środa, 29 maj 2024 17:42

Islandia: Wybuch wulkanu w Grindavik - zobacz na żywo

Wybuch wulkanu w Grindavik Wybuch wulkanu w Grindavik fot: pixabay

Na Islandii doszło do nowego wybuchu wulkanu w pobliżu miasta Grindavík. Erupcja zmusiła do ewakuacji kilkuset osób i wywołała intensywną aktywność sejsmiczną.

 • Gdzie doszło do nowego wybuchu wulkanu na Islandii?
 • Jakie były skutki erupcji wulkanu w pobliżu Grindavík?
 • Kto został ewakuowany z powodu erupcji?
 • Jakie działania podjęły służby w odpowiedzi na erupcję?
 • Jakie są prognozy dotyczące dalszej aktywności sejsmicznej w regionie?

Erupcja i jej skutki

Erupcja wulkanu rozpoczęła się 12 maja o godzinie 12:46. Była gwałtowna, a strumienie lawy sięgały 50 metrów. Geofizyk Kristín Jónsdóttir w rozmowie z radiem Rás 2 poinformowała, że wybuch miał miejsce na północ od Grindavík, w tym samym rejonie co poprzednia erupcja. Wybuch poprzedziły wyczuwalne przez mieszkańców wstrząsy ziemi.

 • "Strumienie lawy sięgają 50 metrów." - Geofizyk Kristín Jónsdóttir
 • "Spodziewaliśmy się tego wybuchu." - Geofizyk Kristín Jónsdóttir

Ewakuacja i działania obrony cywilnej

Władze zarządziły ewakuację miasta Grindavík, elektrowni Svartsengi oraz kompleksu uzdrowiskowego Bláa Lónið. Łącznie ewakuowano około 700-800 turystów i pracowników. Hjördís Guðmundsdóttir z obrony cywilnej uspokaja, że mieszkańcy są zaznajomieni z procedurami ewakuacyjnymi. Lawa nie zbliża się do miasta, jednak magma pod ziemią stanowi potencjalne zagrożenie.

"Wszyscy są zaznajomieni z procedurami ewakuacyjnymi." - Hjördís Guðmundsdóttir z obrony cywilnej

Intensywna aktywność sejsmiczna

Od poprzedniej erupcji 16 marca pod powierzchnią ziemi zgromadziło się około 20 milionów metrów sześciennych magmy. Do 24 maja zarejestrowano około 140 trzęsień ziemi w okolicy Sundhnúkur, większość z nich miała siłę poniżej M2.0. Deformacja terenu w regionie Svartsengi wskazuje na stałe gromadzenie się magmy, co zwiększa prawdopodobieństwo kolejnych erupcji.

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall

Erupcja trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi

Erupcja Etny

Erupcja wulkanu Mauna Loa

Zobacz erupcję wulkanu w Grindavik na żywo

Według agencji Rúv, wulkan nie powinien mieć wpływu na ruch lotniczy nad Islandią. Na zdjęciach z drona widać fontanny lawy i unoszące się kłęby dymu.

Żródło: vedur.is, Kristín Jónsdóttir

Artykuły powiązane

 • Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang

  W ostatnich dniach mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Ruang, położonej w prowincji Celebes, stanęli w obliczu bezpośredniego zagrożenia w wyniku serii erupcji wulkanu, który dzieli nazwę z wyspą. Nagłe wybuchy wulkanu Ruang, które rozpoczęły się we wtorek, skłoniły lokalne władze do podjęcia decyzji o ewakuacji ponad 800 osób na pobliską wyspę Tagulandang, w obawie przed dalszymi erupcjami i możliwymi skutkami dla ludności i infrastruktury.

 • Islandia: Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes! Islandia: Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes!

  Po tygodniach intensywnych trzęsień ziemi na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii, nadszedł moment, na który wszyscy czekali z niepokojem – erupcja wulkanu. Ewakuacja tysięcy mieszkańców, zamknięcie pobliskiego spa geotermalnego Blue Lagoon i dramatyczne sceny lawowej erupcji – to wszystko stało się rzeczywistością.

 • Polska: Policjantki przyjechały z Islandii na szkolenie i zamówiły striptizera! Polska: Policjantki przyjechały z Islandii na szkolenie i zamówiły striptizera!

  Grupa islandzkich policjantek wzięła udział w szkoleniu w Polsce, które miało być poświęcone tematowi powstawania sił ekstremistycznych. Jednak wyjazd zyskał nieplanowaną dozę kontrowersji, gdy funkcjonariuszki zdecydowały się na dodatkowe atrakcje, które mocno zszokowały resztę uczestników i władze policji w Reykjaviku. To wydarzenie odbiło się szerokim echem, stawiając pytania o profesjonalizm i przestrzeganie zasad etyki przez przedstawicielki prawa.

 • Islandia: Niebezpieczeństwo erupcji wulkanu wciąż istnieje! Islandia: Niebezpieczeństwo erupcji wulkanu wciąż istnieje!

  Wulkaniczne napięcie w południowo-zachodniej Islandii budzi obawy naukowców, którzy, pomimo osłabienia sejsmicznej aktywności, przewidują nadchodzącą erupcję. Półwysep Reykjanes, nawiedzony przez ponad 500 trzęsień ziemi, doświadczył ich mniejszej intensywności w porównaniu do ostatnich dwóch dni. Niemniej jednak 15-kilometrowa rzeka magmy pod powierzchnią półwyspu pozostaje aktywna, stanowiąc zagrożenie dla miasta Grindavik, które obecnie jest ewakuowane.

 • Islandia: Ogromny strajk kobiet! Islandia: Ogromny strajk kobiet!

  Wtorek, na Islandii, stał się dniem wyjątkowym dla dziesiątek tysięcy kobiet, w tym samej premier Katrín Jakobsdóttir, które postanowiły odmówić pracy. W ramach protestu przeciwko nierównościom płacowym oraz przemocy ze względu na płeć, ogłoszono „kvennafrí” - dzień wolny kobiet. Tym razem szczególnie dotknięte są te dziedziny, w których kobiety są większością pracowników, takie jak opieka zdrowotna i edukacja.

load more hold SHIFT key to load all load all