Wulkan Pawłowa - zdradziecki i nieprzewidywalny
Geolodzy najbardziej obawiają się o wulkan Pawłowa, który ich zdaniem może być bardzo nieprzewidywalny. Obecnie wulkan wyrzuca z siebie pył, który unosi się na wysokość 2518 metrów. Powoduje to, pył jest dostrzegalny na niebie aż około 9 km dalej. Specjaliści nie mają wątpliwości, że wulkan Pawłowa na chwilę obecną nie jest zagrażający ludziom, ale może w każdej chwili zwiększyć swoją aktywność. Dlaczego? Mianowicie ten wulkan zawsze przejawiał dużą aktywność, a dodatkowo jest wulkanem systemu otwartego, co oznacza, że magma bez trudności może wydostać się na powierzchnię.
#Pavlof Volcano Alaska, 05.08.2021, 08:05 local time
— Rita Bauer (@wischweg) August 5, 2021
source: webcam USGS pic.twitter.com/1WxTIJ4lGK
Cold Bay to osada, która leży w najbliższym sąsiedztwie wulkanu (56 km dalej na południowy zachód). Inną osadą jest Nelson Lagoon, leżąca na północny wschód od wulkanu. Mieszkańcy jeszcze do dziś pamiętają rok 2016, gdy doszło do jego erupcji. Wtedy wyrzucany popiół opadał właśnie na osadę. Mieszkańcy boją się zatem, że sytuacja się powtórzy lub będzie nawet tragiczniejsza.
Wulkan Great Sitkin - drugi z wulkanów
Wybuch wulkanu Great Sitkin na Alasce (fot: youtube.com)
Obserwatorium na Alasce dostało w czwartek informację, że z wulkanu Great Sitki wydobywa się lawa. Wulkan wyrzucał lawę w powietrze, niczym fontanna wyrzuca wodę. Obecnie wulkan się „uspokoił” i jest bezczynny. Niewątpliwie uspokoiło to mieszkańców Adak, osady położonej zaledwie 43 km od wulkanu. Warto zaznaczyć, że w maju ten wulkan także był aktywny i doszło do wybuchu lawy. Skutkowało to wydaniem czerwonego alarmu dla lotnictwa, czyli ostrzeżenia, że transport lotniczy jest bardzo ryzykowny z powodu dużej emisji pyłu.
Semisopochnoi - wulkan na bezludnej wyspie
Erupcja wulkanu Semisopochnoi na Alasce (fot: youtube.com)
Trzecim wulkanem w którym zauważono aktywność, jest Semisopochnoi. Na szczęście znajduje się on na niezamieszkałym terenie. W środę zauważono przerywane wybuchy i emisję popiołu, która wznosiła na wysokość około 3048 metrów. Na szczęście ten wulkan nie zagraża ludziom.
Czy erupcje na Alasce mogą być niebezpieczne?
Wiadomości na temat erupcji wulkanów przedstawiło obserwatorium wulkanicznego na Alasce, które od lat zajmuje się tematem wulkanów na tym terenie. Na tę chwilę wiadomo, że w przypadku trzech wulkanów doszło do erupcji. Mowa o wulkanach: Pawłowa, Wielkim Sitkin oraz Semisopochnoi. Każdy z nich jest w innym stadium erupcji, jednak geolodzy postanowili wprowadzić w ich przypadku pomarańczowy poziom zagrożenia. Na razie żadna społeczność znajdująca się w pobliżu wulkanów nie ucierpiała, jednak jak mówią specjaliści „Wulkany bywają bardzo zdradliwe”.