Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
niedziela, 07 luty 2021 11:27

Maślice: Ta historia wydarzyła się naprawdę! Czy dzik może zabić człowieka? Zobacz różne przypadki ataków

Atak dzika na człowieka w Maślicach Atak dzika na człowieka w Maślicach fot:pixabay

„Dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo ostre kły” to słowa piosenki, ale o ich trafności przekonała się mieszkanka podwrocławskich Maślic, którą zaatakował dzik w jej własnym domu! Jak do tego doszło?

 

Atak dzika pod Wrocławiem

Dziki często podchodzą do prywatnych posesji w poszukiwaniu jedzenia. Ten dostał się na teren prywatnej posesji i – najprawdopodobniej przez przypadek – trafił w szklane drzwi tarasu i rozbił je przedostając się do wnętrza domu, w którym znajdowała się kobieta. Nie zdając sobie sprawy z tak dużego zagrożenia – kobieta zaczęła wyganiać dzika z domu, następnie z ogrodu, próbując otworzyć mu furtkę. Rozwścieczone i pokaleczone od rozbitej szyby zwierzę zaatakowało kobietę i pokiereszowało ją mocno.

Kobieta zaatakowana na swojej posesji

Dzik jest gatunkiem, który może nawet zabić człowieka! Kobieta mieszkająca pod Wrocławiem miała zatem dużo szczęścia, że skończyło się to dla niej w ten sposób. Jak donosi syn kobiety – w ogrodzie było mnóstwo krwi – na trawie, na murku pod domem, na furtce. Jego mamie na szczęście nic poważnego się nie stało. Policja apeluje, żeby w takich sytuacjach nie drażnić zwierzęcia i nie próbować z nim „walczyć”, ale wezwać szybko służby ratunkowe.

Przypadki ataków dzika na człowieka

Mimo iż ataki dzików nie są czymś popularnym, zaś same zwierzęta raczej unikają człowieka, to znane są przypadki kiedy zwierzę zaatakowało. Poniżej opisane zostało kilka sytuacji z Polski, w których spotkanie człowieka z dzikiem nie zakończyło się korzystnie dla jednej ze stron.

Atak dzika na człowieka

fot:pixabay: Atak dzika na człowiekaDzik mógł zabić człowieka w okolicach Olsztyna

W styczniu 2019 roku w Nikielkowie (miejscowość znajdująca się nieopodal Olsztyna) został zaatakowany przez dzika mężczyzna. We wspomnianej wsi od dawna dziki żyły obok ludzi. Widywano je tam często i spotkanie z nimi nie wzbudzało w nikim zaskoczenia ani lęku. Zdarzały się przypadki, że ludzi dokarmiali je, lub próbowali do nich się zbliżyć.
Atak dzika był dość niespodziewany. Zwierzę nie zostało niczym sprowokowane i zaatakowało samo z nieznanych nikomu przyczyn.
Na terenie Nikielkowa firma budowlana prowadzona przez Marka Bartnika prowadziła prace. Dwóch z zatrudnionych przez niego pracowników zbierało pozostałości rur. Jeden z nich ubrany był w ciepłą kurtką z nasuniętym na głowę kapturem. Nie spodziewał się ataku. Schylając się po rurę, nagle został przewrócony przez coś ciężkiego. Zwierzę z racji swojej siły kilkukrotnie podrzuciło mężczyznę w górę. Świadkiem zdarzenia był jedynie współpracownik poszkodowanego. Zaatakowany mężczyzna z pochodzenia Ukrainiec doznał uszkodzenia nogi i został karetką przetransportowany do szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Po badaniach okazało się, że dwudziestokilkuletni mężczyzna ma zerwane więzadło w kolanie. Poszkodowany trafił także do placówki w Giżycku, gdzie otrzymał surowicę. Szczęśliwie mężczyzna szybko powrócił do zdrowia. Jednak takie spotkania z dzikiem na długo zostanie w jego pamięci.Atak dzika na psa i jej właścicielkę

