wtorek, 11 maj 2021 17:16

Rosja: Strzelanina w szkole w Kazaniu - Ilnaz Galawijew schwytany

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ilnaz Galawijew schwytany po strzelaninie w Kazaniu Ilnaz Galawijew schwytany po strzelaninie w Kazaniu fot: profil Kazania na Instagramie

Do wydarzenia doszło we wtorek 11 maja 2021 roku. Na teren gimnazjum nr 175 dostał się uzbrojony mężczyzna - wcześniej media informowały o dwóch napastnikach. Oddał on strzały do uczniów. Do dziennikarzy doszły także informacje o podłożonych w szkole ładunkach wybuchowych. Obecny bilans ofiar to 11, w tym dzieci, ochroniarz i nauczyciel, ponadto 32 osoby ranne.

 

Tragiczne skutki strzelaniny w Kazaniu

Informację o liczbie ofiar spływały do mediów, co jakiś czas. Początkowo sądzono, że było ich siedmioro, następnie agencja Interfax podała inne dane mówiące o dziewięciorgu zabitych. Na chwilę obecną bilans wynosi jedenaście osób zabitych oraz ponad 32 rannych. Wśród ofiar jest nauczyciel, reszta to dzieci. Dwoje z uczniów zginęło podczas ucieczki- ofiary wyskoczyły z trzeciego piętra budynku. Niestety nie przeżyły upadku z takiej wysokości, jednak ich postępowanie podkreśla strach, jaki panował w szkole podczas zamachu.. Na miejsce zdarzenia przybyło, co najmniej 20 karetek, służby mundurowe oraz minister zdrowia Tatarstanu Marat Sadykow. Wiadomo, ze na miejscu zdarzenia pojawili się także saperzy, którzy mieli za zadanie rozbroić podłożone przez sprawców ładunki wybuchowe. Jak dotąd nie wiadomo, jakie pobudki kierowały sprawcami. Sprawę badają rosyjskie służby mundurowe.

Sprawca to Ilnaz Galawijew - były uczeń szkoły w Kazaniu

Mimo, iż nadal nie wiadomo, dlaczego doszło do strzelaniny, to jednak ustalono, że sprawcą był były uczeń szkoły. Media donoszą, ze 19-latek zamieszczał w internecie informację o planowanym zamachu. Został on zatrzymany podczas szturmu sił bezpieczeństwa na szkołę. Kanał Baza podał w komunikatorze Telegram jego nazwisko. Sprawca nazywa się Ilnaz Galawijew. Ilnaz Galiawijew uczył się w studium o profilu informatycznym i z tego co mówią nauczyciele był cichym, miłym i spokojnym chłopcem. W trakcie przesłuchania oświadczył on, że uznał się za boga i wszystkich nienawidzi.

Strzelanina tego typu w Rosji są bardzo rzadkie - ostatnia w 2018 w Kerczu

O wydarzeniach tego typu często spotykamy się w Stanach Zjednoczonych. W Europejskich kraju, szczególnie w Rosji jest to bardzo rzadkie. Podobna sytuacja miała tam miejsce raz w roku 2018, na terenie Krymu. Osiemnastoletni Władysław Rosljakow dokonał masowego zabójstwa w studium politechnicznym w Kerczu. Wtedy to student zabił 20 osób, ranił 48, a następnie popełnił samobójstwo.