środa, 24 luty 2021 18:30

Parlament Europejski: Dyskusja na temat aborcji 24.02 - zobacz debatę

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Debata o aborcji w Parlamencie Europejskim Debata o aborcji w Parlamencie Europejskim fot: twitter.com/Europarl_PL

Komisarz Unii Europejskiej ds równości, Helena Dalli powiedziała, że UE nie ma kompetencji w zakresie prawa aborcyjnego. Debata na temat aborcji została zorganizowana w związku z wyrokiem polskiego Trybunału, który zakazuje aborcji eugenicznej.

 

Andrzej Sadoś : Walczymy o prawo do życia

Polski ambasador powiedział, że zgodnie z art 168 ust 7 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, to państwa członkowskie są odpowiedzialne za politykę zdrowotną oraz regulowanie kwestii przerywania ciąży. Dodał, że Polska walczy o prawo do życia oraz nie oczekuje ingerencji ze strony instytucji unijnych w tej sprawie. Ponadto Sadoś uważa, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie łamie międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka. 

W Parlamencie Europejskim aż wrze!

Patryk Jaki w swoim przemówieniu zboczył z tematu aborcji i wszedł na ulubiony temat prawicy - gender. W opozycji do Sadosia i Jakiego byli Sylwia Spurek oraz Andrzej Halicki. Halicki apeluje aby Komisja Europejska przeszła do czynów i złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spurek również nie kryje swojego żalu wobec Komisji Europejskiej. Europarlamentarzystka ma nadzieje, że europejscy prawnicy znajdą rozwiązanie prawne, które pozwoli wszcząć procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. 

W dyskusję włączyła się też liderka strajku kobiet

Marta Lempart zaapelowała aby politycy europejscy wspierali protesty odbywające się w Polsce, w sprawie aborcji. Kobieta dodała, że doszło do ataku polskiego rządu na prawa kobiet, a protesty mają za zadanie walkę o demokrację i praworządność.

Zobacz całą relacje z debaty w Parlamencie Europejskim