czwartek, 25 luty 2021 18:10

Będą odprawy dla ministrów!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
odprawy dla ministrów odprawy dla ministrów fot: Sylwester Niedzielski

Niedawno przeprowadzona rekonstrukcja rządu, wprowadziła niemałe zamieszanie wśród ministrów. Przede wszystkim oburzenie budził fakt, ekspresowego odebrania im pełnionych posad, a brak pracy to pogorszenie sytuacji finansowej. Co zatem postanowił rząd w takiej sytuacji - przekazać ministrom odprawy!

 

Rekonstrukcja rządu PiS

Przeprowadzona rekonstrukcja rządu miała na celu zmniejszenie ilości ministrów z 20 do 14. W nowym rządzie nie znajdzie się już minister rozwoju - Jadwiga Emilewicz, minister rolnictwa - Jan Krzysztof Ardanowski oraz minister edukacji - Dariusz Piontkowski. Sprawami edukacji obecnie zajmować się będzie Przemysław Czarnek, zaś ministrem rozwoju został mianowany Jarosław Gowin. W nowym rządzie wicepremierem został ustanowiony Jarosław Kaczyński

Co z odprawami?

Odchodzący ministrowie stracą swoje posady oraz przywileje, jednak mogą liczyć na wysokie pieniężne odprawy. Do naliczania odpraw przyjętą prostą zasadę:

  • Minister pracujący na stanowisku przynajmniej rok dostaje równowartość 3 pensji
  • Minister pracujący na stanowisku mniej niż rok dostanie równowartość 2 pensji
  • Minister pracujący na stanowisku mniej niż 3 miesiące dostaną równowartość 1 pensji

Specjalne warunki do wypłaty odpraw

Odchodzący ministrowie muszą jednak liczyć się z kilkoma zasadami, aby otrzymać odprawę pieniężną. Mianowicie nie będą oni mogli podjąć żadnej pracy. Jeśli dostaną gorzej płatne zajęcie, to odprawa zostanie im wyrównana. Jeśli dostaną lepiej płatne stanowisko, to nie mogą liczyć na pieniądze.
Warto podkreślić, że średnia pensja ministra to około 10 tysięcy złotych. Doliczyć należy do tego różnego rodzaju dodatki stażowe i funkcyjne oraz nagrody. Podliczając, suma o której mowa naprawdę wygląda obiecująco. Nic więc dziwnego, że byli ministrowie nie kryją zadowolenia.