wtorek, 16 marzec 2021 20:40

Unia Europejska: Stop dla szczepień AstrąZenecą?!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Stop dla szczepień AstrąZenecą Stop dla szczepień AstrąZenecą Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Niektóre państwa postanowiły zrezygnować ze szczepień na COVID-19 za pomocą preparatu AstraZeneca. Oczekują one na zakończenie dochodzenia, prowadzonego przez Europejską Agencję Leków, w sprawie ewentualnych skutków ubocznych. Powodem całego zamieszania są dochodzące ze świata głosy o poważnych dolegliwościach spowodowanych przez stosowanie szczepionki.

 

AstraZeneca a skutki uboczne

Do państw, które wycofały preparat, należą Szwecja i Łotwa. Powodem takiej decyzji są przypadki zakrzepicy i małopłytkowości, które wystąpiły u pacjentów w Norwegi i Danii. W Szwecji na razie nie odnotowano takich przypadków, jednak rząd woli „dmuchać na zimne”. Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell twierdzi, iż

„Decyzja jest środkiem zapobiegawczym. Istotne jest, aby sprawdzić, czy występujące zdarzenia mają związek ze szczepieniami”.

Szwecki rząd na razie oczekuje na ewentualne informacje o powikłaniach od któregoś z 409 tys. zaszczepionych pacjentów. Co na to producent leku? Wiadomo, że rzecznik koncernu stwierdził, iż szanują tę decyzję.

Łotwa też rezygnuje...

Łotwa, idąc za przykładem Szwedów, także zawiesiła szczepienia preparatem AstraZeneca. Na razie na dwa tygodnie, ale nie wiadomo czy ten czas nie wydłuży się. Wiadomo jednak, że i tutaj na chwilę obecną nie wykryto pacjentów ze skutkami ubocznymi. Łotwa także czeka na oficjalne oświadczenie Europejskiej Agencji Leków, która ma zebrać się w czwartek na specjalnym spotkaniu poświęconym szczepionce.