Kolejne spotkanie człowieka z dzikiem nastąpiło we wrześniu 2019 roku. Mieszkanka Przysiółka Żurówka w Górkach Wielkich wybrała się około godziny 19.00 na spacer ze swoim psem Dexterem. Doszli do pobliskiego lasku, w którym często można spotkać spacerujące osoby i bawiące się dzieci. Kobieta nie miała pojęcia, że ten spacer będzie inny niż poprzednie...
Wędrując, kobieta dotarła do ogrodzenia z drutu kolczastego, które sąsiaduje z polem kukurydzy. Pies spokojnie szedł przy swojej pani, która szukała grzybów. Nagle z krzaków wyłoniła się locha, za którą podążało kilkoro młodych. Zaniepokojona kobieta powoli zaczęła się wycofywać, jednak potknęła się o wystający z ziemi pniak. Wprowadziło to zaniepokojenie w dzikach. Na szczęście udało jej się oddalić w bezpieczne miejsce, Nie wie kiedy wypuściła z ręki smycz. Dexter jak prawdziwy „przyjaciel” zaczął bronić swojej właścicieli, jednak to prawdopodobnie sprowokowało lochę do ataku. Pies został otoczony przez stado, które rzuciło się na bezbronne zwierze. Kobieta krzyczała, aby odstraszyć dziki. Atak trwał może dwie minuty, jednak Dexter odniósł poważne obrażenia. Był cały zakrwawiony, zaś z boku oderwany został płat skóry... widać było gołe mięso. Na szczęście szybka interwencja weterynaryjna uratowała „obrońcę” kobiety.

Atak dzikiej lochy na psa i właścicielkę

fot:pixabay: Atak dzika na psa i właścicielkę


Rozważając przyczyny ataku, można jednoznacznie stwierdzić, że dziki poczuły zagrożenie. Locha chciała bronić swoje młode przed psem, którego odebrała jako wroga. Faktem jest, że kobieta miała ogromne szczęście, ponieważ nie dość, że weszła na teren dzików, to jeszcze napotkała „rodzinę” zwierząt. W takiej sytuacji mogło to stanowić zagrożenie dla jej zdrowia, a nawet życia. W tym przypadku zaatakowany został pies, jednak mogło to spotkać każdego mieszkańca wsi, wędrującego laskiem.Dzik zaatakował i ranił ludzi w Krakowie

Kolejny przykład ataku dzika na człowieka pokazuje, że może do niego dojść nie tylko na terenach leśnych, ale i w mieście. W dniu 8 stycznia 2020 roku w Krakowie dzik zaatakował trójkę osób. Około godziny 13.40 w parku przy ulicy Jagodowej spacerowała samotnie kobieta. Niespodziewanie na jej drodze staną dziki zwierz i zaatakował, raniąc ją w nogę. Na szczęście obrażenia okazały się powierzchowne. Około 20 minut później prawdopodobnie ten sam dzik znalazł się na terenie bloków mieszkalnych również przy ulicy Jagodowej. Zwierzę przewróciło spacerującą Krakowiankę i rzuciło się na jej psa. Widząc to, przechodzący mężczyzna starał się odstraszyć dzika, jednak i on został zaatakowany. Doznał uszkodzenia nogi.
Na miejscu zdarzenia szybko zjawiła się policja, która w oczekiwaniu na weterynarza chroniła teren. Przybył na ul. Jagodową lekarz, zaaplikował środek usypiający dzikowi, jednak jego reakcja była niespodziewana. Zanim środek zaczął działać, zwierze rozjuszone rzuciło się w stronę lekarza. Na szczęście szybko interweniował policjant, który unieszkodliwił dzika paralizatorem. Kiedy środek zaczął działać, zwierzę zostało przetransportowane do Zakładu Higieny Weterynaryjnej. Tam podczas badań stwierdzono, że nie było nosicielem niebezpiecznej choroby tj wścieklizny.

 

Dzik zabił człowieka w Chinach

Powyższe przypadki pokazują, że atak dzika na człowieka jest możliwy. Jednak wszystkie ofiary doznały jedynie mniej lub bardziej poważnych obrażeń. Nasuwa się zatem pytanie: Czy dzik może zabić? Niestety historia zna i takie przypadki. Przykładem śmiertelnego ataku jest zdarzenia, które miało miejsce w chińskiej prowincji Shaanxi. To właśnie tu doszło do spotkania człowieka ze stu kilogramowym zwierzęciem.

Czy dzik może zabić człowieka?

fot: pixabay: Dzik zabił człowika

Dramat rozegrał się kilka godzin przed nowym rokiem. Mężczyzna (66-letni) szedł wraz ze swoją synową do domu. W drodze niespodziewanie zaatakował ich ogromny dzik. Olbrzym z całym impetem przewrócił 66-latka na ziemię. Kiedy ten nie wstawał, zwierzę postanowiło zaatakować kobietę. Interwencja przechodniów niewiele pomogła. Mimo iż starali się odgonić dzika od ofiar, ten nie zrezygnował z ataku. Gdy zwierze oddaliło się z miejsca zdarzenia, okazało się, że chińczyk już nie żył. Jego synowa trafiła z ciężkimi obrażeniami do szpitala.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych filmów z dzikami i atakami na człowieka

