Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
niedziela, 07 luty 2021 11:27

Maślice: Ta historia wydarzyła się naprawdę! Czy dzik może zabić człowieka? Zobacz różne przypadki ataków

Atak dzika na człowieka w Maślicach Atak dzika na człowieka w Maślicach fot:pixabay

„Dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo ostre kły” to słowa piosenki, ale o ich trafności przekonała się mieszkanka podwrocławskich Maślic, którą zaatakował dzik w jej własnym domu! Jak do tego doszło?

 

Atak dzika pod Wrocławiem

Dziki często podchodzą do prywatnych posesji w poszukiwaniu jedzenia. Ten dostał się na teren prywatnej posesji i – najprawdopodobniej przez przypadek – trafił w szklane drzwi tarasu i rozbił je przedostając się do wnętrza domu, w którym znajdowała się kobieta. Nie zdając sobie sprawy z tak dużego zagrożenia – kobieta zaczęła wyganiać dzika z domu, następnie z ogrodu, próbując otworzyć mu furtkę. Rozwścieczone i pokaleczone od rozbitej szyby zwierzę zaatakowało kobietę i pokiereszowało ją mocno.

Kobieta zaatakowana na swojej posesji

Dzik jest gatunkiem, który może nawet zabić człowieka! Kobieta mieszkająca pod Wrocławiem miała zatem dużo szczęścia, że skończyło się to dla niej w ten sposób. Jak donosi syn kobiety – w ogrodzie było mnóstwo krwi – na trawie, na murku pod domem, na furtce. Jego mamie na szczęście nic poważnego się nie stało. Policja apeluje, żeby w takich sytuacjach nie drażnić zwierzęcia i nie próbować z nim „walczyć”, ale wezwać szybko służby ratunkowe.

Przypadki ataków dzika na człowieka

Mimo iż ataki dzików nie są czymś popularnym, zaś same zwierzęta raczej unikają człowieka, to znane są przypadki kiedy zwierzę zaatakowało. Poniżej opisane zostało kilka sytuacji z Polski, w których spotkanie człowieka z dzikiem nie zakończyło się korzystnie dla jednej ze stron.

Atak dzika na człowieka

fot:pixabay: Atak dzika na człowieka

Dzik mógł zabić człowieka w okolicach Olsztyna

W styczniu 2019 roku w Nikielkowie (miejscowość znajdująca się nieopodal Olsztyna) został zaatakowany przez dzika mężczyzna. We wspomnianej wsi od dawna dziki żyły obok ludzi. Widywano je tam często i spotkanie z nimi nie wzbudzało w nikim zaskoczenia ani lęku. Zdarzały się przypadki, że ludzi dokarmiali je, lub próbowali do nich się zbliżyć.
Atak dzika był dość niespodziewany. Zwierzę nie zostało niczym sprowokowane i zaatakowało samo z nieznanych nikomu przyczyn.
Na terenie Nikielkowa firma budowlana prowadzona przez Marka Bartnika prowadziła prace. Dwóch z zatrudnionych przez niego pracowników zbierało pozostałości rur. Jeden z nich ubrany był w ciepłą kurtką z nasuniętym na głowę kapturem. Nie spodziewał się ataku. Schylając się po rurę, nagle został przewrócony przez coś ciężkiego. Zwierzę z racji swojej siły kilkukrotnie podrzuciło mężczyznę w górę. Świadkiem zdarzenia był jedynie współpracownik poszkodowanego. Zaatakowany mężczyzna z pochodzenia Ukrainiec doznał uszkodzenia nogi i został karetką przetransportowany do szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Po badaniach okazało się, że dwudziestokilkuletni mężczyzna ma zerwane więzadło w kolanie. Poszkodowany trafił także do placówki w Giżycku, gdzie otrzymał surowicę. Szczęśliwie mężczyzna szybko powrócił do zdrowia. Jednak takie spotkania z dzikiem na długo zostanie w jego pamięci.

