środa, 28 kwiecień 2021 10:30

Sofagate: Szefowa UE Ursula von der Leyen oskarża Erdoğana o seksizm

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ursula von der Leyen u Erdogana Ursula von der Leyen u Erdogana fot: youtube.com

Pierwsza przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała bronić praw kobiet po tym, jak poczuła się źle przez lekceważenie jej osoby podczas szczytu z męskimi przywódcami w Turcji. Przypominamy, że Ursula von der Leyen została bez krzesła na spotkaniu z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem w Ankarze 6 kwietnia. Turcja była krytykowana na arenie międzynarodowej, podobnie jak przewodniczący Rady UE Charles Michel, który objął jedyne krzesło obok Erdoğana.

 

Turcja obwiniała UE o gafę, w wyniku której pani von der Leyen siedziała na sofie

Jednak w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim w poniedziałek Von der Leyen zasugerowała, że ​​przyczyną błędu związanego z siedzeniami, znanego jako „sofagate”, był seksizm. 62-letnia von der Leyen stwierdziła, że ​​nie widzi powodu, dla którego miałaby być traktowana inaczej niż pan Michel, który przeprosił za swoje zachowanie w tej sprawie.

Turcja obwinia UE o spór dyplomatyczny „sofagate”

„Jestem pierwszą kobietą, która zostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej. Jestem pierwszą przewodniczącą Komisji Europejskiej. Spodziewałem się, że będę traktowana podczas wizyty w Turcji dwa tygodnie temu, jak przewodniczący Komisji, ale tak nie było”.

Pani von der Leyen powiedziała unijnym prawodawcom:

„Nie mogę znaleźć żadnego uzasadnienia dla sposobu, w jaki zostałam potraktowana w traktatach europejskich. Muszę więc stwierdzić, że stało się tak, ponieważ jestem kobietą. Czy zdarzyło by się to, gdybym nosiła garnitur i krawat? Na poprzednich spotkaniach nie widziałam żadnego braku krzeseł. Ale z drugiej strony nie widziałam też żadnej kobiety na tych zdjęciach ”.

Co wydarzyło się na spotkaniu?

Spotkanie miało na celu naprawę napiętych stosunków między UE a Turcją. Von der Leyen i Michel przeprowadzili rozmowy z prezydentem Erdoğanem w jego pałacu prezydenckim. Ale kiedy trzej przywódcy usiedli, były tylko dwa krzesła. Michel i Erdoğan zajęli miejsca na dwóch pozłacanych krzesłach w stylu osmańskim, pozostawiając przewodnicząca Komisji. W nagraniu ze spotkania pani von der Leyen wydawała się wyraźnie zaskoczona, co wyraźnie pokazało jej niezadowolenie słyszalnym „Ahem”. W końcu von der Leyen usiadła na sofie, z dala od tureckiego przywódcy, naprzeciwko tureckiego ministra spraw zagranicznych. Dokonano porównań między tym spotkaniem a spotkaniem w Brukseli w 2017 r. Przy tej okazji dwaj mężczyźni na czele Komisji Europejskiej i Rady siedzieli w wygodnych fotelach obok prezydenta Turcji.