środa, 17 marzec 2021 20:01

Unia Europejska: Planuje się wprowadzenie certyfikatu podróży przed latem

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wprowadzenie certyfikatu podróży Wprowadzenie certyfikatu podróży Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Kilka krajów wspólnoty Europejskiej naciskało na certyfikaty cyfrowe, aby pomóc ożywić przemysł turystyczny. Urzędnicy twierdzą, że obywatelom całej UE należy wydawać cyfrowe świadectwo umożliwiające rozpoczęcie podróży zagranicznych.

 

Celem jest umożliwienie każdemu zaszczepionemu przeciw Covid-19 lub osobie, która uzyskała negatywny wynik testu podróżować po UE.

27 państw członkowskich zdecyduje, jak korzystać z nowego certyfikatu cyfrowego. Niemniej jednak paszporty szczepionkowe spotkały się ze sprzeciwem niektórych państw członkowskich UE w związku z obawami, że mogą być dyskryminujące. Niektórzy twierdzą, że umożliwiłyby mniejszości podróżowanie za granicę bez ograniczeń, podczas gdy inni, na przykład młodzi ludzie, którzy nie są postrzegani jako priorytet w przypadku szczepień, nadal podlegają takim środkom, jak kwarantanna. Urzędnicy Komisji Europejskiej jasno dali do zrozumienia, że ​​chcą uniknąć dyskryminacji.

Światowa Organizacja Zdrowia, że ​​pracuje nad „stworzeniem międzynarodowych zaufanych ram” dla bezpiecznej podróży, ale szczepienia nie powinny być warunkiem.

Osobno, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zagroziła, że ​​wstrzyma eksport szczepionek do Wielkiej Brytanii i innych krajów spoza UE, które nie dostarczają dawek na zasadzie wzajemności. „Wciąż czekamy, aż dawki przyjdą z Wielkiej Brytanii” - powiedziała. „Jest to więc zaproszenie, aby pokazać nam, że do Unii Europejskiej trafiają również dawki z Wielkiej Brytanii”.

Co oznacza zaświadczenie w przypadku podróży do UE?

Przemawiając w Brukseli w środę, europejski komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że proponowany cyfrowy zielony certyfikat będzie „dla wszystkich obywateli UE, ich rodzin opuszczających UE lub mieszkających za granicą”. „Będzie to dotyczyło również Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), ponieważ chcemy współpracować z Norwegią i Islandią” - powiedział, dodając, że Szwajcaria również będzie zaangażowana. Pan Reynders powiedział, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby wprowadzić cyfrowy certyfikat, ale celem było uruchomienie go przed letnim sezonem turystycznym. Wniosek Komisji Europejskiej stanowi, że każde państwo członkowskie UE zezwalające zaszczepionym podróżnym na ominięcie ograniczeń, takich jak kwarantanna, musi akceptować zaświadczenia z innych państw w bloku na takich samych warunkach.