Atak dzika na psa i jej właścicielkę

Kolejne spotkanie człowieka z dzikiem nastąpiło we wrześniu 2019 roku. Mieszkanka Przysiółka Żurówka w Górkach Wielkich wybrała się około godziny 19.00 na spacer ze swoim psem Dexterem. Doszli do pobliskiego lasku, w którym często można spotkać spacerujące osoby i bawiące się dzieci. Kobieta nie miała pojęcia, że ten spacer będzie inny niż poprzednie...
Wędrując, kobieta dotarła do ogrodzenia z drutu kolczastego, które sąsiaduje z polem kukurydzy. Pies spokojnie szedł przy swojej pani, która szukała grzybów. Nagle z krzaków wyłoniła się locha, za którą podążało kilkoro młodych. Zaniepokojona kobieta powoli zaczęła się wycofywać, jednak potknęła się o wystający z ziemi pniak. Wprowadziło to zaniepokojenie w dzikach. Na szczęście udało jej się oddalić w bezpieczne miejsce, Nie wie kiedy wypuściła z ręki smycz. Dexter jak prawdziwy „przyjaciel” zaczął bronić swojej właścicieli, jednak to prawdopodobnie sprowokowało lochę do ataku. Pies został otoczony przez stado, które rzuciło się na bezbronne zwierze. Kobieta krzyczała, aby odstraszyć dziki. Atak trwał może dwie minuty, jednak Dexter odniósł poważne obrażenia. Był cały zakrwawiony, zaś z boku oderwany został płat skóry... widać było gołe mięso. Na szczęście szybka interwencja weterynaryjna uratowała „obrońcę” kobiety.

Atak dzikiej lochy na psa i właścicielkę

fot:pixabay: Atak dzika na psa i właścicielkę


Rozważając przyczyny ataku, można jednoznacznie stwierdzić, że dziki poczuły zagrożenie. Locha chciała bronić swoje młode przed psem, którego odebrała jako wroga. Faktem jest, że kobieta miała ogromne szczęście, ponieważ nie dość, że weszła na teren dzików, to jeszcze napotkała „rodzinę” zwierząt. W takiej sytuacji mogło to stanowić zagrożenie dla jej zdrowia, a nawet życia. W tym przypadku zaatakowany został pies, jednak mogło to spotkać każdego mieszkańca wsi, wędrującego laskiem.

Dzik zaatakował i ranił ludzi w Krakowie

Kolejny przykład ataku dzika na człowieka pokazuje, że może do niego dojść nie tylko na terenach leśnych, ale i w mieście. W dniu 8 stycznia 2020 roku w Krakowie dzik zaatakował trójkę osób. Około godziny 13.40 w parku przy ulicy Jagodowej spacerowała samotnie kobieta. Niespodziewanie na jej drodze staną dziki zwierz i zaatakował, raniąc ją w nogę. Na szczęście obrażenia okazały się powierzchowne. Około 20 minut później prawdopodobnie ten sam dzik znalazł się na terenie bloków mieszkalnych również przy ulicy Jagodowej. Zwierzę przewróciło spacerującą Krakowiankę i rzuciło się na jej psa. Widząc to, przechodzący mężczyzna starał się odstraszyć dzika, jednak i on został zaatakowany. Doznał uszkodzenia nogi.
Na miejscu zdarzenia szybko zjawiła się policja, która w oczekiwaniu na weterynarza chroniła teren. Przybył na ul. Jagodową lekarz, zaaplikował środek usypiający dzikowi, jednak jego reakcja była niespodziewana. Zanim środek zaczął działać, zwierze rozjuszone rzuciło się w stronę lekarza. Na szczęście szybko interweniował policjant, który unieszkodliwił dzika paralizatorem. Kiedy środek zaczął działać, zwierzę zostało przetransportowane do Zakładu Higieny Weterynaryjnej. Tam podczas badań stwierdzono, że nie było nosicielem niebezpiecznej choroby tj wścieklizny.