 • Stado dzików spotkane na drodze rowerowej

 • Atak dzika na człowieka w Zabrzu

 • Dzik atakuje człwieka na plaży

 • Pies walczy z dzikiem

Te i inne przypadki są dowodem na bardzo duże niebezpieczeństwo jakie powodują dziki. Jeżeli nie zajmiemy sie problemem to te zwierzęta, będą częsciej zaglądały na nasze podwórka i do naszych domostw stwarzając duże zagrożenie dla nas i naszych rodzin

 • Jastrzębie Zdrój: Kolejny wypadek - trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówce
  Jastrzębie Zdrój: Kolejny wypadek - trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówce

  Nie da się ukryć, że ostatnie dni nie są dobrym okresem dla polskiego górnictwa, z to ze względu na tragedię w Pniówku i teraz w Zofiówce. Warto podkreślić, że wskutek wstrząsu pod ziemią zostało uwięzionych łącznie 10 górników, zaś na dzień dzisiejszy pod powierzchnią nadal przebywa 6 osób. Co było przyczyną wstrząsu i czy ma to jakieś powiązanie z tragedią w Pniówku?

  Napisano poniedziałek, 25 kwiecień 2022 14:56
 • Pawłowice: Wybuch metanu w kopalni Pniówek - są ofiary śmiertelne
  Pawłowice: Wybuch metanu w kopalni Pniówek - są ofiary śmiertelne

  Do dwóch wybuchów metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło tuż po północy. W tym momencie pracowało tam 42 górników, dlatego do zakładu natychmiast zostali wysłani ratownicy. Wybuchy były na tyle silne, że poszkodowanych zostało 25 pracowników. Niestety pięciu zmarło, zaś 20 zostało poparzonych.

  Napisano środa, 20 kwiecień 2022 18:20
 • PKP: Potężna awaria i gigantyczne opóźnienia pociągów - powody
  PKP: Potężna awaria i gigantyczne opóźnienia pociągów - powody

  Około godziny 4:00 rano w 19 lokalnych stacjach zarządzania ruchem nastąpiła awaria systemu. Skutkiem tego były ogromne opóźnienia zdecydowanej większości pociągów krajowych. W pierwszych godzinach dnia, media spekulowały o cyberataku, sugerując, że stoi zanim z pewnością rosyjska sieć hakerów. Międzynarodowy koncern Alstom zaprzeczył plotkom o cyberataku i przyznał, że awarii winny jest producent sprzętu i oprogramowania.

  Napisano czwartek, 17 marzec 2022 17:31
 • HBO Max w Polsce: Co oferuje ta platforma streamingowa i czy HBO oszukało Polaków?
  HBO Max w Polsce: Co oferuje ta platforma streamingowa i czy HBO oszukało Polaków?

  Na polski rynek platform streamingowych 8 marca wszedł HBO Max, czyli usługa dobrze znana już na zachodzie Europy i w Stanach zjednoczonych. Warto podkreślić, że zainteresowanie tym serwisem VOD stało się bardzo szerokie, ze względu na atrakcyjną cenę i szeroką ofertę proponowanych filmów i seriali. Jakie serialowe i filmowe hity może zapewnić HBO Max?

  Napisano wtorek, 08 marzec 2022 19:03
 • Reprezentacja Polski: Rosja zawieszona przez FIFA i UEFA! Polska w finałach baraży? [EDIT 8.03]
  Reprezentacja Polski: Rosja zawieszona przez FIFA i UEFA! Polska w finałach baraży? [EDIT 8.03]

  Chwilę temu dowiedzieliśmy się, że reprezentacja Rosji w piłce nożnej została wykluczona z rozgrywek FIFA I UEFA! To kara za bestialski atak wojsk rosyjskich na Ukrainę.

  Napisano poniedziałek, 28 luty 2022 19:02
 • Izbica Kujawska: Polskie piramidy nad Wisłą
  Izbica Kujawska: Polskie piramidy nad Wisłą

  Jak doskonale wiemy Egipt słynie z piramid. Do tej pory sądzono, że są to jedyne okazy na świecie. Jednak okazuje się, że w Polsce również można znaleźć piramidy, tylko nieco mniejsze i z innego materiału budowlanego. Wycieczka do Egiptu nie jest jedyną możliwością podróżników poszukujących piramid. Wystarczy pozostać w Polsce i udać się nad Wisłę.

