Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 05 grudzień 2022 17:20

Indonezja: Wulkan Semeru znów się przebudził - ciemna, toksyczna chmura pędząca 180 km/h!

Wybuch Semeru - Indonezja Wybuch Semeru - Indonezja fot: Twitter.com

Pierwszy grudniowy weekend 2022 roku mieszkańcy wyspy Jawy zapamiętają na długo. Erupcja Semeru wymusiła na mieszkańcach okolicznych miejscowości natychmiastową ewakuację. Co więcej, kamerom udało się zarejestrować niezwykle ciekawe i jednocześnie śmiertelnie niebezpieczne zjawisko, czyli lawinę piroklastyczną. Co ciekawe, to już drugi z wybuchów dużych wulkanów na w przeciągu ostatnich dni. 

 

Ewakuacja wiosek podczas erupcji Semeru

Do erupcji wulkanu Semeru doszło w niedzielę rano. Co ciekawe, siła wybuchu tego wulkanu była tak duża, że w Japonii odległej o ponad 5000 km ogłoszono alarm o możliwym tsunami, które na szczęście się nie pojawiło. Warto dodać, że wulkan znajduje się na jednej z najbardziej zaludnionych wysp Indonezji. Erupcja była tak silna, że władze natychmiast zdecydowały się na ewakuację pobliskich wiosek - media informują o setkach ewakuowanych osób. 

Lawina piroklastyczna, czyli pędzący obłok śmierci na Jawie

Ludzie mają zakaz zbliżania się do wulkanu na odległość co najmniej 8 kilometrów. Kamerom udało się zarejestrować lawinę piroklastyczną, która pędziła po zboczu wulkanu. Ta mieszanina gazów wulkanicznych, okruchów skalnych oraz gorącego popiołu potrafi zmieść wszystko na swojej drodze. Podobna lawina zasypała Pompeje, podczas erupcji Wezuwiusza 24 sierpnia 79 roku. Semeru wyrzucił z siebie kolumnę dymu, która miała ponad 1,5 kilometra wysokości.

Żródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Niesamowite widoki wulkanów - nasze relacje

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall

Erupcja trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi

Erupcja Etny

Erupcja wulkanu Mauna Loa

Artykuły powiązane

 • Indonezja: Drastyczne kary za seks pozamałżeński! Indonezja: Drastyczne kary za seks pozamałżeński!

  Indonezyjski parlament zatwierdził we wtorek 6 grudnia nowelizację kodeksu karnego. Wśród wielu zmian, znalazł się także zapis o zakazie seksu pozamałżeńskiego pod karą roku pozbawienia wolności. Warto zaznaczyć, że zakaz ten będzie obowiązywał nie tylko Indonezyjczyków, ale Take wszystkich obcokrajowców przebywających w tym państwie, np. turystów. Nowy kodeks karny został zatwierdzony przez wszystkie partie polityczne w indonezyjskim parlamencie. 

 • Hawaje: Największy aktywny wulkan Mauna Loa, przebudził się po 39 latach! Hawaje: Największy aktywny wulkan Mauna Loa, przebudził się po 39 latach!

  Z krateru Mauna Loa po raz pierwszy od 1984 wydostała się lawa, zaś niebo nad największą wyspą Hawajów zostało rozświetlone przez krwisto czerwoną łunę. Agencja Reutera podaje, że erupcja rozpoczęła się około godziny 23:30 w niedzielę (według czasu polskiego - w poniedziałek o 10:30). W sieci już pojawiło się wiele nagrań pokazujących potęgę żywiołu. 

 • Szczyt G20: Ławrow w szpitalu na Bali?! Szczyt G20: Ławrow w szpitalu na Bali?!

  W poniedziałkowy poranek media z całego świata obiegła informacja o rzekomym pobycie w szpitalu rosyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa. Doniesienia te zostały upublicznione przez agencję Associated Press, która powołała się na władze Indonezji. 

 • Indonezja: Pyton pożarł 54-letnią kobietę w całości! Zobacz nagranie Indonezja: Pyton pożarł 54-letnią kobietę w całości! Zobacz nagranie

  Do tragedii doszło w ubiegłą sobotę na indonezyjskiej wyspie Sumatrze. Zwłoki 54-letniej kobiety znaleziono w ponad 7 metrowym pytonie. Według wstępnych ustaleń, kobieta została zmiażdżona przez potężne ciało węża i następnie zjedzona. Jahrah, bo tak nazywała się ofiara węża, pracowała na jednej z plantacji kauczuku. Warto dodać, że to nie jedyny przypadek śmiertelnego ataku pytona na człowieka w Indonezji. 

 • Alaska: Doszło do erupcji trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi. Filmy Alaska: Doszło do erupcji trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi. Filmy

  Na terenie Alaski od czwartku obserwuje się aktywność trzech wulkanów. Wprowadzono pomarańczowy poziom zagrożenia, ponieważ z wulkanów zaczął wydobywać się popiół wulkaniczny. Czy stanowią one zagrożenia dla pobliskiej ludności?