środa, 17 luty 2021 12:01

Boston: Doktor Bernard Lown nie żyje

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Doktor Bernard Lown nie żyje Doktor Bernard Lown nie żyje fot: youtube.com

Dziś świat obiegła smutna nowina o tym, że w dniu wczorajszym, w swojej bostońskiej posiadłości zmarł znany na całym świecie Doktor Bernard Lown.

 

Kim był doktor Lown?

Urodzony na Litwie w 1921 roku Lown od zawsze marzył o zawodzie lekarza, w 1935 roku wraz z ojcem wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Następnie ukończył medycynę, a na specjalizację wybrał kardiologię. Wynalazł pierwszy niezawodny defibrylator serca. Na co dzień wykładał medycynie na Uniwersytecie Harvarda, a jako lekarz pracował w Brigham and Women’s Hospital, który mieścił się w Bostonie. Kolejną rzeczą z której słynie Lown jest fakt, że jako jeden z pierwszych kardiologów podkreślał znaczenie diety oraz ćwiczeń w leczeniu, czy zapobieganiu chorób kardiologicznych. Wprowadził on również lidokainę jako lek na arytmię serca.

Zapalony aktywista

Lown był też aktywistą, założył Międzynarodową Grupę Lekarzy na rzecz społecznej odpowiedzialności oraz Międzynarodową Grupę Lekarzy dla Zapobiegania Wojnie Nuklearnej. Dzięki założeniu tej drugiej grupy, Bernard Lown otrzymał w 1985 roku Pokojową Nagrodę Nobla. W szczytowym okresie grupa ta zrzeszała aż 200 000 członków, a jej oddziały występowały w 60 krajach.

Przełomowy rok 1962, czyli wynalezienie defibrylatora

W tym roku, Bernard Lown wynalazł defibrylator serca, wykorzystujący wstrząsy elektryczne, aby przywrócić bicie serca. Był to pierwszy tak niezawodny sprzęt.