Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 11 maj 2021 17:16

Rosja: Strzelanina w szkole w Kazaniu - Ilnaz Galawijew schwytany

Ilnaz Galawijew schwytany po strzelaninie w Kazaniu Ilnaz Galawijew schwytany po strzelaninie w Kazaniu fot: profil Kazania na Instagramie

Do wydarzenia doszło we wtorek 11 maja 2021 roku. Na teren gimnazjum nr 175 dostał się uzbrojony mężczyzna - wcześniej media informowały o dwóch napastnikach. Oddał on strzały do uczniów. Do dziennikarzy doszły także informacje o podłożonych w szkole ładunkach wybuchowych. Obecny bilans ofiar to 11, w tym dzieci, ochroniarz i nauczyciel, ponadto 32 osoby ranne.

 

Tragiczne skutki strzelaniny w Kazaniu

Informację o liczbie ofiar spływały do mediów, co jakiś czas. Początkowo sądzono, że było ich siedmioro, następnie agencja Interfax podała inne dane mówiące o dziewięciorgu zabitych. Na chwilę obecną bilans wynosi jedenaście osób zabitych oraz ponad 32 rannych. Wśród ofiar jest nauczyciel, reszta to dzieci. Dwoje z uczniów zginęło podczas ucieczki- ofiary wyskoczyły z trzeciego piętra budynku. Niestety nie przeżyły upadku z takiej wysokości, jednak ich postępowanie podkreśla strach, jaki panował w szkole podczas zamachu.. Na miejsce zdarzenia przybyło, co najmniej 20 karetek, służby mundurowe oraz minister zdrowia Tatarstanu Marat Sadykow. Wiadomo, ze na miejscu zdarzenia pojawili się także saperzy, którzy mieli za zadanie rozbroić podłożone przez sprawców ładunki wybuchowe. Jak dotąd nie wiadomo, jakie pobudki kierowały sprawcami. Sprawę badają rosyjskie służby mundurowe.

Sprawca to Ilnaz Galawijew - były uczeń szkoły w Kazaniu

Mimo, iż nadal nie wiadomo, dlaczego doszło do strzelaniny, to jednak ustalono, że sprawcą był były uczeń szkoły. Media donoszą, ze 19-latek zamieszczał w internecie informację o planowanym zamachu. Został on zatrzymany podczas szturmu sił bezpieczeństwa na szkołę. Kanał Baza podał w komunikatorze Telegram jego nazwisko. Sprawca nazywa się Ilnaz Galawijew. Ilnaz Galiawijew uczył się w studium o profilu informatycznym i z tego co mówią nauczyciele był cichym, miłym i spokojnym chłopcem. W trakcie przesłuchania oświadczył on, że uznał się za boga i wszystkich nienawidzi.

Strzelanina tego typu w Rosji są bardzo rzadkie - ostatnia w 2018 w Kerczu

O wydarzeniach tego typu często spotykamy się w Stanach Zjednoczonych. W Europejskich kraju, szczególnie w Rosji jest to bardzo rzadkie. Podobna sytuacja miała tam miejsce raz w roku 2018, na terenie Krymu. Osiemnastoletni Władysław Rosljakow dokonał masowego zabójstwa w studium politechnicznym w Kerczu. Wtedy to student zabił 20 osób, ranił 48, a następnie popełnił samobójstwo.

Artykuły powiązane

 • Francja: Sprzedaż broni dla Rosji pomimo panującego embarga Francja: Sprzedaż broni dla Rosji pomimo panującego embarga

  Doniesienia francuskiego portalu śledczego Disclose okazały się prawdą. Francja wysyłała broń do Rosji od 2014 roku, mimo ogłoszonego embarga. Sankcje związane były z aneksją Krymu, czyli zbrojnego przejęcia terytorium należącego do Ukrainy. Warto podkreślić, że w tej sprawie wypowiedział się nawet sam prezydent Francji Emmanuel Macron.

 • Wojna: Rosja pod coraz większą presją - Japonia, Holandia i Australia wysuwają swoje pretensje Wojna: Rosja pod coraz większą presją - Japonia, Holandia i Australia wysuwają swoje pretensje

  Wojna na Ukrainie trwa już 19 dni, dlatego cały świat zaniepokojony jest stale rozwijającą się sytuacją i tym, że wojenna zawierucha może rozlać się po innych krajach Europy i świata. Agresja Putina sprawiła rzecz wręcz odwrotną niż chciał tego prezydent Rosji. Kraje szeroko rozumianego Zachodu zjednoczyły się i działają wspólnie. Warto podkreślić, że kolejne kraje wysuwają wobec Rosji swoje żądania i decydują się na kroki, które w ciągu ostatnich lat były nie do pomyślenia w świecie dyplomatycznym.

 • Sankcje: USA, Unia Europejska, Wielka Brytania i inne kraje nakładają kary na Rosję Sankcje: USA, Unia Europejska, Wielka Brytania i inne kraje nakładają kary na Rosję

  Za uznanie Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej oraz dalszą eskalację wydarzeń na granicy ukraińsko-rosyjskiej Rosja została objęta surowymi sankcjami gospodarczymi. Kary od poszczególnych krajów popłynęły szerokim strumieniem i nie jest to ich koniec.

 • Wojna: 22.02.2022 - Rosja wprowadza wojska do Donbasu - napięcie sięga zenitu! Wojna: 22.02.2022 - Rosja wprowadza wojska do Donbasu - napięcie sięga zenitu!

  Z dniem wczorajszym prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że uznaje niepodległość dwóch republik, tj. Donieckiej i Ługańskiej i wysyła wojska w celu zapewnienia pokoju. Społeczność międzynarodowa jednogłośnie potępiła te działania i zapowiedziała sankcje. Do późnych godzin nocnych amerykańskie samoloty (Boeing C-17 Globemaster, herkulesy, odrzutowce i Black Hawki) patrolowały wschodnią granicę, głównie województwo podkarpackie. Czy Europa stoi na krawędzi wojny?

 • NATO: Joe Biden wysyła kolejnych amerykańskich żołnierzy do Polski NATO: Joe Biden wysyła kolejnych amerykańskich żołnierzy do Polski

  Napięcie na granicy Rosji i Ukrainy zaczyna sięgać zenitu i cały świat zachodu patrzy na tę sytuację z dość dużym zdenerwowaniem. Rosja wyraźnie prezentuje swoją siłę, zaś na granicę docierają kolejne jednostki rosyjskich żołnierzy. Prezydent USA postanowił zareagować na eskalację napięcia i wysyła kolejne oddziały amerykańskich żołnierzy do Europy, w tym także do Polski.