poniedziałek, 22 luty 2021 13:54

Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.

Niger - wybuch samochodu komisji wyborczej Niger - wybuch samochodu komisji wyborczej

Do tragedii doszło w niedzielę, kiedy to odbywały się wybory prezydenckie w Nigrze. Samochód należący do tamtejszej komisji wyborczej wjechał na minę w południowo - zachodniej części kraju, a dokładnie w wiejskiej gminie Dragol, która znajduje się w regionie Tillabery.

 

Mohamed Bazoum był faworytem

Mohamed Bazoum jest liderem partii rządzącej w Nigrze, partia określa się jako Demokratyczna i Socjalistyczna. Bazoum pełnił też funkcję ministra do spraw wewnętrznych oraz był prawą ręką poprzedniego prezydenta, Mahomadou Issoufou. Warto dodać, że Issoufou nie podjął prób aby pozostać u władzy, niemniej jednak publicznie poparł kandydaturę Bazoum’a. W pierwszej turze wyborów prezydenckich Bazoum uzyskał 39,3 proc. głosów. Kandydaci, którzy w pierwszej turze uplasowali się na trzeciej i czwartej pozycji wyrazili poparcie dla Bazouma.

Kim był drugi kandydat?

O prezydenturę z Mohamedem Bazoumem walczył Mahamene Ousmane,który pełnił już urząd prezydenta w latach 1993-1996. Od 2010 roku stoi na czele Rady Najwyższej na rzecz przywrócenia demokracji. Przejęła ona władzę po odsunięciu armii od władzy. Mahamene Ousmane w pierwszej turze wyborów zdobył 17 proc. głosów.

Organizacje terrorystyczne wyzwaniem demokracji

Największą przeszkodą w osiągnięciu demokracji w Nigrze są organizacje terrorystyczne. Lokalne grupy islamistów, które swoją działalność rozpoczęły w 2010 roku, próbują narzucić społeczeństwo swoją religie oraz obyczaje. Około 300 tysięcy osób przez to uciekło z Nigru do Nigerii.

Położenie i mapa Nigru

Przypomnijmy, że Niger leży w zachodniej części Afryki. Prawie całość leży na Saharze. Graniczy on z Nigerią, Czadem, Libią, Algerią, Mali, Burkina Faso i Beninem. Kraj uzyskał niepodległość 3 sierpnia 1960 roku. Niger liczy ponad 1,3 mln km² powierzchn

load more hold SHIFT key to load all load all