 

Dzik zabił człowieka w Chinach

Powyższe przypadki pokazują, że atak dzika na człowieka jest możliwy. Jednak wszystkie ofiary doznały jedynie mniej lub bardziej poważnych obrażeń. Nasuwa się zatem pytanie: Czy dzik może zabić? Niestety historia zna i takie przypadki. Przykładem śmiertelnego ataku jest zdarzenia, które miało miejsce w chińskiej prowincji Shaanxi. To właśnie tu doszło do spotkania człowieka ze stu kilogramowym zwierzęciem.

Czy dzik może zabić człowieka?

fot: pixabay: Dzik zabił człowika

Dramat rozegrał się kilka godzin przed nowym rokiem. Mężczyzna (66-letni) szedł wraz ze swoją synową do domu. W drodze niespodziewanie zaatakował ich ogromny dzik. Olbrzym z całym impetem przewrócił 66-latka na ziemię. Kiedy ten nie wstawał, zwierzę postanowiło zaatakować kobietę. Interwencja przechodniów niewiele pomogła. Mimo iż starali się odgonić dzika od ofiar, ten nie zrezygnował z ataku. Gdy zwierze oddaliło się z miejsca zdarzenia, okazało się, że chińczyk już nie żył. Jego synowa trafiła z ciężkimi obrażeniami do szpitala.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych filmów z dzikami i atakami na człowieka

 • Stado dzików spotkane na drodze rowerowej

 • Atak dzika na człowieka w Zabrzu

 • Dzik atakuje człwieka na plaży

 • Pies walczy z dzikiem

Te i inne przypadki są dowodem na bardzo duże niebezpieczeństwo jakie powodują dziki. Jeżeli nie zajmiemy sie problemem to te zwierzęta, będą częsciej zaglądały na nasze podwórka i do naszych domostw stwarzając duże zagrożenie dla nas i naszych rodzin.

 

Zobacz także:

Ataki dzika na człowieka

Ataki wilków na człowieka

Ataki lwów na człowieka

Ataki niedźwiedzi na ludzi

Ataki rekinów na ludzi

Ataki psów na ludzi

Ataki krokodyli na ludzi i zwierzęta

Atak pająka na człowieka

Atak kangura na człowieka

 • Wrocław: Miasto odwołuje Sylwestra i wyłączy część latarni na ulicach. Ile ma zapłacić za prąd!
  Wrocław: Miasto odwołuje Sylwestra i wyłączy część latarni na ulicach. Ile ma zapłacić za prąd!

  Kryzys energetyczny zaczyna pukać do bram polskich miast. Na wzrost opłat za energię elektryczną można było się przygotować, jednakże skala tego problemu zdaje się przytłaczać samorządy. Świetnym tego przykładem może być Wrocław, który zdecydował się na anulowanie w okresie zimowym zdecydowanej większości imprez masowych, w tym także Sylwestra.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 16:53
 • Radymno: Śmierć 42-latka podczas interwencji policji na Podkarpaciu
  Radymno: Śmierć 42-latka podczas interwencji policji na Podkarpaciu

  Podczas poniedziałkowej interwencji policji w Radymnie (12 września) doszło do tragicznych w skutkach wydarzeń. W trakcie zatrzymania 42-letniego mieszkańca Radymna doszło do przepychanki z policjantami. Mężczyzna był agresywny, więc policjanci użyli siły, aby go obezwładnić. Niestety, w trakcie wykonywania chwytu obezwładniającego mężczyzna zmarł. Są wstępne ustalenia z sekcji zwłok, co było tego przyczyną.

  Napisano czwartek, 15 wrzesień 2022 17:49
 • Białystok: Awantura pod Biedronką, bo 31-latka wyjęła ze śmietnika wyrzucone jedzenie
  Białystok: Awantura pod Biedronką, bo 31-latka wyjęła ze śmietnika wyrzucone jedzenie

  Do nietypowej sytuacji doszło na zapleczu jednej z białostockich sklepów Biedronka. Kobieta żyjąca według zasad skipowania postanowiła zabrać z kontenera jedzenie wyrzucone przez pracowników sklepu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jednakże przed wyjazdem z terenu sklepu zatrzymał ja ochroniarz i oskarżył o kradzież. Kobieta odmówiła wyjścia z samochodu, dlatego została wezwana policja.