  Napisano czwartek, 24 luty 2022 20:14
 • Rzeszów: Brutalne morderstwo psycholożki podczas przesłuchania aresztowanego mężczyzny
  Rzeszów: Brutalne morderstwo psycholożki podczas przesłuchania aresztowanego mężczyzny

  Psycholog z Rzeszowa została brutalnie zaatakowana przez tymczasowo aresztowanego. Wszystko wydarzyło się podczas rutynowej konsultacji psychologicznej, kiedy to psycholog przebywała sam na sam z aresztowanym. Osadzony 37-letni Artur R. zaatakował kobietę nożyczkami, wykonując kilka dźgnięć w okolice szyi. Mimo szybkiej reakcji ratowników medycznych kobiety nie udało się uratować.

  Napisano wtorek, 22 luty 2022 19:11
 • Netflix: Polski wątek w aferze "Oszusta z Tindera" - ochroniarz domaga się od platformy milionów odszkodowania
  Netflix: Polski wątek w aferze

  Netflixowe dokumenty znane są ze swojego zasięgu, dlatego nikogo nie dziwi fakt, iż „Oszust z Tindera” jest obecnie najchętniej oglądaną produkcją na tej popularnej platformie VOD. Ten film dokumentalny dokładnie przedstawia sensacyjną historię oszusta Simona Hayuta, który za pomocą aplikacji randkowej Tinder, oszukiwał kobiety na ogromne sumy pieniędzy. W serialu pojawił się także polski wątek - kim jest ochroniarz oszusta?

  Napisano poniedziałek, 07 luty 2022 17:24
 • Sokołów Podlaski: Kobieta ukrywała w schowku za szafą zwłoki swojej matki
  Sokołów Podlaski: Kobieta ukrywała w schowku za szafą zwłoki swojej matki

  Odkrycie policjantów z Sokołowa Podlaskiego zszokowało nie tylko samych funkcjonariuszy, ale i całą Polskę - odkryto ciało 86-letniej kobiety, które ukryte było w schowku za szafą. Co więcej, córka kobiety tłumaczyła fakt braku pochówku swojej matki jej specyficznymi wierzeniami. Co tak naprawdę wydarzyło się w Sterdyniu, zostanie ujawnione przez śledztwo policjantów.

  Napisano środa, 12 styczeń 2022 20:16
 • Unewel: Śmierć matki i trójki dzieci spowodowana podpaleniem. Czyżby rozszerzone zabójstwo?
  Unewel: Śmierć matki i trójki dzieci spowodowana podpaleniem. Czyżby rozszerzone zabójstwo?

  Śledczy ustalili, że pożar w Unewelu nad Opocznem, w którym zginęła matka oraz trójka dzieci, spowodowany był celowym podpaleniem. Co więcej, sekcja zwłok wykazała, że dwóch chłopców miało rany cięte szyi, co może oznaczać udział osób trzecich w tej makabrycznej tragedii. Co jeszcze udało się ustalić śledczym?

  Napisano środa, 05 styczeń 2022 18:58
 • Częstochowa: Podpalane i rabowane bankomaty
  Częstochowa: Podpalane i rabowane bankomaty

  W ciągu ostatniego tygodnia para pomysłowych złodziei próbowała obrabować dwa bankomaty. Zaatakowane bankomaty znajdują się w Częstochowie i Lisowicach, zaś pomysł na ich obrabowanie był iście hollywoodzki. Złodzieje polali bankomaty niezidentyfikowaną cieszą, aby następnie je podpalić i doprowadzić do wybuchu. Próba spaliła jednak na panewce. Kim są pomysłowi i wybuchowi złodzieje?

  Napisano środa, 22 grudzień 2021 20:19
 • Legia Warszawa: Atak na piłkarzy stołecznego klubu. Kto najbardziej ucierpiał?
  Legia Warszawa: Atak na piłkarzy stołecznego klubu. Kto najbardziej ucierpiał?

  Nadal wychodzą na jaw szczegóły szokującego zdarzenia, do którego doszło podczas wjazdu piłkarzy na teren ośrodka treningowego w Książenicach. Brutalnie pobito swych piłkarzy, zaś policja nadal poszukuje sprawców pobicia. Jak doszło do tej kuriozalnej sytuacji?

  Napisano poniedziałek, 13 grudzień 2021 17:11
 • Łódź: Rusza proces Adriana R. oskarżonego o zabójstwo 20-latki w Pabianicach. Jak wyglądało morderstwo?
  Łódź: Rusza proces Adriana R. oskarżonego o zabójstwo 20-latki w Pabianicach. Jak wyglądało morderstwo?

