piątek, 19 luty 2021 19:06

Planeta Mars: Łazik Perseverance wylądował

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Łazik Perseverance na Marsie Łazik Perseverance na Marsie

Wczoraj o 21.55 po sześciu miesiącach, wreszcie się udało i Łazik Perseverance bezpiecznie wylądował na powierzchni Marsa, dokładniej w kraterze uderzeniowym Jezer. Spekuluje się, że w tym miejscu niegdyś znajdowało się jezioro ciekłej wody.

 

Jak wyglądał cały proces lądowania?

Pracownicy NASA manewr lądowania określili jako siedem minut grozy. Rozpoczął się odłączeniem kapsuły lądowania od modułu przelotowego, służącego podróży z Ziemi na orbitę wokół Marsa. Następnym krokiem było wejście w atmosferę. Po 4 minutach od rozpoczęcia lądowania na wysokości około 13 km i przy prędkości 420 m/s spadochron się rozłożył. Łazik wylądował na gruncie marsjańskim dopiero gdy był na wysokości 21,3m. Sygnał z lądownika doszedł na Ziemię z 11 minutowym i 22 sekundowym opóźnieniem. Naukowcy NASA jednogłośnie stwierdzili, że było to jedno z najtrudniejszych dotychczas lądowań.

Jaki cel miała misja Perseverance?

Nie było jednego konkretnego celu tej misji, naukowcy NASA wyznaczyli ich kilka. Głównym celem było badanie możliwości zaludnienia Marsa poprzez identyfikację dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego. Kolejnym celem było scharakteryzowanie klimatu, który panuje na Marsie, badanie marsjańskiej geologii oraz przygotowanie się na przyszłe misje, które planuje się na misje załogowe.

Ile kosztowała cała misja?

Cały projekt Mars 2020 wyniósł 2,4 mil dolarów, a NASA na dalsze prowadzenie misji zakłada, że wyda jeszcze 300 milionów dolarów. Przypominamy, że w ramach akcji promocyjnej “Send Your Name to Mars” imiona 11 milionów osób w postaci chipów zostało przyczepionych do łazika.

Zobacz pierwsze zdjęcie z Perseverance

 • Czechy: Polsko na pomoc!
  Czechy: Polsko na pomoc!

  Czesi bardzo dotkliwie odczuwają efekty pandemii. Dodatkowo nadal notuje się tam dużą dzienną liczbę zachorowań. Nasi sąsiedzi zwrócili się ostatnio z prośbą o pomoc do polskiego rządu.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:52
 • Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela
  Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela

  Policja we wschodnich Indiach, w stanie Orissa aresztowała mężczyznę poszukiwanego w sprawie zbiorowego gwałtu, który miał miejsce w 1999 roku. Oskarżony ukrywał się przez ponad dwie dekady - do chwili, gdy kilka dni temu zabrakło mu szczęścia.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:13
 • Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych
  Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych

  W rozruchach wzięło udział aż 800 policjantów z trzech zakładów karnych. Zamieszki miały miejsce w więzieniach w miejscowościach Guayaquil, Cuenca i Latacunga, w których przetrzymuje się aż 70 procent więźniów. Spekuluje się, że podłożem zamieszek jest rywalizacja pomiędzy grupami przestępczymi.

  Written on czwartek, 25 luty 2021 19:26
 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56