piątek, 05 lipiec 2024 19:12

Włochy: Wulkany Etna i Stromboli wybuchają jednocześnie

Wybuch Etny i Stromboli Wybuch Etny i Stromboli fot: pixabay

Jeśli w ostatnim czasie mieliście okazję odwiedzić Sycylię, mogliście być świadkami niezwykłego zjawiska natury. W czwartek, dwa włoskie wulkany: Etna i Stromboli, dały prawdziwe show, erupując jednocześnie. Wydarzenie to dostarczyło niesamowitych widoków zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

 • Jakie wulkany na Sycylii wybuchły jednocześnie?
 • Jakie zjawiska towarzyszyły erupcji Etny?
 • Jaki wpływ miała erupcja Etny na lokalne lotnisko w Katanii?
 • Co charakteryzowało erupcję Stromboli?
 • Jakie działania podjęto w odpowiedzi na erupcje wulkanów?

Erupcja Etny

Erupcja Etny rozpoczęła się w dniach 13-14 czerwca w kraterze Voragine, który jest jednym z czterech głównych kraterów tego wulkanu. Intensywność erupcji stopniowo narastała, osiągając szczyt w czwartek po południu. Towarzyszyły jej wysokie, sięgające kilkuset metrów fontanny lawy oraz obłok erupcyjny, który wzniósł się na wysokość co najmniej 4,5 km nad kraterem. W miejscowościach położonych w pobliżu Etny mieszkańcy doświadczyli opadu popiołu i lapilli, czyli małych kawałków materiału wulkanicznego.

Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii: "Towarzyszyły jej wysokie, sięgające kilkuset metrów fontanny lawy oraz obłok erupcyjny, który wzniósł się na wysokość co najmniej 4,5 km nad kraterem."

Spółka zarządzająca lotniskiem w Katanii: "Planowane ponowne otwarcie lotniska przewidywane było na godzinę 15:00."

W wyniku intensywnej aktywności wulkanicznej, która ustąpiła nad ranem, władze zostały zmuszone do tymczasowego zamknięcia portu lotniczego w Katanii, głównego lotniska na Sycylii. Unoszący się w powietrzu pył wulkaniczny stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów. Planowane ponowne otwarcie lotniska przewidywane było na godzinę 15:00 następnego dnia.

Erupcja Stromboli

Podobnie intensywna aktywność miała miejsce na wyspie Stromboli, leżącej w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim. Wzmożona aktywność erupcyjna tego wulkanu, która rozpoczęła się w środę wieczorem, eskalowała w czwartek, co skutkowało podniesieniem poziomu alertu do czerwonego. Obserwowano strumienie lawy oraz spływy piroklastyczne, które są stosunkowo rzadkim zjawiskiem na Stromboli. Jednak tego dnia odnotowano kilka takich spływów, z których jeden dotarł aż do linii brzegowej i przemieszczał się po powierzchni Morza Tyrreńskiego.

Chociaż fakt, że Etna i Stromboli wybuchły jednocześnie, może wydawać się niezwykły, w rzeczywistości oba te wulkany należą do najbardziej aktywnych na świecie. Z tego powodu takie zjawiska nie powinny budzić niepokoju. Niemniej jednak, erupcje, które miały miejsce były wyjątkowo intensywne, co stanowi odstępstwo od zwykle umiarkowanej aktywności tych wulkanów. Wzmożona aktywność Etny i Stromboli raz jeszcze przypomniała o potędze i nieprzewidywalności natury, dostarczając jednocześnie spektakularnych widoków dla obserwatorów.

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall

Erupcja trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi

Erupcja Etny

Erupcja wulkanu Mauna Loa

Artykuły powiązane

 • Islandia: Wybuch wulkanu w Grindavik - zobacz na żywo Islandia: Wybuch wulkanu w Grindavik - zobacz na żywo

  Na Islandii doszło do nowego wybuchu wulkanu w pobliżu miasta Grindavík. Erupcja zmusiła do ewakuacji kilkuset osób i wywołała intensywną aktywność sejsmiczną.

 • Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang

  W ostatnich dniach mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Ruang, położonej w prowincji Celebes, stanęli w obliczu bezpośredniego zagrożenia w wyniku serii erupcji wulkanu, który dzieli nazwę z wyspą. Nagłe wybuchy wulkanu Ruang, które rozpoczęły się we wtorek, skłoniły lokalne władze do podjęcia decyzji o ewakuacji ponad 800 osób na pobliską wyspę Tagulandang, w obawie przed dalszymi erupcjami i możliwymi skutkami dla ludności i infrastruktury.

 • Islandia: Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes! Islandia: Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes!

  Po tygodniach intensywnych trzęsień ziemi na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii, nadszedł moment, na który wszyscy czekali z niepokojem – erupcja wulkanu. Ewakuacja tysięcy mieszkańców, zamknięcie pobliskiego spa geotermalnego Blue Lagoon i dramatyczne sceny lawowej erupcji – to wszystko stało się rzeczywistością.

 • Sycylia: Wybuch Etny, kłopoty podróżnych i przepiękne vortex ringi Sycylia: Wybuch Etny, kłopoty podróżnych i przepiękne vortex ringi

  Wybuch wulkanu Etna na Sycylii, najwyższego i najbardziej aktywnego wulkanu w Europie, doprowadził do czasowego zamknięcia głównego lotniska regionu w Katanii, uziemiając tym samym tysiące podróżnych. Zdarzenie to, mające miejsce w nocy z 13 na 14 sierpnia, pokryło okoliczne drogi, plaże i płytę lotniska pyłem wulkanicznym, wpływając na życie miejscowej społeczności i turystów. Jest to kolejny poważny incydent wpływający na ruch lotniczy w regionie w ostatnich tygodniach, co wywołuje zaniepokojenie i niepewność zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających ten malowniczy zakątek Włoch.

 • Indonezja: Wulkan Semeru znów się przebudził - ciemna, toksyczna chmura pędząca 180 km/h! Indonezja: Wulkan Semeru znów się przebudził - ciemna, toksyczna chmura pędząca 180 km/h!

  Pierwszy grudniowy weekend 2022 roku mieszkańcy wyspy Jawy zapamiętają na długo. Erupcja Semeru wymusiła na mieszkańcach okolicznych miejscowości natychmiastową ewakuację. Co więcej, kamerom udało się zarejestrować niezwykle ciekawe i jednocześnie śmiertelnie niebezpieczne zjawisko, czyli lawinę piroklastyczną. Co ciekawe, to już drugi z wybuchów dużych wulkanów na w przeciągu ostatnich dni. 

load more hold SHIFT key to load all load all