czwartek, 05 sierpień 2021 18:59

Bangladesz: Niewiarygodne! Piorun zabił gości weselnych

Piorun zabił gości weselnych w Bangladeszu Piorun zabił gości weselnych w Bangladeszu fot: pixabay

Do niecodziennego wypadku doszło w środę czwartego sierpnia w dystrykcie Chapainawabganj w Bangladeszu. To tutaj piorun zabił gości weselnych, którzy zmierzali do domu panny młodej. Przez śmiertelne uderzenia pioruna najszczęśliwszy dzień zakochanych przerodził się w tragedię.

 

Tragiczny bilans uderzenia pioruna

Wczoraj piorun uderzył w łódź, na której przebywało 40-stu gości weselnych. Zmierzali oni do domu panny młodej. Na łodzi oprócz weselników był także pan młody. W pewnej chwili rozszalała się burza i cała grupa w obawie przed piorunami postanowiła zejść na brzeg rzeki Padma. Dalej planowano udać się do miejsca zamieszkania panny młodej. Niestety bardzo niespodziewanie uderzył w nich piorun, który okazał się śmiercionośny. Od jego uderzania zginęło 17 osób, zaś pozostałe 14 trafiło do szpitala w ciężkim stanie.

Bangladesz: Coraz więcej osób ginie w takich okolicznościach

Okazuje się, że środowa sytuacja nie była pierwszą tego typu. Gwałtowne burze z piorunami pojawiają się w Bangladeszu bardzo często i zbierają śmiertelne żniwo wśród lokalnej społeczności. Najczęściej od ich uderzenia giną rolnicy pracujący na polu. Niestety Bangladesz jest krajem nizinnym i bardzo gęsto zaludnionym. Do największej tragedii tego typu doszło w roku 2016, kiedy to piorun zabił aż 40 osób. Około 150 osób doznało uszczerbku na zdrowiu. Byli to głównie rolnicy pracujący na polu oraz rybacy.
W tym samym roku rząd uznał, że uderzenia piorunów stanowią klęskę żywiołową. Nic dziwnego… tylko w maju zginęło od piorunów 200 osób.

Piorun zabił gości weselnych w Bangladeszu

Piorun zabił gości weselnych w Bangladeszu (fot: pixabay.com)

Dlaczego burze nawiedzają Bangladesz?

Zdaniem ekspertów, w Bangladeszu istnieje kilka powodów, dla których na tym terenie ginie tak wiele osób zabitych przez pioruny. Po pierwsze bardzo wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza. Po drugie następujące zmiany klimatyczne, Po trzecie, co najważniejsze, wylesianie terenów. Bangladesz niegdyś obfitował w tereny leśne, obecnie są one coraz częściej wycinane, wskutek czego brakuje wysokich drzew ściągających na siebie pioruny.

Artykuły powiązane

  • Bangladesz i Indie: Tragiczne powodzie, miliony poszkodowanych Bangladesz i Indie: Tragiczne powodzie, miliony poszkodowanych

    Po intensywnych opadach deszczu, które nawiedziły Bangladesz i północno-wschodnią część Indii, lokalne rzeki przekroczyły swoje niebezpieczne poziomy, powodując powodzie, które dotknęły miliony ludzi. Skutki żywiołu są tragiczne - tysiące domów zostało zalanych, a mieszkańcy szukają schronienia na dachach swoich domów.

  • Bangladesz: 1000 ofiar wirusa dengi Bangladesz: 1000 ofiar wirusa dengi

    Władze Bangladeszu poinformowały, że w ciągu kilku ostatnich tygodni doszło do śmierci prawie 1000 osób zarażonych wirusem dengi. Szpitale są pełne chorych osób, których leczenie sprawia miejscowym lekarzom spore problemy.  Monsuny, które niedawno przeszły przez kraj ułatwiły przenoszenie się wirusa. Zakażenie powoduje komar Aedes aegypti, a rzadziej inne komary z rodzaju Aedes. 

  • Birma: Cyklon Mocha uderzył w kraj i sieje spustoszenie Birma: Cyklon Mocha uderzył w kraj i sieje spustoszenie

    Co najmniej 145 osób zginęło w Mjanmie (Birmie) w wyniku przejścia zapowiadanego cyklonu Mocha. Większość ofiar cyklonu, który uderzył w niedzielę, należała do mniejszości Rohingya. Równocześnie z katastrofalnymi skutkami huraganu, do wielu miast wkroczyła armia, która atakuje opierających się jej mieszkańców Birmy.

  • Bangladesz: Masowa ewakuacja ludności przed nadejściem cyklonu Bangladesz: Masowa ewakuacja ludności przed nadejściem cyklonu

    Ponad pół miliona osób jest ewakuowanych do bezpieczniejszych obszarów w południowo-wschodnim Bangladeszu przed nadejściem cyklonu, który może być niezwykle niebezpieczny. Cyklon Mocha ma dotrzeć w niedzielę z wiatrami o sile 170 km/h i falami sztormowymi dochodzącymi do ponad 3 metrów.

load more hold SHIFT key to load all load all