środa, 17 luty 2021 12:01

Boston: Doktor Bernard Lown nie żyje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Doktor Bernard Lown nie żyje Doktor Bernard Lown nie żyje fot: youtube.com

Dziś świat obiegła smutna nowina o tym, że w dniu wczorajszym, w swojej bostońskiej posiadłości zmarł znany na całym świecie Doktor Bernard Lown.

 

Kim był doktor Lown?

Urodzony na Litwie w 1921 roku Lown od zawsze marzył o zawodzie lekarza, w 1935 roku wraz z ojcem wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Następnie ukończył medycynę, a na specjalizację wybrał kardiologię. Wynalazł pierwszy niezawodny defibrylator serca. Na co dzień wykładał medycynie na Uniwersytecie Harvarda, a jako lekarz pracował w Brigham and Women’s Hospital, który mieścił się w Bostonie. Kolejną rzeczą z której słynie Lown jest fakt, że jako jeden z pierwszych kardiologów podkreślał znaczenie diety oraz ćwiczeń w leczeniu, czy zapobieganiu chorób kardiologicznych. Wprowadził on również lidokainę jako lek na arytmię serca.

Zapalony aktywista

Lown był też aktywistą, założył Międzynarodową Grupę Lekarzy na rzecz społecznej odpowiedzialności oraz Międzynarodową Grupę Lekarzy dla Zapobiegania Wojnie Nuklearnej. Dzięki założeniu tej drugiej grupy, Bernard Lown otrzymał w 1985 roku Pokojową Nagrodę Nobla. W szczytowym okresie grupa ta zrzeszała aż 200 000 członków, a jej oddziały występowały w 60 krajach.

Przełomowy rok 1962, czyli wynalezienie defibrylatora

W tym roku, Bernard Lown wynalazł defibrylator serca, wykorzystujący wstrząsy elektryczne, aby przywrócić bicie serca. Był to pierwszy tak niezawodny sprzęt.

 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56
 • Rosja: Unia Europejska planuje nałożyć kolejne sankcje
  Rosja: Unia Europejska planuje nałożyć kolejne sankcje

  Aż 27 szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej zezwoliło na opracowanie nowej listy sankcyjnej dla Rosjan. Ta lista będzie obejmować zakaz wjazdu na tereny UE oraz zamrożenie majątku na tym terenie.

  Written on wtorek, 23 luty 2021 17:31
 • Denver: Silnik samolotu w ogniu. Niesamowity film.
  Denver: Silnik samolotu w ogniu. Niesamowity film.

  Boeing jest koncernem znanym na całym świecie. Jest jednym z największych twórców samolotów pasażerskich, które latają, transportując tysiące ludzi dziennie. Niestety sobotnia awaria samolotu, wprowadziła chaos w koncernie i strach pasażerów, korzystających z wielu linii lotniczych.

  Written on poniedziałek, 22 luty 2021 18:04
 • Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.
  Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.

  Do tragedii doszło w niedzielę, kiedy to odbywały się wybory prezydenckie w Nigrze. Samochód należący do tamtejszej komisji wyborczej wjechał na minę w południowo - zachodniej części kraju, a dokładnie w wiejskiej gminie Dragol, która znajduje się w regionie Tillabery.

  Written on poniedziałek, 22 luty 2021 13:54