piątek, 12 luty 2021 17:34

USA: Rząd Stanów Zjednoczonych reaguje na Strajk Kobiet i niezależność mediów w Polsce

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Rząd Stanów Zjednoczonych a niezależność mediów w Polsce Rząd Stanów Zjednoczonych a niezależność mediów w Polsce

Ostatnie wydarzenia takie jak Strajk Kobiet czy protest niezależnych mediów zostały także zauważone na arenie międzynarodowej. Okazuje się, że poczynania naszego rządu stają się tematem numer jeden w zagranicznej prasie. O Polskich kwestiach także chętnie wypowiedział się rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA na zorganizowanej ostatnio konferencji prasowej.

 

Co takiego się wydarzyło z prawem do aborcji i wolnością mediów?

Pierwsza sprawa, która przyniosła Polsce negatywny rozgłos to kwestia zaostrzenia prawa aborcyjnego i zorganizowane przeciwko temu strajki kobiet w całym kraju. Dodatkowo pikanterii dodaje fakt, że Marcie Lempert (liderka strajku) warszawska prokuratura postawiła szereg zarzutów, w tym m.in. łamanie pandemicznych obostrzeń poprzez organizację demonstracji. Grozi jej 8 lat więzienia.
Druga sprawa budząca wielki sprzeciw USA to kwestia podatku, który Polski rząd chce nałożyć na niezależne media. Podatek, ten rzekomo ma przeznaczony zostać na walkę z wirusem COVID19. W odpowiedzi na plany rządu, w środę większość stacji telewizyjnych nie emitowała programów telewizyjnych. Zamiast tego, na ekranach, w naszych domach pojawiła się plansza z napisem „Tu miał być Twój ulubiony program". Takie działania, zmierzały do pokazania, jak może wyglądać Polska, jeśli funkcjonować będzie tylko prorządowa telewizja publiczna.

Co na to USA?

Ned Price rzecznik Departamentu Stanu USA podkreślił, że Polska jest cennym sojusznikiem NATO, z którym konsultujemy się regularnie w różnych sprawach oraz jesteśmy zwolennikami wzmacniania naszego partnerstwa z Polską, postępu we wspieraniu przez naszą administrację rozwoju instytucji demokratycznych, praw człowieka oraz rządów prawa. Jak podkreślono na konferencji prasowej, rząd USA ma znaczne obawy co do funkcjonowania Polski jako demokratycznego państwa. Podkreślono tu działania ograniczające wolność słowa i swobody obywateli,
Pirce podkreślił, że Stany Zjednoczone bardzo angażują się w budowanie różnorodności niezależnych mediów, które są podstawą demokracji. W kwestii oskarżeń wobec Marty Lempart, Price dodał „Obserwujemy sytuację bardzo uważnie, promując, wspierając i broniąc prawa do wolności słowa, prawa do pokojowych protestów oraz do niezależnego sądownictwa. Są one istotne dla każdej demokracji”.
Ciekawe czy zdanie naszych sojuszników będzie mieło wpływ na decyzje rządu? O tym niebawem się przekonamy.

 • Czechy: Polsko na pomoc!
  Czechy: Polsko na pomoc!

  Czesi bardzo dotkliwie odczuwają efekty pandemii. Dodatkowo nadal notuje się tam dużą dzienną liczbę zachorowań. Nasi sąsiedzi zwrócili się ostatnio z prośbą o pomoc do polskiego rządu.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:52
 • Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela
  Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela

  Policja we wschodnich Indiach, w stanie Orissa aresztowała mężczyznę poszukiwanego w sprawie zbiorowego gwałtu, który miał miejsce w 1999 roku. Oskarżony ukrywał się przez ponad dwie dekady - do chwili, gdy kilka dni temu zabrakło mu szczęścia.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:13
 • Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych
  Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych

  W rozruchach wzięło udział aż 800 policjantów z trzech zakładów karnych. Zamieszki miały miejsce w więzieniach w miejscowościach Guayaquil, Cuenca i Latacunga, w których przetrzymuje się aż 70 procent więźniów. Spekuluje się, że podłożem zamieszek jest rywalizacja pomiędzy grupami przestępczymi.

  Written on czwartek, 25 luty 2021 19:26
 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56