środa, 22 listopad 2023 11:14

Papua - Nowa Gwinea: Wybuch wulkanu Ulawun!

wybuch wulkanu Ulawun wybuch wulkanu Ulawun fot. pixabay

W poniedziałek, na wyspie Nowa Brytania w Papui-Nowej Gwinei, doszło do spektakularnego wybuchu wulkanu Ulawun, jednego z najbardziej aktywnych stożków w kraju. Erupcja, która wyrzuciła gigantyczne ilości popiołu na wysokość 15 tysięcy metrów nad poziomem morza, budzi obawy i skutkuje utrudnieniami w regionie. Chociaż ryzyko silnej erupcji obecnie zmalało, mieszkańcy pozostają w gotowości do ewakuacji.

 

Eksplozja wulkanu Ulawun

Wulkan Ulawun, osiągający imponującą wysokość 2334 metrów nad poziomem morza, odnotował aktywność zarówno w poniedziałek, jak i wtorek. Mimo spadku ryzyka silnej erupcji, obecne warunki wulkaniczne stawiają społeczność w stan gotowości do możliwej ewakuacji. Pył wulkaniczny unoszący się na wysokość 15 tysięcy metrów zakłócił ruch lotniczy, zwłaszcza na lotnisku Hoskins, położonym na wyspie. Dodatkowo, opady popiołu dotknęły lokalne plantacje oleju palmowego, osadzając się na liściach palm. Utrudnienia te dodatkowo podkreślają skalę wpływu erupcji na codzienne życie mieszkańców.

 Ewakuacja mieszkańców wyspy Nowa Brytania

Według Wydziału Zarządzania Zagrożeniami Geologicznymi Papui-Nowej Gwinei, poziom ostrzeżenia przed erupcją został obniżony we wtorek. Ostrzeżenie teraz wskazuje na erupcję o umiarkowanym lub silnym stopniu, jednak część mieszkańców nadal pozostaje przygotowana do ewakuacji. To przypomina o delikatnej równowadze, jaką społeczności muszą utrzymywać w obliczu aktywności wulkanicznej.

Papua-Nowa Gwinea, leżąca w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, stanowi obszar intensywnej sejsmicznej i wulkanicznej aktywności. To pas wulkanów i linia uskoków, otaczająca Ocean Spokojny, gdzie występuje aż 90 procent trzęsień ziemi na świecie. Historia erupcji Ulawun, sięgająca 1700 roku, zdaje się być jednym z wielu dramatycznych epizodów w geologicznej historii regionu.

Źródło: Ruters, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Chiny tworzą fale gorąca nad Oceanem Spokojnym Chiny tworzą fale gorąca nad Oceanem Spokojnym

    Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oceanu w Chinach wydają się sugerować, że Chiny mogą przypadkowo wpływać na globalne ocieplenie poprzez tworzenie tzw. "kul gorąca" nad północno-wschodnim Pacyfikiem. Choć brzmi to jak teoria spiskowa, to wyniki badań wskazują na to, że istnieje związek między działaniami ChRL a ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi na obszarze Oceanu Spokojnego.

  • Ocean Spokojny: Amerykański chemikaliowiec zaatakowany przez irańskie drony? Ocean Spokojny: Amerykański chemikaliowiec zaatakowany przez irańskie drony?

    Amerykańskie wojsko informuje o ataku na chemikaliowiec, który został trafiony przez drona wystrzelonego z Iranu. Pożar na pokładzie statku o nazwie Chem Pluto został później ugaszony, a na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar. To zdarzenie podnosi poważne pytania dotyczące eskalacji napięć w regionie oraz bezpieczeństwa żeglugowego na Morzu Czerwonym.

load more hold SHIFT key to load all load all