poniedziałek, 22 luty 2021 13:54

Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Niger - wybuch samochodu komisji wyborczej Niger - wybuch samochodu komisji wyborczej

Do tragedii doszło w niedzielę, kiedy to odbywały się wybory prezydenckie w Nigrze. Samochód należący do tamtejszej komisji wyborczej wjechał na minę w południowo - zachodniej części kraju, a dokładnie w wiejskiej gminie Dragol, która znajduje się w regionie Tillabery.

 

Mohamed Bazoum był faworytem

Mohamed Bazoum jest liderem partii rządzącej w Nigrze, partia określa się jako Demokratyczna i Socjalistyczna. Bazoum pełnił też funkcję ministra do spraw wewnętrznych oraz był prawą ręką poprzedniego prezydenta, Mahomadou Issoufou. Warto dodać, że Issoufou nie podjął prób aby pozostać u władzy, niemniej jednak publicznie poparł kandydaturę Bazoum’a. W pierwszej turze wyborów prezydenckich Bazoum uzyskał 39,3 proc. głosów. Kandydaci, którzy w pierwszej turze uplasowali się na trzeciej i czwartej pozycji wyrazili poparcie dla Bazouma.

Kim był drugi kandydat?

O prezydenturę z Mohamedem Bazoumem walczył Mahamene Ousmane,który pełnił już urząd prezydenta w latach 1993-1996. Od 2010 roku stoi na czele Rady Najwyższej na rzecz przywrócenia demokracji. Przejęła ona władzę po odsunięciu armii od władzy. Mahamene Ousmane w pierwszej turze wyborów zdobył 17 proc. głosów.

Organizacje terrorystyczne wyzwaniem demokracji

Największą przeszkodą w osiągnięciu demokracji w Nigrze są organizacje terrorystyczne. Lokalne grupy islamistów, które swoją działalność rozpoczęły w 2010 roku, próbują narzucić społeczeństwo swoją religie oraz obyczaje. Około 300 tysięcy osób przez to uciekło z Nigru do Nigerii.

Położenie i mapa Nigru

Przypomnijmy, że Niger leży w zachodniej części Afryki. Prawie całość leży na Saharze. Graniczy on z Nigerią, Czadem, Libią, Algerią, Mali, Burkina Faso i Beninem. Kraj uzyskał niepodległość 3 sierpnia 1960 roku. Niger liczy ponad 1,3 mln km² powierzchn

 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56
 • Rosja: Unia Europejska planuje nałożyć kolejne sankcje
  Rosja: Unia Europejska planuje nałożyć kolejne sankcje

  Aż 27 szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej zezwoliło na opracowanie nowej listy sankcyjnej dla Rosjan. Ta lista będzie obejmować zakaz wjazdu na tereny UE oraz zamrożenie majątku na tym terenie.

  Written on wtorek, 23 luty 2021 17:31
 • Denver: Silnik samolotu w ogniu. Niesamowity film.
  Denver: Silnik samolotu w ogniu. Niesamowity film.

  Boeing jest koncernem znanym na całym świecie. Jest jednym z największych twórców samolotów pasażerskich, które latają, transportując tysiące ludzi dziennie. Niestety sobotnia awaria samolotu, wprowadziła chaos w koncernie i strach pasażerów, korzystających z wielu linii lotniczych.

  Written on poniedziałek, 22 luty 2021 18:04
 • Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.
  Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.

  Do tragedii doszło w niedzielę, kiedy to odbywały się wybory prezydenckie w Nigrze. Samochód należący do tamtejszej komisji wyborczej wjechał na minę w południowo - zachodniej części kraju, a dokładnie w wiejskiej gminie Dragol, która znajduje się w regionie Tillabery.

  Written on poniedziałek, 22 luty 2021 13:54