  W Łodzi rozpoczął się właśnie proces 21-letniego Adriana, który oskarżony jest o zabójstwo swojej 20-letniej partnerki oraz porwanie jej 8-miesięcznej córki. Mężczyzna nie przyznaje się do winy - grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

  Napisano czwartek, 09 grudzień 2021 17:47
 • Częstochowa: Ksiądz dał oszukać się na 600 tys. złotych - policja szuka sprawców
  Częstochowa: Ksiądz dał oszukać się na 600 tys. złotych - policja szuka sprawców

  Oszustwa przez telefon stają się dziś prawdziwą plagą i okazuje się, że potrafią trafiać głównie do starszych ludzi. Do niecodziennego oszustwa doszło ostatnio w Częstochowie, gdzie ksiądz dał się oszukać metodą „na policjanta” na zawrotną sumę aż 600 tysięcy złotych. Jak oszustom udało się przekonać duchownego do tak dużej sumy?

  Napisano środa, 24 listopad 2021 17:45
 • Gdańsk: Bestialski atak w szpitalu psychiatrycznym - pielęgniarka zaatakowana siekierą
  Gdańsk: Bestialski atak w szpitalu psychiatrycznym - pielęgniarka zaatakowana siekierą

  Jeden z pacjentów szpitala psychiatrycznego w Gdańsku zaatakował młodą pielęgniarkę siekierą. Kobieta została przewieziona do szpitala, lecz jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Pracownicy placówki nie wiedzą, w jaki sposób udało się mężczyźnie przemycić tak niebezpieczny przedmiot na teren szpitala.

  Napisano piątek, 12 listopad 2021 18:44
 • Gorzów Wielkopolski: Sprawca śmiertelnego potrącenia 4-latka już w rękach policji
  Gorzów Wielkopolski: Sprawca śmiertelnego potrącenia 4-latka już w rękach policji

  Wiadomość o tragicznym wypadku w Gorzowie Wielkopolskim, w wyniku którego zginął czteroletni chłopczyk, była obecna w polskich mediach od kilku dni. Sprawca zbiegł z miejsca wypadku, dlatego poszukiwany był on w całym województwie lubuskim, jednakże w niedziele wieczór policjanci zdołali go ująć. Ile lat grozi piratowi drogowemu za tak straszliwą zbrodnię?

  Napisano wtorek, 12 październik 2021 15:06
 • Poznań: Złodziej wysadzający bankomaty w całej Polsce już w rękach policji! Gdzie reszta gangu?
  Poznań: Złodziej wysadzający bankomaty w całej Polsce już w rękach policji! Gdzie reszta gangu?

  Mężczyzna, który jest podejrzany o detonację oraz okradanie bankomatów trafił do Poznańskiego aresztu. W miejscu jego przebywania policjanci odkryli butle gazowe przygotowane do kolejnego napadu. Rabuś będzie podlegać krze do 10 lat pozbawienia wolności, a policja nadal poszukuje jego wspólników. Czy jest się czego obawiać?

  Napisano czwartek, 07 październik 2021 16:41
 • Lututów: Atak wilków w łódzkim. Przypadki ataków wilka na ludzi i zwierzęta - filmy
  Lututów: Atak wilków w łódzkim. Przypadki ataków wilka na ludzi i zwierzęta - filmy

  Populacja wilków w ciągu ostatnich lat bardzo wyraźnie wzrosła. Ochrona tego gatunku jest niezwykle ważna, jednakże coraz częściej słyszy się o atakach wilków na zwierzęta gospodarskie. Do takiej sytuacji doszło ostatnio w Lututowie w województwie łódzkim – czy jest się czego obawiać?

  Napisano środa, 06 październik 2021 20:15
 • Lubuskie: Znaczne ilości narkotyków w domu mieszkańca Dobiegniewa
  Lubuskie: Znaczne ilości narkotyków w domu mieszkańca Dobiegniewa

  Dobiegniewo to miejscowość położona w województwie lubuskim. To tu kilka dni temu policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o handel narkotykami i nielegalną uprawę konopi. Podczas przeszukania mieszkania funkcjonariusze odkryli znaczne ilości nielegalnych roślin oraz substancji psychoaktywnych.

  Napisano poniedziałek, 27 wrzesień 2021 13:57
 • Rybno: Pracownik zapobiegł wielkiej tragedii
  Rybno: Pracownik zapobiegł wielkiej tragedii

  W poniedziałek 13 września w zakładzie produkcyjnym w Rybnie w powiecie działdowskim doszło do niespodziewanego wybuchu pożaru. Przyczyny wybuchu są już znane.

  Napisano wtorek, 14 wrzesień 2021 18:16