środa, 19 maj 2021 18:19

Hiszpania: Ceuta przeżywa nielegalny napływ imigrantów z Maroka. Filmy

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Emigranci szturmują granice - Ceuta Emigranci szturmują granice - Ceuta fot: youtube.com

Od paru dni hiszpańska Ceuta przeżywa ogromny napływ nielegalnych imigrantów. Głównie są to mężczyźni z Maroka. Rzadko spotyka się rodziny z dziećmi. Hiszpanie próbują blokować granice.

 

Maroko pomaga imigrantom?

Szacuje się, że w przeciągu dwóch ostatnich dni do Ceuta przybyło około 10 tysięcy imigrantów. Zadziwia fakt, że ta grupa imigrantów jest doskonale zorganizowana. Nie działają przypadkowo. Media donoszą, że imigranci najprawdopodobniej dostają się z Maroka na granicę z Ceutą i są wspomagane przez marokańskie służby bezpieczeństwa. Służby te informują Marokańczyków jak przedostać się przez granicę i jak najszybciej dopłynąć do Hiszpanii. Hiszpanie nie są obojętni i deportują imigrantów powrotem do Maroka, jednak Ci potrafią powtórnie wracać. Obecnie władze już wydaliły 4 tys. dorosłych imigrantów. Jak podaje „La Rozon” niektórzy już trzykrotnie wracali do Hiszpanii.

 


Ceuta jest miastem liczącym około 85 tysięcy mieszkańców. Imigranci stanowią 11 procent społeczności. Od chwili, gdy imigranci zaczęli napływać na tereny Hiszpanii obywatele czują się zaniepokojeni wydarzeniami w mieście. Coraz częściej dochodzi do napadów i kradzieży. Jedna ze szkół w mieście została podpalona. Taka sytuacja dodatkowo wpływa na niechęć Hiszpanów w stosunku do nielegalnych imigrantów.

Hiszpania próbuje zabezpieczyć granice

Hiszpania stara się jak najskuteczniej zabezpieczyć granice przed napływem nowych imigrantów. Marokańczycy głównie kierują się w stronę Ceuty i Melilli. Ta druga enklawa jest znacznie lepiej chroniona. Tam szturm imigrantów udaje się póki, co skutecznie odeprzeć, W Ceucie brakuje osób do ochrony granic, dlatego 200 żołnierzy i 200 dodatkowych policjantów ma pomóc normalnym 1100-osobowym siłom granicznym Ceuty. Taką informację podał Minister Spraw Wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska

Mapa Ceuty - Hiszpania