Oficjalne rozpoczęcie spotkania przywódców G7
Szczyt G7 jak zawsze rozpocznie przyjęcie, na którym będzie siódemka liderów, ale także osoby, które już od lat uczestniczą w szczycie, ale też te zaproszone po raz pierwszy. Tradycyjnie szczyt G7 swoją obecnością zaszczycą przywódcy Unii Europejskiej - przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel. W tym roku na G7 zaproszono Mun Jae-in (prezydenta Korei Południowej), Cyrila Ramaphosa (prezydenta RPA), oraz premierów Australii i Indii. Niestety ten drugi będzie uczestniczył w spotkaniu online.
Dzisiejsze przyjęcie odbędzie się z udziałem królowej Elżbiety II, księcia Karola wraz z księżną Camillą. Dodatkowo będzie także książę William z żoną.
Co będzie omawiane na Szczycie G7?
Szczyt G7 w tym roku odbędzie się w Kornwalii. Ostatnie spotkania były w formie wideokonferencji, więc spotkanie w „cztery oczy” na pewno będzie ciekawym wydarzeniem nie tylko politycznym, ale także życiowym dla polityków. Wiadomo już jakie tematy będą poruszane na trzydniowym spotkaniu.
- Wychodzenie z kryzysu gospodarczego po pandemii Covid-19... będzie to temat numer jeden szczytu G7. Omawiane będą kwestie szczepień w biedniejszych krajach i przekazania im ponad miliarda dawek preparatu. Biden i Johnson jako pierwsi zadeklarowali się zakupić dla uboższych krajów szczepionki. Pierwszy obiecał przekazanie 500 mln dawek szczepionki Pfizera, drugi - 100 mln preparatu AstraZeneca.
- Zmiany klimatu, to kolejny temat, o którym będą rozmawiać politycy. W tej kwestii szczególnie wypowiadać będzie się Wielka Brytania, która jest gospodarzem ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP 26. To właśnie WB zobligowała się do działań na rzecz klimatu. Głównie chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych o 78% do roku 2035. Przedstawiciele Wielkiej Brytanii chcą usłyszeć takie deklarację także od innych liderów krajów.
- Sprawy gospodarcze. Dalej poruszany będzie temat opodatkowania wielkich korporacji międzynarodowych oraz wprowadzenia minimalnej światowej stawki podatku dla przedsiębiorstw, która wynosić ma 15%.