wtorek, 16 luty 2021 14:30

Arabia Saudyjska: Niezwykły wyrok za zabójstwo

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wyrok za zabicie Abiron Begum Wyrok za zabicie Abiron Begum

W marcu 2019 roku Abiron Begum została zamordowana przez swojego pracodawcę. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie, który w Arabii Saudyjskiej okazał się dość zaskakujący. Nigdy wcześniej arabski sąd nie podjął takiej decyzji.

 

Co wydarzyło się w marcu 2019 roku?

Bangladesz, jest bardzo ubogim regionem, który w związku z pandemią dodatkowo uległ zubożeniu. Wiele mieszkańców tego państwa decyduje się na migrację w celach zarobkowych. Najczęściej docierają oni do Arabii Saudyjskiej, najbogatszego państwa arabskiego.
W 2017 roku Abiron Begum mieszkanka Bangladeszu postanowiła, także przenieść się do Arabii Saudyjskiej. Jej decyzja podyktowana była trudną sytuacją finansową. Dodatkowo kobieta chciała wspomóc swoich sędziwych rodziców. Poszukując pracy, trafiła do Ayesha Al Jizan, gdzie dostała posadę służącej. Nie było to jednak miejsce, w którym Abiron czuła się dobrze. Niestety dwa tygodnie po rozpoczęciu pracy, kobieta zaczęła być torturowana przez swoich pracodawców. Rodzina Begum starała się nakłonić pośrednika pracy, do odwiezienia kobiety do Bangladeszu, jednak nikt poważnie nie potraktował ich błagań. Historia niestety zakończyła się dramatycznie w marcu 2019 roku, kiedy to służąca została zamordowana przez Ayesha Al Jizan.

Wyrok za zabójstwo Abiron Begum

Ayesha Al Jizan nie spodziewała się wysokiej kary, za zabójstwo. W Arabii Saudyjskiej takie przypadki zazwyczaj nie są karane surowo. Znęcanie się nad pracownikami migracyjnymi nie należy do rzadkości, a w Arabii panuje ciche przyzwolenie na ten rodzaj agresji. Tym razem sąd wydał najwyższy możliwy wyrok. Mąż morderczyni trafił na 3 lata do więzienia jako osoba współwinna. Zdaniem sądu powinien udzielić pomocy służącej, a tego nie uczynił. Syn Ayesha Al Jizan trafił na 7 miesięcy do ośrodka dla nieletnich, zaś sama morderczyni została skazana na karę śmierci.
Wydanie takiego wyroku, nie pozostało bez echa. Okazuje się, że nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Shakirul Islam, szef działającego w Bangladeszu programu Ovibashi Karmi Unnayan, który zajmuje się prawami migrantów, podkreśla, że nigdy wcześniej nie spotkał się z takim wyrokiem.

 • Czechy: Polsko na pomoc!
  Czechy: Polsko na pomoc!

  Czesi bardzo dotkliwie odczuwają efekty pandemii. Dodatkowo nadal notuje się tam dużą dzienną liczbę zachorowań. Nasi sąsiedzi zwrócili się ostatnio z prośbą o pomoc do polskiego rządu.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:52
 • Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela
  Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela

  Policja we wschodnich Indiach, w stanie Orissa aresztowała mężczyznę poszukiwanego w sprawie zbiorowego gwałtu, który miał miejsce w 1999 roku. Oskarżony ukrywał się przez ponad dwie dekady - do chwili, gdy kilka dni temu zabrakło mu szczęścia.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:13
 • Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych
  Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych

  W rozruchach wzięło udział aż 800 policjantów z trzech zakładów karnych. Zamieszki miały miejsce w więzieniach w miejscowościach Guayaquil, Cuenca i Latacunga, w których przetrzymuje się aż 70 procent więźniów. Spekuluje się, że podłożem zamieszek jest rywalizacja pomiędzy grupami przestępczymi.

  Written on czwartek, 25 luty 2021 19:26
 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56