poniedziałek, 08 luty 2021 18:42

Na ile można wycenić ludzką wolność? Jest odszkodowanie dla Tomka Komendy

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Odszkodowanie dla Tomka Komendy Odszkodowanie dla Tomka Komendy

Sprawa Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia nadal budzi wiele kontrowersji i emocji. Mężczyzna spędził 18 lat w zakładzie karnym, za gwałt i zabójstwo 15 latki. Przez ten czas doświadczył przemocy psychicznej i fizycznej, przez co podejmował próby samobójcze. Po udowodnieniu jego niewinności postanowił upomnieć się o sprawiedliwość.

 

Początek batalii Komendy o sprawiedliwość

Walka o zadośćuczynienie rozpoczęła się w 2019 roku, a swój finał osiągnęła dopiero teraz. Komenda ubiegał się o 18 milionów złotych za 18 lat życia spędzonych za więziennymi kratami. Spawa, wstępnie, miała zakończyć się w grudniu 2020 roku, jednak rozbieżności w opinii psychiatrów i psychologa spowodowało dalsze przeciągnięcie się procesu. Taki obrót wydarzeń bardzo rozczarował Tomasza Komende, który w grudniu stawił się w sądzie w celu wysłuchania wyroku. Jednak od samego początku podkreślał fakt, że nie należy niczego przyspieszać, a on sam chce w po prostu normalnie żyć.

Jest wyrok w sprawie odszkodowania dla Komendy!!!

Dziś w końcu zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie. Sąd w Opolu zdecydował, że Tomasz Komenda otrzyma 12 milionów 811 tysięcy złotych odszkodowania, za czas spędzony w zamknięciu. Jest to najwyższe odszkodowanie w historii Polski. Dlaczego? Mianowicie sąd nie rozpatrzył jedynie kwestii pozbawienia wolności Pana Komendy. Brano pod uwagę różne kwestie. Pełnomocnik mężczyzny podkreślił fakt, że Pan Komenda w trakcie pobytu w więzieniu zerwał kontakt z rodziną, podejmował próby samobójcze, doznał przemocy psychicznej i fizycznej. W trakcie osadzenia nie pracował, nie korzystał ze spacerów, był praktycznie pozbawiony wszelkich praw przynależących więźniom.
W toku sprawy przesłuchano 21 świadków oraz korzystano z pomocy wielu biegłych sądowych.
Wyrok nie jest prawomocny.