańskiej pisarki E. Jean Carroll. W procesie cywilnym oddaliła jednak zarzut gwałtu, który kobieta stawiała Trumpowi w latach 90. W zamian przyznała pisarce odszkodowanie w wysokości 5 milionów dolarów.

  Napisano środa, 10 maj 2023 18:01
 • Zamość: To rosyjska rakieta Ch-55! - wstępne potwierdzenia biegłych
  Zamość: To rosyjska rakieta Ch-55! - wstępne potwierdzenia biegłych

  Według Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych obiekt lotniczy znaleziony nieopodal Zamościa obok Bydgoszczy, to rosyjski pocisk manewrujący Ch-55. O sprawie tej pisaliśmy pod koniec kwietnia, ponieważ to właśnie wtedy obiekt został odnaleziony przez osobę, która przechadzała się lasem. 

  Napisano środa, 10 maj 2023 16:27
 • Ukraina: Atak rakietowy na Odessę i Kijów
  Ukraina: Atak rakietowy na Odessę i Kijów

  Wiele miejsc w Ukrainie usłyszało dziś w nocy alarmy przeciwlotnicze. Jednym z zaatakowanych miast jest Odessa. Służby ratownicze pracują tam nad gaszeniem pożarów. Według przedstawiciela władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka doszło do ataku rakietowego wroga. Ukraińskie media podają informacje o dwóch eksplozjach. Na razie nie ma informacji o ofiarach i rannych.

  Napisano poniedziałek, 08 maj 2023 08:46
 • Londyn: Koronacja Karola III - relacja na żywo
  Londyn: Koronacja Karola III - relacja na żywo

  Książę Karol, po śmierci Elżbiety II 8 września 2022 roku, został królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych, suwerennych królestw Wspólnoty. Jednakże, sama koronacja odbędzie się dzisiaj 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. To tutaj odbywają się ceremonie koronacyjne już od 900 lat. Ceremonia koronacyjna będzie prowadzona przez arcybiskupa Canterbury i potrwa trzy godziny. Uroczystość będzie bardziej skromna niż koronacja królowej Elżbiety II i zdecydowanie krótsza. Zaproszono około 2000 osób zamiast planowanych 8000.

  Napisano sobota, 06 maj 2023 08:30
 • Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Hadze
  Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Hadze

  W zaledwie dzień po tym, jak Rosja oskarżyła Ukrainę o zaatakowanie Kremla dronami, na ukraińskich terenach spadło wiele bomb. Zaatakowano m.in. Odessę, Kijów i Zaporoże. Zginęło 21 osób w zaledwie jedno popołudnie, a wiele innych zostało rannych. Naloty powietrzne mają miejsce w czasie, gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma przemawiać w Hadze w ramach swojej niespodziewanej wizyty w Holandii.

  Napisano czwartek, 04 maj 2023 12:12
 • Rosja: Ukraina zaatakowała dronami Kreml?
  Rosja: Ukraina zaatakowała dronami Kreml?

  Rosja oskarżyła państwo ukraińskie o dokonanie nocnego ataku dronami na Kreml w celu zabicia prezydenta Władimira Putina. Kreml twierdzi, że w rzekomym ataku na siedzibę Putina zostały użyte dwa drony, które później zneutralizowała rosyjska obrona.

  Napisano środa, 03 maj 2023 15:54
 • Donald Trump: Ruszył proces byłego prezydenta USA oskarżonego o gwałt!
  Donald Trump: Ruszył proces byłego prezydenta USA oskarżonego o gwałt!

  Była felietonistka E. Jean Carroll zeznawała w środę w swoim procesie o napaść i zniesławienie przeciwko Donaldowi Trumpowi, opowiadając w przerażający sposób o rzekomym napadzie seksualnym dokonanym przez byłego prezydenta w sklepie w Nowym Jorku.

  Napisano czwartek, 27 kwiecień 2023 14:08
 • Zamość: Niezidentyfikowany obiekt wojskowy spadł w lesie pod Bydgoszczą.
  Zamość: Niezidentyfikowany obiekt wojskowy spadł w lesie pod Bydgoszczą.

  Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że w miejscowości Zamość pod Bydgoszczą natrafiono w lesie na niezidentyfikowany obiekt wojskowy. Już w środę wieczorem portal bydgoszcz.wyborcza.pl informował o tym, że coś spadło z nieba w okolicach miasta. Według dziennikarzy RMF FM jest to pocisk powietrze-ziemia. 

  Napisano czwartek, 27 kwiecień 2023 13:11
 • RPA: Kraj jednak nie wycofa się z Międzynarodowego Trybunału Karnego?
  RPA: Kraj jednak nie wycofa się z Międzynarodowego Trybunału Karnego?

  Biuro prezydenta RPA, Afrykański Kongres Narodowy, ogłosiło, że nie planuje wycofywania kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego, pomimo wcześniejszej deklaracji prezydenta Cyrila Ramaphosy. Biuro stwierdziło, że wcześniejsza deklaracja była "błędem w komunikacji”.

  Napisano środa, 26 kwiecień 2023 12:46
 • Rosja: Czy syn Pieskowa faktycznie był na wojnie?
  Rosja: Czy syn Pieskowa faktycznie był na wojnie?

  33-letni syn rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa, powiedział, że służył przez niemal 6 miesięcy w grupie Wagnera podczas wojny w Ukrainie. Nikołaj Pieskow oświadczył, że to był jego obowiązek i “nie mógł siedzieć z boku i patrzeć, jak jego przyjaciele i inni tam jadą".

  Napisano poniedziałek, 24 kwiecień 2023 16:24