wtorek, 02 marzec 2021 13:05

UE: Problem ze szczepionkami przeciwko COVID-19

Problem ze szczepionkami przeciwko COVID-19 Problem ze szczepionkami przeciwko COVID-19 Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Program, który powstał w czerwcu 2020 r., Pozwala UE negocjować zakup szczepionek w imieniu swoich państw członkowskich. Mówi się, że może to pomóc obniżyć koszty i uniknąć konkurencji między nimi. Państwa członkowskie nie muszą przystępować do programu, ale zdecydowało się na to wszystkie 27 krajów UE. Dzięki temu nadal mogą zawierać oddzielne umowy z producentami szczepionek, z którymi UE nie ma porozumienia. Na przykład Węgry zgodziły się na zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik-V.

 

Problemy z zaopatrzeniem

W grudniu Unia Europejska podpisała umowę na 300 milionów dawek szczepionki Pfizer-BioNTech, ale pojawiły się problemy z produkcją szczepionki. Ich wdrożenie w niektórych krajach zostało opóźnione z powodu tymczasowego ograniczenia dostaw, aby umożliwić firmie Pfizer zwiększenie mocy produkcyjnych w swoim zakładzie przetwórczym w Belgii. UE podwoiła swoje zamówienie do 600 mln dawek szczepionki Pfizer, a francuska firma Sanofi pomoże w ich produkcji.

Publiczny sceptycyzm dla szczepionki Oxford-AstraZeneca

W styczniu organ nadzoru medycznego UE zatwierdził stosowanie szczepionki Oxford-AstraZeneca dla wszystkich grup wiekowych. Jednak wprowadzenie tej szczepionki spotkało się z publicznym sceptycyzmem po tym, jak organy regulacyjne w wielu krajach UE, w tym we Francji, Niemczech i Włoszech, zaleciły, aby nie stosować go u osób powyżej 65 roku życia.

Jakie inne szczepionki kupuje UE?

Komisja Europejska twierdzi, że osiągnęła porozumienie w sprawie zakupu trzech innych szczepionek, gdy przejdą badania kliniczne:

  • Sanofi-GSK: 300 milionów dawek
  • Johnson & Johnson: 400 milionów dawek
  • CureVac: 405 milionów dawek


Komisja zakończyła wstępne rozmowy z dwoma innymi przedsiębiorstwami, Novavax, w sprawie do 200 milionów dawek i Valneva, w sprawie do 60 milionów dawek.
10 lutego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła niepowodzenie wdrożenia szczepionek w UE, mówiąc:

„Spóźniliśmy się z autoryzacją. Byliśmy zbyt optymistyczni, jeśli chodzi o masową produkcję i być może zbyt pewni, że to,co zamówiliśmy, zostanie faktycznie dostarczone na czas."

load more hold SHIFT key to load all load all