Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 29 listopad 2022 17:17

Hawaje: Największy aktywny wulkan Mauna Loa, przebudził się po 39 latach!

Wulkan Mauna Loa znowu aktywny! Wulkan Mauna Loa znowu aktywny! fot: twitter.com

Z krateru Mauna Loa po raz pierwszy od 1984 wydostała się lawa, zaś niebo nad największą wyspą Hawajów zostało rozświetlone przez krwisto czerwoną łunę. Agencja Reutera podaje, że erupcja rozpoczęła się około godziny 23:30 w niedzielę (według czasu polskiego - w poniedziałek o 10:30). W sieci już pojawiło się wiele nagrań pokazujących potęgę żywiołu. 

 

Mauna Loa pokazuje potęgę natury - pierwsza erupcja od 1984 roku 

Hawaje, to nie tylko taniec hula, błękitna laguna oraz naszyjniki z kwiatów - to także aktywne wulkany, czego doskonałym przykładem jest Mauna Loa. Ten największy z aktywnych wulkanów ziemi przebudził się po blisko 40 latach spokojnego snu. Z tego też powodu mieszkańcy wyspy są dość mocno zaniepokojeni aktywnością olbrzyma. Na szczęście władze i służby mundurowe uspokajają, ponieważ na ten moment nie ma niebezpieczeństwa agresywnej erupcji, która mogłaby zagrozić mieszkańcom wyspy. 

 

Obawa przed krwawą łuną Mauna Loa

Warto zaznaczyć, że pył wulkaniczny może być szczególnie niebezpieczny dla pojazdów, zbiorników wodnych, słupów energetycznych oraz dla samego procesu wegetacji, dlatego mieszkańcy wyspy patrzą na krwawą łunę z zachwytem i strachem jednocześnie.

Niesamowite widoki wulkanów - nasze relacje

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall

Erupcja trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi

Erupcja Etny

 

Źródło: Reuters, CNN, CBS, Twitter, Youtube, Trybuna Polska

Artykuły powiązane