poniedziałek, 03 czerwiec 2024 16:33

Szwecja: Miłosz O. skazany na dożywocie

Miłosz O. skazany na dożywocie Miłosz O. skazany na dożywocie fot: pixabay

Sąd w Huddinge pod Sztokholmem skazał 20-letniego Polaka Miłosza O. oraz jego kompana 20-letniego Ronniego D. na kary dożywocia za zastrzelenie dwóch przypadkowych osób oraz usiłowanie morderstwa 17 przechodniów. Do zdarzenia doszło w czerwcu ubiegłego roku na placu przed centrum handlowym w Farsta, Sztokholm.

  • Kto został skazany na dożywocie w Szwecji?
  • Gdzie doszło do strzelaniny w Sztokholmie?
  • Jakie były okoliczności zatrzymania Miłosza O. i Ronniego D.?
  • Co powiedział sąd w uzasadnieniu wyroku?
  • Jakie były reakcje społeczne i polityczne na strzelaninę w Farsta?
  • Jakie były dalsze konsekwencje dla innych osób zamieszanych w sprawę?

Szczegóły incydentu

Do masakry doszło 10 czerwca 2023 roku na zatłoczonym placu między centrum handlowym a stacją metra w dzielnicy Farsta. Miłosz O. kierował skradzionym BMW, a Ronnie D. oddał serię 20 strzałów z broni automatycznej. W wyniku strzelaniny zginęli 15-letni chłopiec i 43-letni mężczyzna, a cztery osoby zostały ranne. W trakcie procesu Ronnie D. przyznał się do strzelania, twierdząc, że działał pod groźbą, natomiast Miłosz O. potwierdził jedynie swoją obecność na miejscu zdarzenia.

  • "Działali na zlecenie osób powiązanych z siatką przestępczą" – Sąd w Huddinge.
  • "Ich celem było zastrzelenie członków konkurencyjnego gangu" – Sąd w Huddinge.

Wyrok i uzasadnienie sądu

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że obaj mężczyźni działali na zlecenie osób powiązanych z siatką przestępczą. Ich celem było zastrzelenie członków konkurencyjnego gangu. Strzelanina była częścią fali przemocy w regionie Sztokholmu, a jej dokonanie w sobotnie popołudnie na pełnym przechodniów placu w Farsta świadczy o całkowitej obojętności sprawców na ludzkie życie. Prokuraturze nie udało się ustalić, kto miał być celem strzelaniny, ale według śledczych za atakiem stał gang Foxtrot, skonfliktowany z grupą Dalen walczącą o kontrolę nad dzielnicą Farsta.

"Działania oskarżonych świadczą o ich całkowitej obojętności na ludzkie życie" – Sędzia Agneta Kornstrand.

Zatrzymanie i dodatkowe skazania

Miłosz O. i Ronnie D. zostali zatrzymani tego samego dnia po policyjnym pościgu pod miastem Soedertaelje, gdzie uciekali z prędkością 200 km na godzinę. Policjanci zeznali, że podczas zatrzymania grożono im bronią. Oprócz dożywocia, sąd skazał także dwóch młodych mężczyzn za pomocnictwo i przeprowadzenie misji rozpoznawczej. Otrzymali oni kary odpowiednio 15 lat i 10 miesięcy oraz 12 lat i 10 miesięcy więzienia. Dodatkowo, wszyscy skazani mają zapłacić wysokie odszkodowania rodzinom ofiar.

Reakcje społeczne i polityczne

Zbrodnia wstrząsnęła Szwecją, wywołując falę oburzenia i żałoby. Na miejscu tragedii składano kwiaty i palono znicze. Politycy, którzy odwiedzili plac, zapowiedzieli zaostrzenie prawa w walce z gangami, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości. Polak, który nie posiada szwedzkiego obywatelstwa, zostanie wydalony ze Szwecji po odbyciu kary.

Źródło: RMF FM

Artykuły powiązane

load more hold SHIFT key to load all load all