  Napisano poniedziałek, 12 wrzesień 2022 17:50
 • Warszawa: Gwałt i brutalne zabójstwo w Parku Praskim
  Warszawa: Gwałt i brutalne zabójstwo w Parku Praskim

  Pracownik firmy sprzątającej natknął się na zwłoki kobiety całkowicie przypadkowo. Do tego szokującego odkrycia doszło w weekend w Parku Praskim. Warto dodać, że jest to miejsce, w którym bardzo często spacerują rodziny z dziećmi, gdyż park ten to zaciszne miejsce w tłocznej stolicy. Niestety zabójca kobiety pomyślał podobnie.

  Napisano poniedziałek, 15 sierpień 2022 18:57
 • Poznań: Pies zakopany żywcem w worku
  Poznań: Pies zakopany żywcem w worku

  Mimo pokaźnych kar za znęcanie się nad zwierzętami, przypadki drastycznego maltretowania i mordowania czworonogów nadal są bardzo częste. Niechlubnym tego przykładem może być ostatnie odkrycie poznańskich policjantów, którzy znaleźli pieska w foliowym worku, w połowie zakopanego żywcem. Niestety najlepszego przyjaciela człowieka nie udało się uratować, pomimo skutecznej pomocy policjantów.

  Napisano środa, 03 sierpień 2022 18:57
 • Przychojec (podkarpackie): Byk zabił 44-latka. Zobacz przypadki ataków byków na ludzi
  Przychojec (podkarpackie): Byk zabił 44-latka. Zobacz przypadki ataków byków na ludzi

  Zwierzęta potrafią być nieprzewidywalne, o czym niestety przekonał się 44-letni mężczyzna z gospodarstwa rolnego niedaleko Leżajska. Atak byka na obrabiającego mężczyznę oborę był tak dotkliwy, że mężczyzna zmarł na miejscu w wyniku odniesionych ran. Na ten moment nie jest jasne, co sprowokowało zwierzę do ataku.

  Napisano wtorek, 02 sierpień 2022 11:40
 • Skarbiciesz (lubelskie): Psy zaatakowały i zagryzły 48-letniego mężczyznę. Zobacz inne przypadki.
  Skarbiciesz (lubelskie): Psy zaatakowały i zagryzły 48-letniego mężczyznę. Zobacz inne przypadki.

  Do tragicznych w skutkach wydarzeń doszło w sobotę 23 lipca 2022, w Skarbicieszu w gminie Jeziorzany (powiat lubartowski). Psy zaatakowały mężczyznę, a jego zwłoki odnaleziono przy drodze gruntowej. Na ciele miał on wiele śladów po ugryzieniach. Policjanci po przyjechaniu na miejsce zdarzenia odstrzelili jednego z psów, jednakże drugi z agresywnych czworonogów uciekł. Czy na powiat lubartowski padnie teraz blady strach?

  Napisano wtorek, 26 lipiec 2022 16:08
 • Czesław Michniewicz: Oświadczenie w mediach społecznościowych
  Czesław Michniewicz: Oświadczenie w mediach społecznościowych

  Niestety zamieszanie wokół selekcjonera Polskiej reprezentacji Czesława Michniewicza nie cichnie. Po publikacji dziennikarza Wirtualnej Polski Szymona Jadczaka sprawa nabrała wręcz drugiego życia. Redaktor przez wiele miesięcy studiował akta sprawy i sprawdzał materiały dowodowe w związku z domniemaną współpracą Michniewicza z "Fryzjerem", czyli Ryszardem Forbrichem.

  Napisano czwartek, 30 czerwiec 2022 16:22
 • Warszawa: Nocny pożar w siedzibie TVP - ogień gasiło kilkanaście oddziałów straży pożarnej!
  Warszawa: Nocny pożar w siedzibie TVP - ogień gasiło kilkanaście oddziałów straży pożarnej!

