wtorek, 09 lipiec 2024 16:13

USA: Rekiny atakują. Turyści, uważajcie!

Rekiny atakują Rekiny atakują fot: pixabay

Choć prawdopodobieństwo bycia ugryzionym przez rekina jest mniejsze niż wygranie na loterii, to ataki rekinów w wyjątkowy sposób działają na psychikę. Strach przed rekinami jest porównywalny z lękami przed ruchomymi piaskami, wojną nuklearną czy kosmitami. Liczba zgłaszanych ataków rekinów wzrasta od dekad, a naukowcy wciąż nie mogą jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Mimo że rekiny nie stanowią dużego zagrożenia dla ludzi, ponieważ środowisko, w którym żyją jest skrajnie nieprzyjazne człowiekowi, popkultura na dobre utrwaliła w nas poczucie strachu na ich widok.

Agresja rekinów wcale nie jest większa

Rok 2024 przyniósł już 28 ataków rekinów na całym świecie, z czego ponad połowa miała miejsce w USA. To kontynuacja trendu wzrostowego, który w 2023 roku przyniósł 69 ofiar i był wyższy niż średnia pięcioletnia wynosząca 63. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 14, z czego 10 to niesprowokowane ataki.

Według badaczy z International Shark Attack File (IASF) na Uniwersytecie Florydy wzrost liczby ataków nie wynika z większej agresji rekinów, lecz z większej liczby ludzi w oceanie i lepszego raportowania incydentów.

Biologowie koncentrują się na niesprowokowanych ugryzieniach, które występują wtedy, gdy rekin myli człowieka z pożywieniem w mętnej wodzie. Ataki mogą mieć formę „uderzeń i ucieczek” lub „uderzeń i ugryzień”. Prowokowane incydenty zazwyczaj wynikają z nieostrożności człowieka, jakimi są próba karmienia rekina czy oswobodzenia go z sieci.

Człowiek i rekin spotykają się częściej, jednak nadal bardzo rzadko

Wzrost liczby ataków rekinów jest efektem kumulacji czynników ludzkich i środowiskowych. Coraz większa populacja na wybrzeżach i więcej czasu spędzanego na aktywnościach wodnych przyczyniają się do większej liczby spotkań z tymi drapieżnikami. Zmiany klimatyczne, temperatura i przejrzystość wody również odgrywają tutaj istotną rolę.

Nadal stosunkowo niska liczba ataków oraz złożoność czynników środowiskowych utrudniają pełne zrozumienie tego zjawiska. Niemniej, w miarę możliwości trzeba zminimalizować ryzyko. Jak to zrobić? Pływać z przyjaciółmi (nie samemu), nie zakładać przed wejściem do wody błyszczącej biżuterii i unikać pływania w rejonach typowych dla polowań rekinów.

Zobacz także:

Ataki dzika na człowieka

Ataki wilków na człowieka

Ataki lwów na człowieka

Ataki niedźwiedzi na ludzi

Ataki rekinów na ludzi

Ataki psów na ludzi

Ataki krokodyli na ludzi i zwierzęta

Atak pająka na człowieka

Atak kangura na człowieka

Atak pytona na człowieka

Atak tygrysa na człowieka

Atak aligatora na człowieka

Artykuły powiązane

 • USA: Joe Biden chory na Covid! Kapania przerwana USA: Joe Biden chory na Covid! Kapania przerwana

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden został zakażony koronawirusem. W związku z tym musiał zmienić swoje plany i udał się do swojej posiadłości w Delaware, gdzie będzie izolowany. Jego choroba wywołała nowe wyzwania dla demokratów, którzy liczą, że prezydent będzie w stanie wrócić do kampanii wyborczej i ubiegać się o reelekcję.

 • USA: Trump nominowany na prezydenta. Znamy wiceprezydenta. USA: Trump nominowany na prezydenta. Znamy wiceprezydenta.

  Po nieudanym zamachu na jego życia Donald Trump otrzymał oficjalną nominację Partii Republikańskiej na kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. Były prezydent ogłosił, że jego kandydatem na wiceprezydenta będzie konserwatywny senator z Ohio, J.D. Vance. Decyzja ta została szybko skomentowana przez sztab wyborczy obecnego prezydenta, Joe Bidena.

 • Atak izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy: 90 ofiar śmiertelnych, setki rannych Atak izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy: 90 ofiar śmiertelnych, setki rannych

  Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy, zarządzane przez Hamas, poinformowało o śmierci co najmniej 90 Palestyńczyków w wyniku izraelskiego nalotu w strefie humanitarnej al-Mawasi. Około 300 osób zostało rannych. Izrael twierdzi, że celem ataku byli wysocy rangą liderzy Hamasu, Mohammed Deif i jego zastępca Rafa Salama.

 • USA: Michelle Obama mogłaby pokonać Trumpa w wyborach - sondaż USA: Michelle Obama mogłaby pokonać Trumpa w wyborach - sondaż

  Michelle Obama, była Pierwsza Dama USA, ma większe szanse na pokonanie Donalda Trumpa niż obecny prezydent Joe Biden - wynika z sondażu Ipsos i agencji Reutera. Portal Puck, powołując się na wewnętrzne badania sztabu Bidena, sugeruje, że nie tylko Obama, ale także inni kandydaci mogliby uzyskać lepsze wyniki niż Biden.

 • USA: Innowacyjne podejście do opieki na dziećmi w pracy USA: Innowacyjne podejście do opieki na dziećmi w pracy

  Coraz więcej przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych decyduje się na wprowadzenie opieki nad dziećmi bezpośrednio w miejscu pracy. Jest to odpowiedź na rosnące koszty usług opiekuńczych oraz trudności związane z ich dostępnością, które odczuwają pracujący rodzice. Pomysł ten, chociaż cieszy się popularnością wśród rodziców ze względu na wygodę i niższe koszty, budzi też pewne obawy ekspertów.

load more hold SHIFT key to load all load all