piątek, 19 luty 2021 18:15

Czechy: Polski rząd nie ma nic do gadania! Będzie można wykonać aborcję

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Legalna aborcja w Czechach Legalna aborcja w Czechach

Dzień 22 października 2020 roku stał się punktem zapalnym fali protestów w całym kraju. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny poinformował, że obowiązujące prawo aborcyjne nie jest zgodne z Konstytucją. Twierdził, że usuwanie płodu ze względu na jego ciężką wadę, nie powinno mieć miejsca. W styczniu bieżącego roku wprowadzono zakaz aborcji w wyżej wymienionej sytuacji. Spowodowało, to oburzenie, ale też strach kobiet przed ograniczeniem ich wolności i swobód.

 

Doniesienia tygodnika „Respekt”

W parze z zakazem aborcji, poinformowano o odpowiedzialności karnej dla lekarzy, którzy będą chcieli nielegalnie usuwać uszkodzone płody. Niektóre kobiety już zapowiedziały, że można szukać pomocy u naszych sąsiadów, Czechów, gdzie aborcja jest legalna. Jednak tygodnik „Respekt” podał informację, iż Minister zdrowia zdementował takie możliwości, twierdząc, że lekarze z Czech także mogą ponosić odpowiedzialność karną.

Co na to Czeskie Ministerstwo Zdrowia?

Czeskie Ministerstwo zdrowia kontaktowało się z Polskim rządem w tej sprawie. Otrzymało odpowiedź, iż lekarze dokonujący aborcji, będą odpowiadać zgodnie z kodeksem karnym. Okazuje się jednak, że nie jest to możliwe.

Czeskie Ministerstwo stwierdza, że zakaz aborcji nie dotyczy cudzoziemek posiadających zezwolenie na pobyt w Czechach na podstawie jednej z umów międzynarodowych, czyli w tym przypadku Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z nim, każdy obywatel Państw Członkowskich może swobodnie przemieszczać się między ich granicami.
Aborcja w Czechach jest dopuszczalna do ukończenia 3 miesiąca ciąży, więc cudzoziemka chcąca poddać się usunięciu płodu może to zrobić. Ważne jest tylko, aby posiadała zgodę ginekologa.

 • Czechy: Polsko na pomoc!
  Czechy: Polsko na pomoc!

  Czesi bardzo dotkliwie odczuwają efekty pandemii. Dodatkowo nadal notuje się tam dużą dzienną liczbę zachorowań. Nasi sąsiedzi zwrócili się ostatnio z prośbą o pomoc do polskiego rządu.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:52
 • Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela
  Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela

  Policja we wschodnich Indiach, w stanie Orissa aresztowała mężczyznę poszukiwanego w sprawie zbiorowego gwałtu, który miał miejsce w 1999 roku. Oskarżony ukrywał się przez ponad dwie dekady - do chwili, gdy kilka dni temu zabrakło mu szczęścia.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:13
 • Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych
  Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych

  W rozruchach wzięło udział aż 800 policjantów z trzech zakładów karnych. Zamieszki miały miejsce w więzieniach w miejscowościach Guayaquil, Cuenca i Latacunga, w których przetrzymuje się aż 70 procent więźniów. Spekuluje się, że podłożem zamieszek jest rywalizacja pomiędzy grupami przestępczymi.

  Written on czwartek, 25 luty 2021 19:26
 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56