  Poniedziałkowa noc była dla Telewizji Polskiej wyjątkowo gorąca. W jednym z hangarów, w którym przygotowywano scenografię do filmu, wybuchł pożar. Jednostki straży pożarnej zaraz pojawiły się na miejscu zdarzenia i pracowały przez kilka godzin. Na szczęście nikt nie ucierpiał z powodu pożaru i trwa obecnie ustalanie przyczyn wypadku.

  Napisano wtorek, 28 czerwiec 2022 18:39
 • Szabda: Kolejne doniesienia o zwłokach 2-letniej dziewczynki
  Szabda: Kolejne doniesienia o zwłokach 2-letniej dziewczynki

  Tragiczne wydarzenia z Szabdy obiegły cały kraj lotem błyskawicy. Zbezczeszczone zwłoki dwuletniego dziecka zostały odnalezione w domu wieloletniej rodziny. Przez ostatnie dni nie można było przesłuchać ojca dwuletniej ofiary, ponieważ był on w stanie upojenia alkoholowego. Dziś wiemy już, że Bartosz Ch. usłyszał już zarzut zabójstwa oraz zbezczeszczenia zwłok. Matka dziewczynki nadal nie została przesłuchana, gdyż jest w połogu - urodziła kolejne dziecko. Sprawą zajęła się już prokuratura.

  Napisano wtorek, 28 czerwiec 2022 18:24
 • Małpia ospa: Wirus już w Polsce! Minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek!
  Małpia ospa: Wirus już w Polsce! Minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek!

  Wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się w Europie i Ameryce, w dość niepokojącym tempie. Na ślad choroby poza Afryką natrafiono ponad miesiąc temu, o czym informowaliśmy tutaj. W ciągu tego czasu ilość zakażeń wirusem zaczęła systematycznie wzrastać, obejmując swoim zasięgiem większość krajów świata. 10 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce - czy mamy się czego obawiać?

  Napisano piątek, 10 czerwiec 2022 21:00
 • Warszawa: Karambol na S8 - zderzyło się aż 11 pojazdów
  Warszawa: Karambol na S8 - zderzyło się aż 11 pojazdów

  Do karambolu doszło na trasie S8, a precyzyjniej mówiąc pomiędzy węzłami Wisłostrada i Marymoncka. Ze względu na dużą ilość pojazdów, które uległy kraksie, w Warszawie w godzinach porannych i popołudniowych trwały duże utrudnienia ruchu. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w wyniku zdarzenia jedna osoba została ranna.

  Napisano wtorek, 07 czerwiec 2022 19:02
 • Mikołajówek (łódzkie): Agresywne, bezpańskie psy zaatakowały 18-latkę - walczy o życie w szpitalu
  Mikołajówek (łódzkie): Agresywne, bezpańskie psy zaatakowały 18-latkę - walczy o życie w szpitalu

  Sfora psów potrafi być niezwykle agresywna, zaś szczególnie mocno widoczne jest to zawsze wtedy, kiedy psy są po prostu głodne. O tym fakcie, w tragiczny sposób dowiedziała się 18-letnia mieszkanka województwa łódzkiego. Atak psów w Borszewicach był tak groźny, że dziewczyna walczy teraz o życie w szpitalu. Jak doszło do tego tragedii i kto jest za nią odpowiedzialny?

  Napisano sobota, 28 maj 2022 11:17
 • Jastrzębie Zdrój: Kolejny wypadek - trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówce
  Jastrzębie Zdrój: Kolejny wypadek - trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówce

  Nie da się ukryć, że ostatnie dni nie są dobrym okresem dla polskiego górnictwa, z to ze względu na tragedię w Pniówku i teraz w Zofiówce. Warto podkreślić, że wskutek wstrząsu pod ziemią zostało uwięzionych łącznie 10 górników, zaś na dzień dzisiejszy pod powierzchnią nadal przebywa 6 osób. Co było przyczyną wstrząsu i czy ma to jakieś powiązanie z tragedią w Pniówku?

  Napisano poniedziałek, 25 kwiecień 2022 14:56
 • Pawłowice: Wybuch metanu w kopalni Pniówek - są ofiary śmiertelne
  Pawłowice: Wybuch metanu w kopalni Pniówek - są ofiary śmiertelne

  Do dwóch wybuchów metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło tuż po północy. W tym momencie pracowało tam 42 górników, dlatego do zakładu natychmiast zostali wysłani ratownicy. Wybuchy były na tyle silne, że poszkodowanych zostało 25 pracowników. Niestety pięciu zmarło, zaś 20 zostało poparzonych.

  Napisano środa, 20 kwiecień 2022 18:20
 • PKP: Potężna awaria i gigantyczne opóźnienia pociągów - powody
  PKP: Potężna awaria i gigantyczne opóźnienia pociągów - powody

  Około godziny 4:00 rano w 19 lokalnych stacjach zarządzania ruchem nastąpiła awaria systemu. Skutkiem tego były ogromne opóźnienia zdecydowanej większości pociągów krajowych. W pierwszych godzinach dnia, media spekulowały o cyberataku, sugerując, że stoi zanim z pewnością rosyjska sieć hakerów. Międzynarodowy koncern Alstom zaprzeczył plotkom o cyberataku i przyznał, że awarii winny jest producent sprzętu i oprogramowania.

  Napisano czwartek, 17 marzec 2022 17:31
 • HBO Max w Polsce: Co oferuje ta platforma streamingowa i czy HBO oszukało Polaków?
  HBO Max w Polsce: Co oferuje ta platforma streamingowa i czy HBO oszukało Polaków?

  Na polski rynek platform streamingowych 8 marca wszedł HBO Max, czyli usługa dobrze znana już na zachodzie Europy i w Stanach zjednoczonych. Warto podkreślić, że zainteresowanie tym serwisem VOD stało się bardzo szerokie, ze względu na atrakcyjną cenę i szeroką ofertę proponowanych filmów i seriali. Jakie serialowe i filmowe hity może zapewnić HBO Max?

  Napisano wtorek, 08 marzec 2022 19:03
 • Reprezentacja Polski: Rosja zawieszona przez FIFA i UEFA! Polska w finałach baraży? [EDIT 8.03]
  Reprezentacja Polski: Rosja zawieszona przez FIFA i UEFA! Polska w finałach baraży? [EDIT 8.03]

  Chwilę temu dowiedzieliśmy się, że reprezentacja Rosji w piłce nożnej została wykluczona z rozgrywek FIFA I UEFA! To kara za bestialski atak wojsk rosyjskich na Ukrainę.

  Napisano poniedziałek, 28 luty 2022 19:02
 • Izbica Kujawska: Polskie piramidy nad Wisłą
  Izbica Kujawska: Polskie piramidy nad Wisłą

  Jak doskonale wiemy Egipt słynie z piramid. Do tej pory sądzono, że są to jedyne okazy na świecie. Jednak okazuje się, że w Polsce również można znaleźć piramidy, tylko nieco mniejsze i z innego materiału budowlanego. Wycieczka do Egiptu nie jest jedyną możliwością podróżników poszukujących piramid. Wystarczy pozostać w Polsce i udać się nad Wisłę.

  Napisano czwartek, 24 luty 2022 20:14
 • Rzeszów: Brutalne morderstwo psycholożki podczas przesłuchania aresztowanego mężczyzny
  Rzeszów: Brutalne morderstwo psycholożki podczas przesłuchania aresztowanego mężczyzny

  Psycholog z Rzeszowa została brutalnie zaatakowana przez tymczasowo aresztowanego. Wszystko wydarzyło się podczas rutynowej konsultacji psychologicznej, kiedy to psycholog przebywała sam na sam z aresztowanym. Osadzony 37-letni Artur R. zaatakował kobietę nożyczkami, wykonując kilka dźgnięć w okolice szyi. Mimo szybkiej reakcji ratowników medycznych kobiety nie udało się uratować.

  Napisano wtorek, 22 luty 2022 19:11